Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
T.Sorin
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Prezoane ALIAJ vs TABLA

23 Noi 2020, 14:12

Salutare !

Intreb si eu pe cei care cunosc / folosesc ... am jante de aliaj OEM pe o ibiza 6L 2008 - cu anvelope iarna noi .... vreau in primavara sa cumpar jante noi de tabla si sa le pun p-astea de iarna (anvelopele) pe ele ... intrebarea mea este legata de PREZOANE - am citit pe internet de numai intelegi nimic ... prezoanele de la jantele de aliaj pe care le am se pot folosi la jantele de tabla sau trebuie unele ,,speciale'' si daca da cum mama lor arata .... ca sa stiu sa cumpar si d-alea.

Multam fain de rapsunsuri.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Prezoane ALIAJ vs TABLA

23 Noi 2020, 15:37

La mine nu a fost asa complicat. Am folosit si folosesc aceleasi prezoane pt jante de tabla si pt jantele de aliaj, dar oem.
 
Avatar utilizator
T.Sorin
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Re: Prezoane ALIAJ vs TABLA

24 Noi 2020, 17:25

Multumesc frumos @Roger - de raspuns
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Prezoane ALIAJ vs TABLA

25 Noi 2020, 12:43

Daca ai jante OE de aliaj, poti folosi prezoanele originale ale masinii pt ambele seturi ( aliaj + table ) ; daca ai jante AM ( sau cand vreodata vei avea ), ai nevoie de inele de ghidaj / centrare care se pun pe interiorul jantelor ca sa stea fixa jante pe butuc ( astea le comanzi in functie de dimensiune, depinde cat ai diametrul butucului vs cel al jantelor AM ) si de alte prezoane ( de obicei mai lungi ).
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
T.Sorin
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Re: Prezoane ALIAJ vs TABLA

25 Noi 2020, 14:58

Fain - Bogdan multam mult de raspuns - da am jante OEM de aliaj acum - si prezoanele originale - le voi folosi si pentru jante de tabla asadar in iarna viitoare dupa ce le fac rocada celor de vara pe aliaj ( alea de le voi lua - aka: vezi postul nostru anterior - anvelope omologate ibiza BXW*) si astea de iarna de acum de pe aliaj pe tabla... vazusem niste teste interesante la jantele de aliaj - pe langa aspectul estetic ... oferind o racire mai buna ( deci ceea ce ne intereseaza vara ) + ca cele de aliaj la spargere ma refer de OEM-uri trebuie sa aiba aplicate o forta cam ~ 20 tone ceea ce e enorm... apreciez aliajul ... dar pentru iarna imi vor fi suficiente unele de tabla ...
eu acum le am doar p-astea ale masinii ..

s-auzim de bine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori