Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Krondet
Subiect Autor
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Toyota Prius 1.5

15 Ian 2017, 07:53

in ultimul timp necesitatea cerea inca o masina in casa...2 servicii solicitante cu programe intercalate, un copil cu activitati extrascolare, etc (parintii stiu :glasses )
in ultimii ani mi s-au aprins calcaiele dupa toyota prius (fie Generatia 2, cu motor de 1.500 cmc , fie Generatia 3, cu motor de 1.800 cmc) datorita consumului ultraredus (ibiza cu motorul de 1.4 mpi, dotata si cu GPL, este cam lacoma) cat si spatiului interior (creste fata, creste si numarul de bagaje).
Banii mi-au ajuns de primul model :cry La inceputul lunii decembrie 2016 a intrat in familie masina din imaginile alaturate.
un pret de 8.500 euro, a adus o masina din aprilie 2009 (final de serie), aproape full option (in loc de camera pentru marsarier are senzori de parcare. Mai bine, zic eu) la care se adauga (din partea dealerului) portbagaj exterior si cauciucurile de iarna + jante de otel...si cu doar 103.500 km rulati
culoarea asta gri pare ideala pentru drumurile noroioase 8) ...Spatiu interior generos (eu am dat scaunul soferului in spate, aproape de maxim) si tot se poate lafai un adult inalt pe bancheta din spate.
Asteptand chemarea la RAR pentru formalitatile romanesti, i-am pus folie inchisa pe spate (se vede excelent in portbagaj daca nu este trasa copertina, si ca sa nu tentez hotii). nu am avut nici o discutie, ulterior, cu autoritatile.
Cand am adus-o, de la Arad pana in Galati am obtinut o medie de consum de 5.7 l/100 km (ruland cu 135 km/h pe autostrada si cu cat imi permitea politie prin localitati). Pe vremea calduroasa am obtinut un consum (urban) de 5.6 l/100 km ..de cand a venit frigul, media (urbana) de consum s-a ridicat pe la 7.7 l/100km.
acum, trebuie sa ma obisnuiesc sa conduc "vaporul" dupa 8 ani de "salupa" :cheers
Imagine


Imagine
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Toyota Prius 1.5

15 Ian 2017, 08:57

Consumul nu pare sa fie unu mic, spune-ne te rog mai mult de cum si cat poti merge pe electric, etc.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Toyota Prius 1.5

15 Ian 2017, 12:07

Salut, curajoasa abordare raportat la mecanicii din Romania privitor la partea de electric a masinii.
Stiu ca am vazut pe vwforum la un moment dat pe cineva care avea prius pus pe gpl, acolo sa vezi economie:D:D! Asteptam mai multe detalii.
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
Krondet
Subiect Autor
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Re: Toyota Prius 1.5

15 Ian 2017, 14:04

well...dupa cum stim, consumul difera functie de mai multi factori: meteo, trafic, calitatile soferului...In ceea ce ma priveste, trec de pe "talpa grea" (gpl-ul seatului) la o pedala usoara. pur si simplu trebuie reglata glezna... Oricum, nu am de gand sa pun GPL pe un motor.M-a iritat suficient la seat. Dupa ce am ajuns in Galati, am facut plinul si am incercat sa circul cat mai economic si regulamentar ( :glasses masina nu admite demaraje cu scartait de roti sau drifturi)...Dar, inainte de a ajunge la fundul rezervorului a venit zapada si am refacut plinul cu benzina de '98. in ceea ce priveste mecanicii, mai multi colegi m-au sfatuit sa evit dealerul din Braila si sa apelez la cei din Focsani (atat profesional, cat si financiar). astept cu interes acest aspect, intrucat a trecut doar o luna de cand o exploatez :drive pe moment, I'm so excited .
daca aveti timp sa analizati tema va recomand http://www.club-toyota.ro/forum/forum.php . sunt discutii contradictorii si printre utilizatorii cu vechime :D
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori