Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ce produse folositi pt tapiserie...bord....caroserie....

12 Iun 2009, 22:21

Tapiteria se face la spalatorie cu produse profesionale, ceara de caroserie tot la spalatorie iar bordul se sterge numai cu carpa umeda sau servetele umede fara silicon sau glicerina.
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ce produse folositi pt tapiserie...bord....caroserie....

12 Iun 2009, 23:08

Total de acord cu Testosul!
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
Borsan
Mesaje: 132
Membru din: 25 Apr 2009, 10:57
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: ce produse folositi pt tapiserie...bord....caroserie....

13 Iun 2009, 10:03

exteriorul la spalatorie ( sampon + ceara )
interiorul il fac eu --> bordul il fac cu silicon si tapiteria cu solutii speciale pt tapiteria de masina ( eu am gasit ceva servete umede de la cora si pot sa spun ca is foarte bune !!!!)
CJ-90-BRS

Imagine
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: ce produse folositi pt tapiserie...bord....caroserie....

13 Iun 2009, 15:10

siliconul mat, am auzit ca e mult mai bun decat cel lucios...eu am gasit in dedeman , un tub cu pulverizator sau cum se cheama, cu ceara si am dat acum 1 h cu ea...dar a inceput sa ploua :angryfire: :argue:
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: produse cosmetice pentru masinuta

13 Iun 2009, 15:31

Mai exista un topic aici despre aceleasi subiecte, am unit cele doua topice.
@ionutblv, te rog sa cauti pana sa deschizi un nou topic, precum vezi subiectul a fost dezbatut din plin.

Multumesc,
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: produse cosmetice pentru masinuta

22 Sep 2009, 16:53

vine anotimpul ploios...incepem deja cu aplicarea de ceara pe exterior? :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: produse cosmetice pentru masinuta

22 Sep 2009, 18:14

Ceruirea si ceara

Primul care a aplicat un strat de grasimi sau de ceara pentru protectia vopselei a fost, premergator al ingrijirii profesionale a automobilelor, un constructor de trasuri european. Aceasta traditie a durat peste 100 de ani si este inca cea mai buna cale de a proteja vopseaua “trasurilor” moderne fara cai.

Tipuri de ceara
Ceara naturala exista de milioane de ani sub diverse forme. Pe masura ce diverse tipuri de ceara au fost descoperite si intrebuintate ceara a ajuns sa fie folosita in numeroase scopuri: infrumusetare, lubrifiere, izolare, protejare etc.

Proprietatile cerii depind de mai multi factori dar in special de sursa ei, modul de recoltare, prelucrare si rafinare. Proprietatile produselor chimice folosite la ceruire depind si ele nu doar de tipul de ceara folosit dar si de celelalte substante din compozitie.

Produsele de ceruire folosite la protejarea masinii pot include urmatoarele tipuri de ceara:
 Ceara vegetala (ex. cea de Carnauba)
 Ceara animala (ceara de albine)
 Ceara din produse petroliere (parafina)
 Ceara sintetica (polimeri)
 Ceara minerala.

Despre produsele de ceruire
Pe langa ceara, in orice produs de ceruire se mai gasesc: apa, solventi, silicon lichid, particule abrazive si agenti de emulsifiere. In functie de procentajele acestor substante ceara ia diverse forme: lichida, pasta, crema, spray.

Indiferent de forma, o ceara buna va da stralucire si volum finisajului si va crea o bariera protectoare intre acesta si mediu. Pe langa rolul estetic (ceara umple imperfectiunile vopselei si reduce astfel si efectul de panza de paianjen) ceara are si rolul de a retine impuritatile din atmosfera care altfel s-ar depune direct pe finisaje.

Durata unei ceruiri
In conditii optime o ceara BUNA va oferi protectie si stralucire finisajului pana la 60 de zile. Tehnic vorbind, exista si ceruri care rezista pana la 6 luni dar acelea contin “siliconi amino functionali” (termenul provine de la chimisti asa ca nu ne intrebati ce inseamna) si, chiar daca sunt etichetate ca ceara, intra practic in categoria “paint sealant”-urilor de care vom vorbi ulterior.

Care e cea mai buna ceara?
Conform chimistilor, forma sub care se prezinta o ceara nu conteaza. Forma de prezentare a produsului depinde si de scopul pe care producatorul a vrut sa il atinga: produs ieftin, usor de folosit, care sa dea stralucire, care sa se ia usor etc.
Cel mai important este insa ca produsul sa aiba un continut cat mai mare de ceara.

In general produsele comercializate pe rafturile magazinelor obisnuite (mai ales sprayurile) au un continut redus de ceara si silicon lichid asa ca ofera o protectie redusa si dureaza destul de putin.

Mai mult, ele sunt adesea incarcate cu agenti abrazivi, evidentiati de “praful” pe care il lasa in urma cand se usuca. Acestea sunt create sa realizeze un polish usor si o ceruire in acelasi timp dar din pacate lasa adesea de dorit la ambele capitole. Ca o paranteza: este insa oarecum normal ca un produs destinat uzului neprofesionist sa aiba efecte reduse deoarece producatorii vor sa reduca riscul de a fi trasi la raspundere in cazul in care produsul nu este folosit cum trebuie. Rezultatul este ca “freci de-ti sar capacele” ca sa obtii cat de cat efectul dorit si acesta dispare rapid.

Pentru cei care doresc sa isi ceruiasca masina este recomandat ca inainte de ceruire sa restaureze suprafata prin polishare. Ulterior trebuie folosit un produs cu cat mai putini abrazivi (pentru ca o suprafata deja reconditionata nu mai trebuie decat protejata) si cu continut cat mai mare de ceara.

Ceara de Carnauba
O ceara destul de cunoscuta in randul celor interesati de intretinerea masinii este cea denumita generic “de Carnauba”.

Carnauba provine din frunzele lungi si tepoase ale palmierului numit “Copacul vietii” (Copernica Cerifera) originar din nord-estul Braziliei. Ea este cea mai transparenta, cea mai rezistenta si cea mai pura ceara naturala. Ceara de masina cu continut de carnauba tinde sa produca o stralucire mai adanca, mai intunecata si mai bogata, care este descrisa de obicei ca producand un efect "“tridimensional"”

Multi entuziasti si proprietari de showroom prefera stralucirea cerurilor cu carnauba, in special pentru negru, rosu si culorile inchise. Cerurile cu carnauba “rup apa” in mod spectaculos, absorb continutul acid al ploilor si ascund urmele circulare de pe vopsea.

Dintre dezavantajele cerurilor cu carnauba am putea aminti ca unele ceruri carnauba sunt ceva mai greu de aplicat si de lustruit. Ele pot fi “capricioase”, uneori lasand dare sau dungi la anumite temperaturi.


Sfaturi generale pentru ceruire

1. Lucreaza intr-o zona umbrita, nu sub razele directe ale soarelui.

2. Daca ceruiesti manual, foloseste aplicatoare curate si prosoape de lustruire.

3. Urmareste indicatiile de pe eticheta produsului. Unele ceruri e mai bine sa le lasi sa se usuce ca o ceata pe masina, altele nu.

4. Nu este necesar sa folosesti cantitati mari de ceara. Foloseste cantitati mici si freaca/lustruieste bine.

5. Lucreaza o data pe o suprafata de 60 cmp. Unele produse necesita sa acoperi intreaga masina cu ele inainte de lustruire, dar cele mai multe nu.

Metode de ceruire
Ceruirea unei masini poate fi realizata prin trei metode diferite. Ceruirea manuala, cu masina orbitala si cu turatia joasa a masinii de polishat si tamponul de burete (finisaj).

Toate cele trei metode vor da rezultate foarte bune.

Ceruirea manuala este o metoda mai meticuloasa necesitand un ochi avizat si o mana experimentata. Lustruirea manuala a cerii iti permite sa freci o zona mai mult, pentru maximizarea adancimii culorii si a stralucirii. Ca urmare, cu cat freci/lustruiesti mai mult, cu atat finisajul straluceste mai mult.

Ceruirea cu masina orbitala urmareste filozofia demonstrata: cu cat misti ceara mai mult, cu atat mai mult straluceste. Masina orbitala misca ceara intr-o masura mult mai mare decat este posibil sa fie facut cu mana, rezultand o stralucire mai inalta intr-un timp mai scurt. Masina orbitala imita miscarea circulara a mainii la o viteza mai mare, care conduce ceara, polimerul sau sealantul mai repede catre porii vopselei. Lustruirea cu masina orbitala este preferata de catre unii detaileri.

Ceruirea cu masina cu turatie variabila poate fi utilizata pentru o trecere rapida de la polishare la ceruire, schimband doar tampponul. Aceasta metoda economiseste timp si elimina costurile pentru masina orbitala in vreme ce se obtine o stralucire inalta. Dar atentie – trebuie realizata numai de persoane care au experienta suficienta in utilizarea acestei masini.

Sfaturi pentru ceruirea manuala
1. Intinde ceara intr-un strat subtire.
2. Pulverizeaza solutie lubrifianta pentru polishare cand e nevoie, pentru reducerea prafului si a zgarieturilor micro-fine (panza de paianjen).
3. Reimpartureste prosopul des, schimband fata folosita.
4. Foloseste o pensula, solutie lubrifianta si un prosop pentru a indeparta orice urma de ceara sau polish ramasa intre muchii, la chedere, pe marginea emblemelor, etc.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

 
Avatar utilizator
Cipper
Mesaje: 67
Membru din: 25 Apr 2012, 10:24
Localitate: Bucuresti

Produse curatare bord

04 Mai 2012, 09:31

Salut!

Vreau sa fac un pic de antireclama unui produs de curatare, mai exact servetelele Wizzy pe care le gasiti la OMV si nu-s chair ieftine. Lasa niste dare absolut ingrozitoare. Voi atasa si o poza nu f reusita, dar oricum.

Am incercat si servetele pt bebelusi cu Aloe vera..acelasi rezultat. Dare peste dare.

Pielea de caprioara umezita mi se pare sfanta, dar am zis sa mai incerc si altceva. Voi ce recomandari aveti?


Imagine
Leon Copa 1.2 TSI
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Produse curatare bord

04 Mai 2012, 10:15

Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Produse curatare bord

04 Mai 2012, 10:32

Baltazar , nu i-a mers cautarea :wink:
Totusi a avut intentii bune.
Personal nu cred in toate produsele minune,unii sunt disperati dupa reclama si dorinta de a vinde e mai presus de orice(si-ar vinde-o si pe ma-sa :roll: )
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Cipper
Mesaje: 67
Membru din: 25 Apr 2012, 10:24
Localitate: Bucuresti

Re: Produse curatare bord

04 Mai 2012, 10:43

Aveti si pe aici vanatori de greseli?

Am dat cautare dupa "curatare bord". Nu am gasit topic-ul. Putem lasa sarcasmul deoparte? Din partea mea se poate inchide..
Leon Copa 1.2 TSI
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Produse curatare bord

04 Mai 2012, 10:50

TIBI@ asa este, marea majoritate sunt mizerii ce ar trebui interzise.
Am luat servetele impotriva aburirii geamurilor si au fost praf, mai mult au lasat o depunere albicioasa pe sticla.
Am luat diverse servetele de sters geamurile si la fel, praf.
Singurele p-e care le folosesc sunt cele de la carefour in ambalaj verde deschis, am uitat cum se numesc, produse de o firma italiana si care intradevar lasa geamurile perfect curate.
In rest nu folosesc, bordu-l curata baietii de la a&a cu un meclem fara silicon si este super ok.
Odorizante nu folosesc decat de la spalatorie, unde il primesc in costul spalarii si il tin agatat in portbagaj, este suficient de puternic sa tina o sapatamana.

Cipper@ nu sunt vanatori de greseli, doar ca exista deja un topic deschis pe aceasta tema, era simplu sa dai o cautare.
Tonul pe aici este mai lejer.
Ca si cum ai discuta cu prietenii la un suc.
Noua ni se apre ok.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
C_kst
Mesaje: 1224
Membru din: 16 Aug 2008, 11:14
Localitate: Bucuresty

Re: produse cosmetice pentru masina

12 Mai 2012, 18:53

In jur de 1 an m-am apucat de fenomenul ,,detailing'',am tot citit,vazut si incercat,si de curand m-am apucat sa fac si pe alte masini,am deschis si un topic pt cei interesati si pretentiosi

Am citit mai sus gen,bordul cu carpa umeda si serviciile la spalatorii,gen ceara....oarecum amuzante,si nu o zic ,,ca sa imi vand eu serviciile in loc sa va duceti la spalatorii ''

Ceara,si solutiile folosite la spalatorii....sunt combinate f multe cu apa,ceara ieftina,solutii de la cauciucuri la plasticele de bord ieftine care nu fac bine in timp pe suprafetele care sunt folosite,zic majoritatea,nu toate,pana la urma e normal,e spalatorie,nu centru de detailing.

Va recomand produsele de la Sonax,Smartwax,Chemical guys,Leatherique....nu le gasiti prin market-uri,si sunt mult peste ce gasiti acolo,dar si unele la pret.

Trusa mea pt intretinere de zi cu zi

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Detailing Interior - pt cine vrea sa readuca interiorul la viata viewtopic.php?f=96&t=12464&p=270513#p270513
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: produse cosmetice pentru masina

12 Mai 2012, 19:32

am ajuns la concluzia ca doar o laveta buna care retine praful este cea mai indicata. fara nici o solutie, servetel sau orice altceva umed
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
C_kst
Mesaje: 1224
Membru din: 16 Aug 2008, 11:14
Localitate: Bucuresty

Re: produse cosmetice pentru masina

12 Mai 2012, 19:39

Daca iti iei o masina de 4-10 ani,degeaba folosesti laveta pt praf,cand defapt e terminat interiorul,plasticele,pielea,textil,etc

Dupa o curatare amanuntita,ar fii indicata treaba cu laveta si praful.
Detailing Interior - pt cine vrea sa readuca interiorul la viata viewtopic.php?f=96&t=12464&p=270513#p270513

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori