Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

08 Noi 2012, 09:43

zeusik scrie:
Frumoasa masina. Sa ai grija de ea in continuare :)

ciprian83 scrie:
Sa o stapanest sanatos in comtinoare si bine ai revenit!!!! :cheers


Mersi, mersi!

TIBI scrie:
Salutari si aici :hi
Haios numar ai :tongue
Curand cred ca-ti vei face masina full option precum Cosmin.


Salve Tibi, mai am pana il ajung pe Cosmin, are avans mare :p

Cosmin scrie:
Bine ai venit! :hi
Foarte frumoasa masina, ma bucur ca "cineva" te-a impins de la spate.. :)

Vad ca nu ai stat degeaba, lista modificarilor efectuate e lunga si planurile de viitor suna bine :) Unele dintre ele sunt si pe lista mea (inclazirea in scaune, mirror down si trecerea la 288 / 312)..

Asteptam impresii despre RVC :)


Si eu ma bucur ca am fost "impins". Dupa ce vine cablajul trec pe la Cristi sa probez camera si-ti spun ce si cum.

Roger scrie:
Salutare "vecine" si bine ai revenit in CS :hi
In poza cu scaunele fata si bordul se vede in zare un Cupra R. El te-a convins? :tongue


Sa traiesti vecine! :) Nope! Cosmin a fost "vinovatul"!

andrei.toledo scrie:
Bine ai revenit pe forum !
Ma mir ca nu ai cumparat deja niste jante de aliaj in tot acest timp avand in vedere seturile de roti avute pe Toledo !
Sa o stapanesti sanatos in continuare si spor la modificari ! :)


Am tot ezitat pe parte de suspensie, ba ca iau reglabila, ba ca doar arcuri, ba ca pun frane (implica schimbul de suspensie) si am tot facut altele.
Dar le-a cam venit vremea, in primavara rezolv cu jantele!

sandman scrie:
Salut!
F frumoase modificarile! Masina arata f bine. Zi-mi si mie de unde ai cumparat ledurile de interior pentru picioare si lumini avertizare usi ca vreau sa imi pun si eu.
Mersi


Le-am luat de la un baiat de pe alt forum, nu stiu daca are cont aici. Iti dau PM cu detaliile!
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

08 Noi 2012, 09:43

Sandman, luminile de averitzare in usi de la VW nu se potrivesc la Seat. Pe langa faptul ca la Leon trebuiesc decupate fetele de usi, forma lampilor de VW (door exit / warning lights) nu se potriveste cu forma fetei de usa la Leon.

Singura solutie (cat de cat acceptabila) la Leon pt. lumini in usi e montajul lampilor de Audi.. Sau Exeo, cum vreti :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

08 Noi 2012, 16:59

Frumoasa masinuta....dar am o intrebare....de ce ai ezitat in a lua Leon-ul 1.4 tsi?
Golf-ul asta ai zis ca e highline, si am vazut ca i-ai pus tu tempomat, ca ai schimbat grila centrala cu una de highline, la fel si stop-urile.....aici m-ai pierdut.

Frumos golful!! sa il tii sanatos si astept si jantele ....sunt curios ce vei alege.....ce zici de cele de pe r32 golf 5? :D
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

08 Noi 2012, 20:10

Mersi Bamse!

Am vrut initial sa dau comanda de un Highline. Dar, la momentul acela mai aveam un A6 si m-am gandit ca Golf-ul o sa fie doar masina de oras si ca ii va ramane sotiei mele. Asa ca am luat un Trendline cu dotarile minime pe care le doream, de pe stoc, si diferenta de bani s-a dus inspre renovarea apartamentului.

Din pacate, sotia nici nu vrea sa auda de permis si eu nu am reusit sa ma inteleg cu A6-le. E o masina mult prea mare pentru mine. Asa ca pana la urma am ramas cu Golf-ul si m-am hotarat sa-l fac asa cum trebuia sa fie!

Nu am luat Leon pentru ca, desi imi placea mai mult la exterior, nu am putut sa ma obisnuiesc cu interiorul. Forma consolei, lipsa unei cotiere reglabile si cateva alte mici detalii si-au pus amprenta pe decizia mea. Deh, oameni diferiti, gusturi diferite! :)

In alta ordine de idei, de saptamana viitoare acestea vor disparea din cadru:

Imagine

Am luat un interior de Highline, cu incalzire si Alcantara pe care il voi monta. Urmeaza apoi schimbul climatronicului sa ma pot bucura de el.
Daca vrea cineva scaunele mele, sport, de Golf... :D
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

15 Noi 2012, 15:14

Saptamana asta mi-am facut de cap si am tras cablurile pentru camera, codat unitatea si pregatit totul pentru montaj.

Imagine

Astazi, intr-un final, am luat suportul de la Porsche asa ca maine, cu putin noroc, putem sa montam camera.

Imagine

Imagine

Si asa o sa fie si Golful meu 0.0001% Veyron! :))

Imagine
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

16 Noi 2012, 10:12

Ce conexiuni erau facute cand ai testat camera si a aparut ecranul albastru de pe HU ? Ma refer la cele 3 fire (alimentare, masa si reverse signal)?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

16 Noi 2012, 14:06

Este legat cablul la RCD, dar nu e legat nici la camera (aceasta e in torpedo momentan) nici la marsarier. Tind sa cred ca asa arata RCD-ul cand e activata RVC.
Update-uri si poze in cateva ore dupa montaj! :)
OEM+ Leon FR, 1.4TSI

 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

17 Noi 2012, 07:56

Am camera! :D
Ca la orice alta instalare "custom", acest model nefiind pus niciodata pe Golf VI, a trebuit bricolat putin suportul sa se potriveasca fix, mai ales ca eu nu am luat si capacul de sustinere a camerei in suport (mai scump decat suportul :( ) dar, la final, sta in bara perfect. Pentru ca nu am luat capacul, camera a fost prinsa in suport cu un "soricel" de plastic si sta perfect, nu se misca nimic.

Imaginea e buna, foarte buna chiar, mai ales in conditiile in care eu nu am incercat, momentan, decat noaptea si la lumina artificiala. Ma astept sa fie o diferenta ziua, la lumina naturala.

Camera la distanta asta de "perete":

Imagine

arata pe ecran asa:

Imagine

Inca nu am reusit sa ma obisnuiesc cu ea si sa pot sa estimez distantele corect, dar cred ca pana la urma o sa fie ok. Oricum, eu o vroiam mai mult pentru bucata scurta din spatele masinii, nu sa ma uit doar in ecranul RCD-ului cand dau cu spatele. Cred ca, in timp, o sa ma obisnuiesc cu ea! Momentan e spectaculos sa te uiti in RCD cand dai cu spatele (cu grija :P ).
La parcare perpendiculara (la mine la bloc) chiar inainte sa dau cu spatele imaginea e asa:

Imagine

Si la finalul manevrei, la o palma de gardul din spatele masinii arata asa:

Cu becul de marsarier aprins:

Imagine

Si cu el stins:

Imagine

Ledurile de la numar isi fac toti banii in momentul asta, cred ca e o diferenta destul de notabila fata de becurile standard.

La final partea "romaneasca", ca totusi e un lucru de luat in calcul....
Camera de-abia se vede, aici ajuta si faptul ca suportul l-am pus cat mai in spate posibil.

Imagine

De la 2-3 pasi departare nu se vede nimic(se vede si maestrul la munca in poza asta, nu, nu eu :)) ).

Imagine

Camera devine vizibila doar daca te apleci special sa te uiti, si chiar si atunci destul de putin.

Imagine

Imagine

Pozitia destul de joasa isi spune totusi cuvantul. Ma astept sa se murdareasca destul de des in primul rand.
In al doilea, la parcari, daca masina din spate e destul de departe, un pas mai mare in poza de mai jos, imaginea nu e foarte descriptiva

Imagine

Devine utila cand te apropii foarte mult, pana atunci oglinda sa traiasca!
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

17 Noi 2012, 09:47

frumos, un accesoriu util :wink:
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

19 Noi 2012, 14:32

Mersi!

Si o poza cu imaginea ziua:

Imagine
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
glock13
Mesaje: 2
Membru din: 22 Noi 2012, 14:43

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

22 Noi 2012, 14:48

Salut foarte frumos golful . Am si eu unul tot 1.2 tsi scaune sport rcd 510 cam exact ca al tau tot alb. Chestia e ca nu reusesc sa montez leduri in interior la plafoniera din fata ma poti ajuta ? Si apropo ce leduri ti-ai luat pentru numar ca sa nu dea eroare de bec ars . Mersi frumos.
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

22 Noi 2012, 14:58

Suntem frati de Golfuri! :)) Noi si un sfert de Bucuresti :(
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
glock13
Mesaje: 2
Membru din: 22 Noi 2012, 14:43

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

22 Noi 2012, 15:05

Da..:)) Eu unu sunt foarte multumit de el docamdata vreau si eu foli fata/spate si jante.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

23 Noi 2012, 08:56

E super ok imaginea de la camera.. Si banuiesc ca e si utila..

Buuun.. What's next? :)
Ai mai progresat cu inclazirea in scaune?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Volkswagen Golf VI, the other AutoEmocion

23 Noi 2012, 11:15

Super util gizmoul :wink:
La golf 6 exista posibilitatea de a se monta in emblema de pe haion,iar la cuplarea cutiei sa se basculeze?
Ma gandesc ca asa ar fi curata mereu
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori