Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
prapadila
Subiect Autor
Mesaje: 181
Membru din: 31 Oct 2010, 15:04
Localitate: Cluj-Napoca

Audi A4 1.9 TDI 131CP cod: AWX din 2002

23 Apr 2015, 23:57

Salutare colegi!

Nu am mai scris nimic pe forum deoarece am vandut Leonul 1.4TSI din semnatura si nu mai aveam ca sa scriu.
Conduc un Ford Focus din 2010 1.6TDCI 90CP. Cam galagios el de fel, lipsit de optiuni dar la consum e mai ok si are tinuta de drum buna. Azi am facut pana in autostrada in Milano. Masina e buna ca e de servici deci gratis.

De ceva vreme ma macina gandul ca atunci cand mai ajung si eu prin tara nu o sa mai am cu ce sa ma plimb, sora mea care imi imprumata mereu masina ei. un A4 din 2002 1.6 Benzina 105CP, urmeaza sa o vanda. Masina este una robusta, confortabila si plina de optiuni. Pacat de motor ca e cam mic pentru mine.

Cum nu imi place sa fiu pieton, am zis sa caut repede o masina care sa fie: ieftina, buna, confortabila si spatioasa. Mi-am dat seama ca poate am devenit mai matur.
Cum sunt in lucru cu casa, am zis ca nu e momentul sa investesc intr-o masina scumpa asa ca am inceput sa caut. dupa ce am vazut oferta pietei, am ales la Audi A4 B6 si am decis sa iau un motor diesel.
Gasesc un anunt, sun si merg sa vad masina. Intr-o parcare subterana de langa Milano gasesc ceva ce nu speram: A4 cu doar 91.652Km, motorul 1.9 Tdi 130CP. Iti dai seama ca nu cred in km astia?....II cer dealerului sa scoatem masina la lumina, apoi la un test. Portbagajul masinii nu cred ca a fost folosit niciodata, in interior foarte putin uzate butoanele de la aer conditionat si de la geamuri electrice. La modelul asta nu prea sta vopseaua pe butoane. Fac o tura cu masina si....ii zic dealerului ca o iau acasa.

Masina a costat 3.700 Euro, am sunat ulterior la reprezentanta Audi in Cluj si mi-au spus ca ultima intrare a masinii in service a fost in 2009 si atunci masina avea 51.000Km. De atunci masina a fost mereu in service Alfa Romeo. Pe copia certificatului de inregistrare vad ca proprietarul e din 1946. Acum are 69 de ani si ii doresc sa ii dea Dumnezeu multa sanatate ca tare bine a ingrijit masina.

Trebuie doar sa ii schimb uleiul si filtrele. Anvelopele ii sunt noi, cureaua de distributie schimbata la 88.000km.
Va pun doua poze sa nu spuneti ca sunt zgarcit.
Abia astept sa o ridic de la reprezentanta si sa o duc in tara. Cand o sa am timp o inmatriculez.

Daca imi puteti da niste pareri despre motorul cu acel cod m-as bucura.

Modificar?.... As vrea sa ii pun Cruise Control si sa ii schimb Radio-ul. Cel de pe masina e cu casete. Poate folii pe geamuri.

Bine v-am regasit si... chiar daca nu mai am Seat nu am plecat din grupul VAG cu toate ca mazda 3 din 2014 imi facea cu ochiul.

:cheers
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Stylance -magico black CJ 13 PZY
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: Audi A4 1.9 TDI 131CP cod: AWX din 2002

24 Apr 2015, 05:29

Felicitari pentru masina!
Foarte multe nu sunt de zis despre AWX, in comparatie cu AJM-ul meu, ai turbo VNT17 si niste injectoare mai capabile, asta in mare. Te ajuta, pentru ca doar prin resoftare poti obtine usor din ea undeva intre 150 si 160 cp.
Din pacate, inafara de trim-urile mahon si computerul de bord, asa la o prima inspectie vizuala, masina e cam standard ca si dotari, dar oricum la A4 ai strictul necesar si asa.

Sa o stapanesti sanatos!
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
prapadila
Subiect Autor
Mesaje: 181
Membru din: 31 Oct 2010, 15:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Audi A4 1.9 TDI 131CP cod: AWX din 2002

24 Apr 2015, 07:05

Merci iVladBogdan,

Asa este. Masina e standard insa m-am uitat mult la faptul ca era ingrijita si cu putini km. Fata de a surorii mele ii lipseste incalzirea in scaune, radio CD, senzori parcare, cruise control. Acuma... stiu ca nu le pot avea pe toate de la o masina second hand dar la ce am eu nevoie cred ca e de ajuns. Daca voi avea noroc de ea, probabil ca o sa imbatranim impreuna chiar daca voi cumpara candva o alta masina.
Vedem ce ne aduce ziua de maine... :drive
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Stylance -magico black CJ 13 PZY

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori