Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Dana_dtm
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 24 Apr 2017, 21:25

Identificare masina / sofer in urma unui incident trafic

24 Apr 2017, 21:34

Sunt noua pe aici ai am tot cautat pe unde pot sa intreb ceva offtopic. Sper ca nu am gresit. In acest caz rog un admin sau ma indrume.
Am avut o neplacere in trafic (bucuresti) cu un domn ce conducea un seat leon rosu (nu i.am vazut numerele).. mi.a taiat fata brusc m.a injurat, a fost un schimb de cuvinte urate apoi am oprit la semafor. S.a dat jos din masina si mi.a dat un picior in stop si mi l.a spart. Initial am crezut ca a dat cu piciorul in bara si mi.am vazut mai departe de mers considerand ca este nebun si mai bine plec. (Masi ales ca sunt si fata) ideea este ca tot ce am retinut este ca este un model 2013 2014 rosu.. (nu chiar stoc) are paravanturi la geamurile de la usi.. soferul saten inalt cu ochelari cam la 40 ani. Daca cumva ma puteti ajuta cu vreo informatie... v.as fi recunoscatoare. Am depus plangere la politie (penala) pentru distrugere dar totusi daca l.as gasi si mi.ar plati stopul mi.as retrage plangerea... (de gasit o sa il gaseasca, sper , pentru ca la universitate sunt camere de supraghere. Eu am un bmw e39.. argintiu. In cazul in care proprietarul seatului este pe aici astept sa ma contacteze sa lamurim problema amiabil.. multumesc si omi cer scuze ptr offtopic. O seara buna tuturor
Ultima oară modificat 27 Apr 2017, 10:15 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
Motiv: Editare titlu. Nu se accepta titluri generice.
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Buna seara

24 Apr 2017, 22:42

Daca a taiat fata brusc, si a injurat, ati facut si dvs ceva... Oricum, urat din partea lui.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Buna seara

25 Apr 2017, 07:22

Nu stiu ce sa spun, parca inebuneste lumea in trafic. Soferii se bat sau se injura. Pietonii sunt ca oile si se comporta pe trecerea de pietoni ca la ei in sufragerie.Toti sunt foarte grabiti si nimeni parca nu mai respecta nici macar regulile de bun simt, ce sa mai vorbim de cele rutiere.
Parerea mea este ca niste amenzi si sanctiuni atat principale, cat si complementare usturatoare ar rezolva problema.

Seat Leon 1M 1.9TDI Last Edition
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Buna seara

25 Apr 2017, 12:19

Dar politia lipseste cu desavarsire de pe strazi! Ies de Paste cu fiola si atat...
DOAR cu amenzi poti civiliza romanul, amenzi mari. Si aplicate mereu.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Buna seara

25 Apr 2017, 12:20

Nu lipseste, dar la cate situatii sunt prin Bucuresti...
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Buna seara

25 Apr 2017, 12:21

La ce descriere ai facut nu e de la noi din comunitate.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Buna seara

25 Apr 2017, 12:50

Asta se poate intampla numai la noi in tara, in afara nu e chiar asa. Daca esti smardoi si o arzi aiurea vin baietii dupa tine, te calmeaza cu o amenda de te cam ustura fundul, mai faci si munca in folosul comunitatii samd. In Romania e pe culmea cocalarismului, fiecare face ce vrea, regulile sunt doar scrise, sunt fictive oricum pentru ca balanul tot cu degetul in nas si cu urda intre dinti si la subrat e..
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L

 
Dana_dtm
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 24 Apr 2017, 21:25

Re: Buna seara

27 Apr 2017, 00:42

Corect. Faza este ca eu nu am facut nimic. Mergeam pe banda mea cand el a schimbat banda brusc fara sa se asigure. Am intrat pe contrasens sa il evit.
Oricum, am incercat am crezut ca poate e vreun pasionat si are cont pe aici.
Nu aveam mari sperante, dar mi.am mai varsat oful. Sper sa nu deranjez tinand cont ca nu am seat si discut pe aici.
Eu sunt in e39club romania de vreo 5 ani aproape asa ca stiu cum e sa fii pasionat si de aia ma si doare sufletul de masinuta mea. Asta e. Sper ca il va gasi politia si sa ii dea o amenda sa il usture si in partea dorsala, dar din pacate traim in romania si nimic nu e sigur 100%.
Multumesc frumos o seara buna va doresc
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Identificare masina / sofer in urma unui incident trafic

27 Apr 2017, 10:20

Nu deranjezi, esti binevenita. Nu conteaza daca ai SEAT sau nu.
Si apropo, nu ne arati si noua bimmerul tau? E sectiune speciala aici viewforum.php?f=91
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Vw_g60
Mesaje: 453
Membru din: 27 Aug 2011, 21:27
Localitate: Bucuresti

Re: Identificare masina / sofer in urma unui incident trafic

27 Apr 2017, 19:00

Nu tin sa te acuz de ceva dar sti vorba aia " nu iese fum fara foc" si zic treaba asta recunoscand ca nu sunt cel mai calm sofer pe care l-ai putea intalni.
Ca idei generale:
1. camere de la universitate doar redau nu si inregistreaza
2. chiar daca ai facut plangere la politie cu marca, model, numar de inmatriculare, descrierea soferului si sa zicem ca politia il gaseste rezultatul va fi remiza, atat timp cat nu ai o filmare a incidentului sau martor o terta persoana (care nu iti este prieten, ruda, etc). De ce? Pentru ca respectivul daca e o secunda baiat destept va declara ca nu stie nimic si nu il intereseaza subiectul. In acel moment politaiul are doua declaratii contradictorii din partea a doi cetateni despre acelasi incident. Cum ambii cetateni sunt egali in fata legii ( asa zice legea dar eu nu cred treaba asta), "organul" nu poate hotara de la sine putere care dintre cei doi minte si care nu.
In concluzie fara probe concrete (plangerea ta si stopul spart nu reprezinta probe concrete, poate tu ai o raca mai veche cu respectivul si stopul e spart din alt incident), lucrurile raman ca in gara. :hi

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori