Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
grasu132
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 08 Aug 2018, 10:42

Seat Exeo ST 3R

08 Aug 2018, 11:00

Buna ziua
Am achizitionat de curand un autoturism Seat Exeo ST 3R, 2.0 TDI, automata, 157735 km in Hamburg, cu urmatorul VIN : VSSZZZ3RZBR017943 si as dori sa aflu urmatoarele:
- un istoric service a acestui autoturism ( la reprezentantele SEAT sau la dealeri informatia este secreta) deoarece as dori sa stiu care sunt piesele inlocuite pana acum ( distributie , etc) sau reviziile facute, daca a fost implicata in vreun accident
- un service, altul ca cele din reteaua Porsche,etc, unde preturile la manopera /piese sunt exorbitante
Mentionez ca in TUV apar 157700 km, dar nu stiu de ce, nu mi se par reali. Vanzatorul a fost un tip destul de magar, dupa achizitia masinii refuzand sa-mi mai dea cartea de service
Locuiesc in Drumul Taberei, Bucuresti

In speranta unui raspuns,
Cu stima,
Mircea Popescu
Imagine


Imagine


Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Seat Exeo ST 3R

09 Aug 2018, 16:22

Mircea, bine ai venit.
Din pacate noi nu iti putem furniza istoricul de service. Suntem un forum auto non-afiliat si nu avem acces la bazele de date ale VW AG.

Poti afla contra cost informațiile de care ai nevoie doar după formalitățile de înmatriculare la orice dealer SEAT, cu condiția ca masina sa aiba un istoric efectiv (adică sa fi avut intrari in service la dealer autorizat).

Mai poti afla tot contra cost informații pe baza VIN de la societățile de asigurări, în cazul în care au existat intervenții pe asigurare pe seria ta de sasiu.

Însă te as sfătui să nu iti bati capul. Te mai costa maxim 1000 de euro sa o aduci la o stare tehnică semiperfecta (distribuție, revizie, elemente suspensie/ direcție deteriorate etc).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Seat Exeo ST 3R

10 Aug 2018, 13:41

Salut, faptul e oricum consumat ca ai cumparat deja masina, asta se face teoretic inainte de cumparare, poti verifica seria de sasiu si pe autodna.ro si daca iti gaseste ceva cumperi un istoric e vreo 10-12 euro ceva de genul/
Subscriu la ce a scris si colegul mai sus, pun-o la punct si bucura-te de masina km oricum greu sa mai gasesti in ziua de azi reali in bord , daca merge bine si motorul e ok asta conteaza.
Km fara probleme, iar la partea de service e mai greu incearca Alto Syncro in Pantelimon am auzit de bine de ei sau ceva mai micuti/privati de la cunoscuti etc.
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori