Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
 
Avatar utilizator
volvol
Subiect Autor
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Scirocco 2.0 TSI

19 Oct 2013, 01:04

Saptamana aceasta am facut un efort sa ma descurc fara masina timp de cateva zile, pentru a reconditiona barile fata/spate. Imi place cum au iesit si sunt chiar multumit. Cu aceasta ocazie s-au remediat si micile imperfectiuni ramase dupa gaurirea barilor pentru montarea senzorilor de parcare.

Din punct de vedere estetic ar mai fi un singur lucru de rezolvat la masina, parbrizul, care a adunat cateva ciupituri de-a lungul timpului. Insa nu ma grabesc sa-l inlocuiesc pentru ca mai devreme sau mai tarziu va aparea din senin "oportunitatea" sa fie schimbat cu unul nou.

Din punct de vedere mecanic, ma deranjeaza niste mici scartaituri care au aparut la balansul pe verticala (obstacole de viteza, denivelari line si ample in carosabil etc). Ma gandesc la flanse amortizoare si la tampoanele de motor. Am sa inlocuiesc mai intai suporti cu kit-ul complet de la THS, care mi-a fost recomandat de mai multi posesori. Sper sa se mai atenueze si wheel hop-ul cu noile piese, destul de sesizabil atunci cand aderenta nu este cea mai buna.
Deocamdata nu am gasit sa achizitionez kit-ul THS decat din U.K. si nu sunt hotarat daca sa-l comand online de la ei.

Si cateva poze.

ImagineImagineImagineImagineImagine
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: Scirocco 2.0 TSI

19 Oct 2013, 02:43

Cat te duce acel THS?
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
cosmin92
Mesaje: 1
Membru din: 21 Dec 2009, 18:21

Re: Scirocco 2.0 TSI

23 Oct 2013, 20:29

cum ti se pare antifonarea masinii? zgomotul produs de vant la viteza mare, zgomotul la rulare fata de leon?
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Scirocco 2.0 TSI

25 Noi 2013, 17:55

un lucru care a scapat de pe acest thread: care e parerea ta despre DCC si cat de util iti este ?
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Scirocco 2.0 TSI

25 Noi 2013, 18:19

Bravo bravo ! La cat esti tu de maniac nici nu concep sa nu fie impecabila masina :yh :yah
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Bogdy93
Mesaje: 26
Membru din: 18 Iul 2012, 22:23
Localitate: Carpinis , Undeva langa Timisoara

Re: Scirocco 2.0 TSI

18 Dec 2013, 19:51

Felicitari pentru alegere :D arata super , iar dupa ce ai modificat-o WoW :yah
sa ai noroc de ea si km fara probleme :) :cheers
P.S : apar din ce in ce mai multe Scirocco pe la Timisoara
BmW 320d M Paket 184 CP
viewtopic.php?f=91&t=17095

Imagine
 
Avatar utilizator
volvol
Subiect Autor
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Scirocco 2.0 TSI

29 Dec 2013, 18:22

Multumesc baieti!

Pentru mine DCC-ul a fost o surpriza placuta, chiar se simte diferenta intre cele 3 mod-uri. Eu prefer sa circul pe modul Normal in oras si pe modul Sport cand drumurile sunt bune. Pe modul Confort suspensia este prea moale si balansul este prea mare pentru gustul meu. Este o dotare pe care mi-as dori sa o regasesc si la viitoare masina.

In urma cu ceva timp ma plangeam de niste scartaituri cara apar in mers la balansul masinii pe verticala. Dupa investigatii, se pare ca nu provin de la flanse amortizoare sau de la tampoanele de motor, se pare ca ar fi generate de catre usi (grele, nu au rama etc). Pe drumuri bune sau cand este umed afara, este liniste deplina in habitaclu. Am incercat sa ung/masez chederele cu diferite solutii de intretinere pentru cauciuc, dar fara rezultate notabile. Zgomotele nu sunt foarte deranjante, dar as prefera sa nu existe.:)

Am trecut la anvelopele de iarna, ContiWinterContact TS 830 P, achizitionate prin bunavointa unui coleg de pe alt forum. In urma unui drum mai lung (~700 km) pot sa spun ca au un comportament foarte bun pe uscat/umezeala ... inca nu au vazut zapada. [:)] Pentru iarna folosesc jantele OEM Interlagos, vopsite in culoarea gunmetal de catre SRZ Powdercoating Customs. Imi place foarte mult cum arata, iar in functie de luminozitatea exterioara parca capata nuante diferite.

Acuma o saptamana masina a inceput sa tremure ciudat in mers, martorul luminos pentru Check Engine facandusi si el simtita prezenta. Din fericire, nu a fost decat bobina de pe cilindrul 3. Cu aceasta ocazie am schimbat toate bobinele cu care venise masina (aveau codul 06H905115 si intre timp aparusera revizii mai noi). Le-am inlocuit cu bobine Beru, singurele pe care le-am gasit pe stoc in Timisoara.
http://www.oemparts.co.uk/volkswagen-pa ... ition-Coil
Ma asteptam ca la 2.0 TSI sa nu mai fie probleme cu bobinele, astfel le-as fi schimbat de cand am luat masina. Au tinut totusi suficient, 4 ani si 75.000 km.

Daca tot am schimbat bobinele, am facut si o revizie, la 5 luni si 8.000 km de la precedenta. Am folosit ca de obicei ulei Liqui Molly Top Tec 4100 5W-40 si filtre (ulei si polen) Mann.

Urmeaza in ianuarie sa-mi mai comand un filtru de aer ITG pentru a avea de schimb si inca mai ma gandesc la suportii de motor THS pentru reducerea wheel hop-ului.

Singura problema mecanica/tehnica pe care o mai are masina in momentul de fata este ca s-a defectat senzorul care detecteaza atunci cand capota este inchisa/deschisa. Imi apare fiind deschisa si am fost invatat ca solutie temporara sa-i scot mufa, pentru ca altfel nu functioneaza stergatoarele. Sper sa ajung zilele acestea pe la un service si sa vad daca trebuie schimbata toata incuietoarea.

Si cateva poze.

ImagineImagineImagineImagineImagine
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Scirocco 2.0 TSI

29 Dec 2013, 19:54

volvol scrie:
Singura problema mecanica/tehnica pe care o mai are masina in momentul de fata este ca s-a defectat senzorul care detecteaza atunci cand capota este inchisa/deschisa. Imi apare fiind deschisa si am fost invatat ca solutie temporara sa-i scot mufa, pentru ca altfel nu functioneaza stergatoarele. Sper sa ajung zilele acestea pe la un service si sa vad daca trebuie schimbata toata incuietoarea.

Aceeasi problema o am si eu..am scos mufa si merg asa...cand schimbi acel seznor sa imi zici si mie codul de piesa..nu cred ca difera :mrgreen:
Drumuri bune :drive
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Scirocco 2.0 TSI

30 Dec 2013, 10:31

E un switch care se schimba foarte usor, nu trebuie schimbat tot mecanismul de inchidere.

Aratan super cu Interlagos vopsite.. :drive
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Scirocco 2.0 TSI

30 Dec 2013, 16:46

Poate ne ajuti si cu un cod de piesa, multumesc :hi
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Scirocco 2.0 TSI

16 Ian 2014, 13:52

Folosesti Liqui Molly Top Tec 4100 5W-40? E ok? Intreb fara urme de rautate, doar ca si eu caut o alternativa la Castrol (recomandat de fabricant) care insa nu mai e ceea ce trebuie sa fie dupa parerea mea.
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
volvol
Subiect Autor
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Scirocco 2.0 TSI

20 Feb 2014, 22:55

Sunt la al 3-lea schimb cu Liqui Molly Top Tec 4100 5W-40 si urmeaza sa-l fac pe al 4-lea. Nu am sesizat ca ar fi cu nimic mai slab decat ce foloseam inainte (Castrol SLX Professional sau Castrol Edge) si am circulat cu masina in cam toate conditiile (de la -15 grade Celsius la +40 grade Celsius, cu temperatura uleiului ajungand la +110 grade Celsius vara pe autostraziile din Grecia). Cum fac schimbul de ulei la maxim 10.000 km, nu stiu cat de importanta este calitatea lui, insa mi-am dorit ceva pe care sa scrie Made in Germany.

Masina se apropie de o revizie generala (filtre, ulei, bujii, inspectie mecanica, diagnoza etc), ocazie cu care voi schimba si senzorul care detecteaza atunci cand capota este inchisa/deschisa (am deja piesa, codul se poate vedea pe cutie, 5N0 953 236).
Dupa revizie urmeaza sa montez si filtrul de aer ITG pe care l-am achizitionat. In functie de starea sa, filtrul ITG aflat acuma pe masina va fi curatat ori aruncat.:)

In primavara urmeaza sa montez tampoanele de motor/cutie THS si sa repar ambele praguri (indreptat, vopsit), pentru ca au adunat de-a lungul anilor semne de uzura vizibile (pietre, borduri, cricuri etc).

In vara urmeaza sa inlocuiesc parbrizul (au mai aparut cateva ciobituri, zgarieturi), sa cumpar un acumulator nou (nu m-am hotarat asupra modelului) si sa fac un detailing auto complet (eventual cu polish la proiectoare/faruri/stopuri si lipit folie de protectie).

Cam acesta ar fi planul minim pe anul in curs, dar eu sper ca vor fi si cateva surprize (ex. big brake kit).

Si cateva filmulete/poze.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nAtYjOsk594[/youtube] [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Y6nIHr9cSt4[/youtube]

ImagineImagineImagineImagineImagineImagine
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: Scirocco 2.0 TSI

20 Feb 2014, 23:30

Treaba buna!

Tip! Foloseste postimage.org pt poze. E mai ok pt toata lumea. Pozele de mai sus nu se vad decat in rezolutia din postul tau, adica cea mica mica mica :) Spor la treaba mai departe!

P.S: Sa imi zici cat te duce THS-ul. Multumesc!
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Scirocco 2.0 TSI

20 Feb 2014, 23:37

Mercy ptr. cod.
Bafta in continuare :wink:
 
Avatar utilizator
volvol
Subiect Autor
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Scirocco 2.0 TSI

20 Mar 2014, 22:19

Marian, am sa te anunt cand ma voi hotara asupra tampoanelor de motor THS.:)

Masina a ajuns la 86.000 km si s-a efectuat revizia de care am mentionat.
- ulei motor Liqui Moly Top Tec 4100 5w40 (sunt la al 4-lea schimb cu el) - 10.000 km si 2 luni de la schimbul anterior
- filtru ulei Mann - 10.000 km si 2 luni de la schimbul anterior
- filtru polen cu carbon activ Mann - 10.000 km si 2 luni de la schimbul anterior
- filtru benzina Mann - 25.000 km si 14 luni de la schimbul anterior

Cu aceasta ocazie am montat si senzorul care detecteaza atunci cand capota este inchisa/deschisa, iar acuma functioneaza.:)

La inspectia mecanica nu s-a gasit nimic in neregula. Probabil ca la revizia urmatoare voi schimba si bujiile, care au 26.000 km si 14 luni, dar nu dau semne de oboseala. In acest timp, am avut un singur misfire inregistrat de diagnoza (pe cilindrul 3), iar dupa putini km a picat bobina de pe cilindrul 3 si atunci am inlocuit toate bobinele.

Am reusit sa montez si noul filtru de aer ITG, acuma CAI-ul este ca si nou.:) Dupa 15.000 km si 6 luni, filtrul de aer vechi nu era foarte murdar, probabil se poate curata si doar o data pe an.:)

Urmeaza sa reparam pragurile.

ImagineImagineImagineImagine
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori