Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Horjaalex
Subiect Autor
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mai 2016, 09:38
Localitate: Baia Mare

Seat leon cu GPL

08 Mai 2016, 10:04

Salut. Sunt Alex, sunt nou pe aici, detin un seat leon 1.6 16V, an fabricatie 2001, tara de origine Olanda. Sunt destul de multumit de masina, 180.000 km. Ulei nu consuma deloc. Avantajul pentru care am l-am luat, este ca are GPL pe el, instalatia fiind din 2002 pe el pusa in Olanda. Intampin cateva mici probleme, daca mi-ati putea da niste sfaturi as fi recunoscator.
1- inchiderea centralizata se tot inchide singura, deschid masina si dupa cateva secunde, uneori 2 secunde alteori 2-3 minute, se blocheaza singura. Daca nu are contactul pus.
2- cu.motorul rece intra foarte bine in viteze. Dar dupa ce conduc un timp(10-15 minute) intra foarte greu in treapta 1 si marsarier, foarte greu sau chiar deloc, si nici nu ma lasa sa scot schimbatorul din treptele respective.
3- avand in vedere ca masina merge pe gaz de vre-o 15 ani, este normal sa isi piarda din putere, dar chiar si pe benzina bag piceorul in ea si prinde viteza dar pe lung, nu instant, am incercat sa o curat cu benzina de 100 de la omv si mers turat o perioada dar nici un rezultat, am mai condus un leon cu aceasta motorizare si diferenta a fost radicala, raspundea instant la atingerea pedalei.
4- o problema pe care am mai auzit-o la leon-uri. Apa la praguri, din cauza chederelor am inteles.
5- o problema cu consumul in oras. La drum lung cu un mers pana in 110 km/h am scos 5,5, dar in oras, ma omoara, mai putin de 8,5 nu am reusit, cel mai probabil e din cauza celor 15 ani pe GPL.
6- aveam niste stergatoare Bosch pe ea, probabil si astea vechi deodata cu masina, stergeau ingrozitor, am luat niste chilipiruri din Kaufland la recomandarea cuiva ca na, ieftin si bun, recomandati-mi va rog niste stergatoare bune, cu care sa nu ma doara capul de la "vârâitul" ala :)).
Cam astea ar fi micile probleme, daca mi-ati putea da niste sfaturi as fi recunoscator. Multumesc. P.S. Sunt din Baia Mare.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator