Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

23 Mai 2017, 06:16

Frumoasa masina, poti spune mai mult despre folia cauciucata ptr faruri, ai mai folosit?
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Tyrone
Getaway driver
Mesaje: 231
Membru din: 03 Aug 2013, 15:37
Localitate: Belgium

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

23 Mai 2017, 14:11

E super masina, tatal meu a avut un Scirocco maroniu, hidoasa culoarea.

Arata super fain masina, culoare, caroserie, absolut tot.
Imagine
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

28 Mai 2017, 23:35

mumus: Multumesc! Folia este Skintac Bodyfence de la Hexis. Info aici: http://www.hexis-graphics.com/en/produit/bodyfence
Se poate pune cam pe orice element al masinii. Eu incerc sa mai refac un pic bugetul si sa iau si pentru parbriz, pe exterior.

Tyrone: Multumesc! Nu am vazut niciunul maron. O sa caut poze :)

De la ultima postare am reusit sa mai facem cateva retusuri de final si am terminat de aplicat protectia ceramica. Implica multa atentie, munca fizica serioasa la sters si ochi de vultur. Altfel, iese haos si foarte greu de mai poate remedia. Am montat fusta fata, am reimprospatat cu grund toate suruburile de prindere si le-am inlocuit pe cele care erau diferite de celelalte. Cateva lipseau de pe sub bord, asa ca am completat si acolo.
Am pus bateria pe redresor si am mai ordonat cateva cabluri la motor apoi am inchis tot compartimentul. Dupa interventiile mecanice pe care le vom avea, si dupa ce totul va fi in regula cu motorul si ce mai avem de facut la el, o sa urmeze o cosmetizare generala la tot ce inseamna compartiment motor.
Am polisat de test o janta data jos de pe masina si sunt multumit de cum a iesit. Urmeaza si celelalte. Partile negru glossy ale jantelor au primit local niste Water Spot Removal de la Meguiars, un polish local si o solutie cu un rezultat final extrem de bun atunci cand este nevoie sa se lucreze manual pe un element cu forma atipica sau in spatii de o complexitate mai aparte.
La interior am reusit sa curat toata plansa de bord si sa o tratez cu o protectie UV de la Meguiars. Acelasi lucru pe fetele de usi. Am desfacut toate elementele schimbatorului si fiecare a primit propriul sau tratament. Din pacate pozele de la interior au fost facute pe o lumina exagerata din exteriorul atelierului, asa ca nu au iesit excelent.
Promit celor care le asteptau ca voi reveni cu un album complet cu tot interiorul cand o sa iesim pe strada :)

Au venit si cateva cadouri pentru ea de la dealerul VW: garnitura incuietoare hayon, suruburi reglaje faruri, capac protectie amortizor, si o garnitura maner usa exterior :)

Mai avem 3 zile disponibile de stat in atelier. Am setat ca target sa iesim de acolo miercuri seara. Teoretic de azi (luni) mai sunt de facut jantele, geamurile (curatare + decontaminare + water spots removal + tratament hidrofob), repetat tratament protectie UV la plansa de bord, polish stopuri, si o ceara carnauba cu care sa completam claritatea oferita de protectia ceramica...

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

29 Mai 2017, 18:32

Felicitari pentru efortul si munca depusa,cu siguranta la final va arata woooww.
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

02 Iun 2017, 12:04

Multumesc! Momentan am incheiat ce mi-am propus in perioada asta. Am terminat si cele doua jante ramase de polishat, am montat accesoriile mici si am efectuat tratamentul cu ceara.
Urmeaza in viitorul apropiat sa fac portbagajul, cu regandit si repozitionat sistemul audio si cosmetizare compartiment motor, dupa ce se realizeaza cateva necesare pe partea tehnica. Deocamdata, dupa o luna fara 2 zile, suntem pe strada si profitam de asta :)

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

02 Iun 2017, 12:55

Arata fantastic!!!
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

05 Iun 2017, 16:29

Multumesc mumus! :)

Ieri am parcurs un drum mai lung, alaturi de un prieten de generatie, cel amintit si in pozele anterioare. S-a mers pe traseul Baneasa - Ploiesti - Predeal - Brasov, cu retur pe Sacele - Cheia - Valeni - Ploiesti, o zona foarte linistita si frumoasa, mai ales in cromatica de la asfintit. Inca exista zonele clasice cu denivelari in structura asfaltica, insa ne-am descurcat, semn ca franele au fost ok. :) Nu am avut dupa noi cabluri de acceleratie si ambreiaj, insa masina s-a comportat exemplar, merge bine de tot peste media de autostrada :)
Incercam sa facem niste portitze in programul baiatului care se ocupa de servisarea ei, si sa realizam saptamana aceasta schimbul de kit distributie si garnitura capac supape care a imbatranit. Incepem deci usor sa lucram pe tehnic...

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey

 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

10 Iun 2017, 19:44

Astazi am participat la primul eveniment impreuna, GraffitiWrooom Editia 4, impreuna cu echipa Autobaza la Midocar Vitan, unde pana acum am mai fost doar din postura de privitor.
Ne-am bucurat de o vreme foarte ok, de cateva drive test-uri cu generatii mai noi, de prezenta multor prieteni vechi, dar am si legat niste contacte noi...
O zi perfecta am putea spune :)

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

03 Sep 2017, 22:32

In ultima perioada am ales sa ma bucur cat mai mult de ea in weekend-uri, si am luat o pauza de la targeturile pe care le-am mai stabilit pentru masina, si o data cu ele si de la postarile de aici...
Saptamana trecuta am schimbat distributia si curelele de accesorii (servo si alternator). Masina are 222.222 km, am mers pe Dayco pentru toate piesele.
Deasemenea, ieri am gasit un pic de loc liber in programul electricianului "de casa" si am reusit sa mut tot sistemul audio care a fost creat de neamtzul care a detinut masina in Frankfurt si care are minim 10 ani de cand a fost fabricat, avand in vedere traseul masinii pana la mine.
Acesta era construit pe podeaua portbagajului, si fixat definitiv pe un schelet de lemn si placi de OSB cu cablajele lucrate aproape impecabil, insa care anula tot confortul portbagajului, fiind extrem de stresant atunci cand aveam de depozitat ceva, nefiind rabatabil spre partea superioara...
Am decis deci sa stric "lucratura" si sa re-organizez treaba ceva mai rentabil, pe spatarul banchetei spate pe un suport de aluminiu care era oricum pus pe masina.
Dedesubt am descoperit mocheta originala, roata de rezerva originala DOT 1991 in stare impecabila + floarea de fixare, impreuna cu cric si coarba, si ele originale de fabrica...
Nu am de ales, asa ca boxele spate vor ramane pe polita superioara, avand in vedere ca o polita in stare buna, negaurita este undeva la 200 EUR si se gaseste foarte rar...
Avand in vedere ca toata actiunea ne-a mancat aproximativ 8 ore, nu a mai ramas timp si pentru cosmetizare, ceea ce urmeaza sa fac atunci cand o sa gasesc ceva timp liber la atelierul de detailing preferat...
O sa curat la momentul respectiv toata podeaua portbagajului, o sa protejez cablajele care traverseaza, si o sa incerc un polish local atat cat e posibil. Am incadrat la final inauntru si un placaj gros de la un Polo 2010 care a intrat aproape la fix pe pozitie si mi-a creat in zona sistemului audio un spatiu de depozitare interesant pentru diverse lucruri care sa nu poata sa se plimbe prea mult...

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

08 Dec 2017, 04:23

Nu am mai postat de ceva vreme, si realizez acum ca toamna asta a disparut foarte rapid, mai bine zis, aproape ca nu a existat :)
Am reusit sa mai facem 2 iesiri majore, din care una de circa 700 km pe traseul Bucuresti - Ploiesti - Brasov - Fagaras - Sibiu, imprejurimi si retur. Am vrut sa includ si Transalpina pe acest traseu insa adaugam vreo 2-3 ore la lungimea itinerariului si am lasat-o pana la urma ca "target" pentru la primavara.
Faptul ca temperaturile au scazut dupa luna Septembrie m-au facut sa circul mai des cu ea, astfel ca nu am resimtit prea tare lipsa A/C-ului :)


A doua iesire a fost pricinuita de editia Deja VW #3, gazduita de dealerul Volkswagen Midocar Otopeni impreuna cu prietenii de la Autobaza si Volkswagen Classic Club. Din pacate vremea nu a tinut cu noi si a plouat non-stop, astfel ca nu prea am reusit sa stam mult "pe la masini". Chiar si asa, atmosfera a fost una relaxanta si deschisa, cu oameni alesi si speciali, am legat mai multe contacte pentru diferite piese de backup dar si cunostinte noi.

Ca si modificari tehnice, am reusit sa schimb garnitura de la capacul de sus de la axa, sa dau o estetica "vintage" capacului si sa verific furtunele de legatura din zona. Garnitura veche era una de pluta, model vechi, imbatranita si fara inchidere completa de jur-imprejur, astfel ca scapa ulei destul de serios. Am ales o varianta de cauciuc de la Victor Reinz, pusa cu un mic ajutor de silicon de temperatura. Cu aceasta ocazie am schimbat si capacul superior de plastic care protejeaza cureaua de distributie, si care avea o ureche rupta si am spalat intreaga zona.
Cu ceva timp inainte am avut o mica problema cu contactul, care s-a blocat in pozitia "Ignition On" asa ca a trebuit sa il desfac impreuna cu un amic si sa schimbam niste piese mici in interior. Operatiune destul de minutioasa insa care s-a terminat cu succes avand in vedere ca nu a trebuit sa inlocuim contactul si deci, nici cheia masinii.
In rest, detalii minore legate de intretinerea si conservarea materialelor in interior si exterior.


Sezonul a luat sfarsit, si odata cu el si iesirile pe-afara, pentru ca saptamana trecuta, pe 1 Decembrie, am intrat la hibernat alaturi de 2 colege de generatie, iar asta ne va oferi mult timp pentru urmatoarele modificari si imbunatatiri pe care le avem trecute in program.
Desi temperaturile ne mai permiteau sa stam inca un pic pe strada, vremea nefavorabila cu ploi dese m-au facut sa iau decizia sa o pun la adapost. Asa ca am efectuat o ultima sedinta de spalare corecta 2BM cu manusa si sampon Meguiars, prefatata de o prespalare intensa.

Asadar, nu urmeaza neaparat o pauza in topic pana la primavara, pentru ca o sa revin cu multe info noi legate de ceea ce urmeaza sa facem in perioada de relaxare dintre sezoane.

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

08 Dec 2017, 04:31

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

26 Dec 2017, 20:02

Anul acesta am avut parte de cel mai frumos Mos Craciun "auto-related" de pana acum...
S-a materializat un plan bine pus la punct din primavara, asa ca anul ce vine urmeaza sa deschidem sezonul de vara 2018, si reprezentam oficial luna Iunie in calendarul dealer-ului Volkswagen Midocar 2018.
Multumesc frumos celor implicati, realizatorilor materialelor, colegilor care au completat celelalte luni ale calendarului si celor care au contribuit catusi de putin la acest proiect, cu sfaturi, recomandari, manopere, timp investit si per total, la imbunatatirea generala a masinii...
Craciun Fericit in continuare si sarbatori frumoase tuturor !

Imagine Imagine Imagine Imagine
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

27 Dec 2017, 09:48

Bravo Mareane, frumos!
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori