Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
avincioti
Subiect Autor
Mesaje: 134
Membru din: 15 Mar 2010, 13:11
Localitate: BUCURESTI
Contact:

E posibil sa fie adevarat.....

15 Feb 2011, 09:00

primit pe mail.


Astazi, 10.02.2011, am avut ceva de rezolvat in zona P-ta Cosbuc- Bdul Libertatii ( Bucuresti). Am parcat masina in fata sediului RCS-RDS , am rezolvat ce aveam de rezolvat in 15 min si m-am intors la masina.
Nu am reusit sa deschid masina nici din cheie (telecomanda) nici din telecomanda de la alarma. Langa mine un domn se chinuia sa-si inchida masina cu telecomanda si nu reusea. Deci eu nu reuseam sa o deschid pe a mea el nu putea sa o inchida pe a lui.
PREA MARE COINCIDENTA!!!!!!!!!!!!!!!!
Mi-am adus aminte ca citisem pe net un articol care explica ca masinile care se inchid cu telecomanda nu sunt sigure deoarece se poate bruia semnalul dat de aceasta si masina nu se inchide ( desi tu ai apasat pe buton si esti sigur ca s-a inchis).
M-am uitat in jur si.................. o masina micuta cu 2 usi , marca Datsun ,culoare gri deschis, fara numere de inmatriculare era oprita in apropiere in spatele masinilor parcate . M-am dus catre acea masina , in ea erau 4 indivizi ( cum aratau este usor sa ghiciti) , unul din ei avea un dispozitiv care semana cu o telecomnda de tv dar avea si antena. Cand m-au vazut , au plecat .
Imediat dupa ne-am putut descuia respectiv incuia masinile din telecomanda.
Asadar este o noua metoda de a fura din masina. Verificati-va masina dupa ce ati inchis-o.

Cum functioneaza: individul tine permanent apasat pe butonul dispozitivului , care emite un semnal ( frecventa) sau ce o fi, semnal ce nu lasa comanda ta de inchidere sa "ajunga" la masina. Apesi pe buton sa inchizi masina, iar daca nu esti atent sa vezi daca intr-adevar s-a inchis, aceasta ramane deschisa. Pe urma doar asteapta la pleci de langa masina si te usureaza de ce ai lasat prin ea.

Nu credeam asta stiind ca alarmele schimba codurile la fiecare activare , si am un sistem de alarma bun, foarte laudat. Se pare ca e pentru fraieri cinstiti.

Cei care ati patit asta sau ati vazut , va rog, sustine-ti avertismentul, cei care nu au vazut tineti minte si anuntati-va prietenii si nu numai).
IBIZA 1.2 12V - brisa blue
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: E posibil sa fie adevarat.....

16 Feb 2011, 05:47

Ce pot sa spun ? :shock: :shock: :shock:
Oricum multumesc pentru avertizare si pentru instinctul tau de a te uita si prin preajma.
Suna logic ce ai descris tu, si probabil este foarte posibil.
Ce pot spune eu despre masina mea, este ca la inchidere am activat si averizarea sonora ca masina s-a inchis. Daca nu aud acel beep , ma intorc si verific.
Eu cred ca toti avem fie flashurile semnalizatoarelor la inchidere/deschidere, sau sonore.
Deci mai multa atentie este suficienta contra baietilor "destepti".

Dar ca si sfat pot adauga doar sa nu va panicati,pana la urma inchideti si deschideti cu cheia fizic in broasca usii.
Daca aveti alarma originala se v-a activa automat .
Cel putin masina este inchisa , si nu poate fi deschisa de acei baieti , care speculeaza doar neatentia in a controla daca masina s-a inchis.

Bafta si tine-ti ochii deschisi. Comentarii sunt binevenite :drive :cheers
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
B71TKG
Mesaje: 42
Membru din: 10 Mai 2009, 18:36
Localitate: Constanta

Re: E posibil sa fie adevarat.....

16 Feb 2011, 10:09

Em am avut o problema cu inchiderea centralizata...
Un prieten are o Skoda Octavia care imi poate descuia masina cu telecomanda lui.
Am fost la Dona Seat si de acolo am primit un raspuns foarte "sec"..."se mai intampla sa se mai deschida si cu alte chei"
dar..la un pret "modic" de 100RON iti pot resofta chip-ul din cheie si nici ala nu e 100% sigur ca nu mai merge deschis cu alta cheie.
Ce mai poti sa le mai zici...da frate greseala ta pe bani mei se rezolva....

Numai bine..
Seat Ibitza Black 1.2 12V 70CP
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: E posibil sa fie adevarat.....

16 Feb 2011, 10:17

Am un coleg care are honda si masina se inchide automat cand cheia pleaca la 2m de masina.
Din aceasta cauza nu a verificat daca sa inchis si a ramas fara geanta cu laptopul, un sony vaio de 17". In aceiasi zona au patit si altii la fel.
Este folosit de mult procedeul de a bruia telecomenzile, din aceasta cauza anumite alarme aftermarket cand simt purtatoare radio continua incep sa urle pentru a avertiza proprietarul.
Este suficient sa inchideti masina de langa cu telecomanda.
Pentru a sari peste semnalul dat de telecomanda in imediata apropiere a masinii este nevoie de un sistem mai complicat decat un simplu jammer de 10 euro cumparat de pe e-bay.
Oricum detinerea acelor dispozitive chiar si in alte scopuri se pedepseste cu inchisoare. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: E posibil sa fie adevarat.....

16 Feb 2011, 11:52

Ahh foarte bine, incet, incet informatia se aduna. Asa cum imi doresc pentru acest club.
Macar informatia sa curga. Inarmati-va cu tot ce se poate pentru a-i prevenii si pe altii.
Rog si alte comentarii, ideii sau sfaturi.

:drive :cheers
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: E posibil sa fie adevarat.....

16 Feb 2011, 13:12

Creati-va obicei sa incuiati masina la max 5m de ea.
Un amic a fost si el pradat pt ca a inchis portiera si a apasat ca sa o inchida cand se indeparta de masina,timp in care 2 au deschis haionul si au luat 2 genti cu acte(fura dupa cum le e norocul,ei incearca).
Mi s-a intamplat si mie sa mi se deschida o portiera la semafor de catre un puradel(cei care spala parbrizele),insa pe bancheta spate dormea ''alarma'' :lol: . Un latrat i-a fost suficient,ma bucur totusi ca nu a sarit pe el.

Mereu imi inchid masina cand sunt la 2-3m de ea,tocmai ca sa aud ''clanc'' semnul ca usile sunt blocate.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
deyuuu
ARDELEANU
Mesaje: 2701
Membru din: 19 Iul 2009, 00:13
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: E posibil sa fie adevarat.....

16 Feb 2011, 13:36

eu mereu dupa ce o inchid trag de maner ... sa fiu sigur ca s`a inchis :( ...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori