Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Trapa ... after market

16 Mar 2009, 12:35

intrebare off sau on topic nu mai stiu: n-am bani si de trapa si de bi-xenon - ce este bine sa aleg din fabrica?
parerea mea: trapa. After market e mult mai greu de pus, aproape imposibil din ce am citit aici...

parerea voastra?
 
Avatar utilizator
Bodo
.B.O.D.O.
Mesaje: 1039
Membru din: 12 Dec 2008, 01:11
Localitate: Bucuresti / Breaza / Craiova
Contact:

Re: Trapa ... after market

16 Mar 2009, 13:29

Parerea mea e ca se merita mai mult xenonul.arata si mai bine si e mult mai folositor decat trapa , care mi se pare mai mult un capriciu...dar...fiecare cu pasarelele lui :D
PH-15-EAT - Luna Grey Leon 1P (De vanzare viewtopic.php?f=95&t=8658 )
PH-09-WAC - VW Golf IV ( De vanzare http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=2964 )
 
Avatar utilizator
mh_rms
Mesaje: 225
Membru din: 25 Sep 2008, 16:58
Localitate: Targoviste

Re: Trapa ... after market

16 Mar 2009, 15:07

off si eu ... TRAPA ! .. xenonul se pune mult mai usor dupa.. :) ON : S-a mai interesat careva de trapa after market ?? noutati ceva.. ?
Duuuuuuude ! :D Follow me ! .. if you can :)


Seat Leon 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Trapa ... after market

16 Mar 2009, 17:56

Despre ce masina e vorba? Daca e vb de Seat (oricare ar fi), e diferenta mare de pret intre trapa si xenon. Xenonul (la leon) e vreo 900 de euro, trapa 400.
Fa un efort si ia-le pe amandoua. Nici un xenon aftermarket nu se compara cu cel OEM. Crede-ma, stiu ce vorbesc :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Trapa ... after market

16 Mar 2009, 17:59

nu se poate amandoua :(
ori...ori...
 
Avatar utilizator
mh_rms
Mesaje: 225
Membru din: 25 Sep 2008, 16:58
Localitate: Targoviste

Re: Trapa ... after market

16 Mar 2009, 18:05

Trapa Bubuluza ! ai incredere in mine ! iar cu restul de bani .. pana la 900 de euro iti pui xenon after market Faza scurta , faza lunga si proiectoare ! .. sa ma anunti ce ai decis !

chiar nimeni nu s`a mai interesat de trapa after market ?? vreau sa`mi pun si eu.. sa stiu preturi.. alea alea.. si daca stie careva vreun service in bucuresti.. ca pana la oradea e mult de mers :lol:

marian_iam: editeaza-ti posturile te rog ... nu mai posta unu dupa altu mesaje!
deja ti-am editat si alte posturi ... mai multa atentie te rog, ca nu vreau sa dau avertismente!
Duuuuuuude ! :D Follow me ! .. if you can :)


Seat Leon 1.9 TDI
 
Florin&David
JAF
Subiect Autor
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Trapa ... after market

17 Mar 2009, 11:51

TRAPA fara sa te mai gandesti. Xenon iti pui foarte usor dupa si mult mai ieftin.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB

 
shpeedy
Mesaje: 29
Membru din: 04 Apr 2008, 11:39
Localitate: Bucharest

Re: Trapa ... after market

17 Mar 2009, 18:18

Chiar daca nu se compara dpdv cu xenonul de fabrica, o instalatie xenon buna poti instala si ulterior. Drept urmare, sfatul meu ar fi sa mergi pe trapa si sa adaugi si duze stropitoare faruri, care o sa te ajute in momentul in care te decizi sa-ti instalezi xenon after-market.
VAG Fan
-------------------------------------------------------------------------
Current: 2006 Skoda Fabia 1.2HTP/55cp/M5 Avantaj - Red
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Trapa ... after market

17 Mar 2009, 19:02

va multumesc.
o sa iau in considerare toate sfaturile desi incepe sa ma doara capul ....:)
vad ca oricum parerile sunt impartite, insa trapa e deocamdata pe primul loc :)
 
Avatar utilizator
marek
Mesaje: 728
Membru din: 04 Iun 2008, 09:53
Localitate: Timisoara

Re: Trapa ... after market

24 Mar 2009, 01:09

mh_rms scrie:
Trapa Bubuluza ! ai incredere in mine ! iar cu restul de bani .. pana la 900 de euro iti pui xenon after market Faza scurta , faza lunga si proiectoare ! .. sa ma anunti ce ai decis !

chiar nimeni nu s`a mai interesat de trapa after market ?? vreau sa`mi pun si eu.. sa stiu preturi.. alea alea.. si daca stie careva vreun service in bucuresti.. ca pana la oradea e mult de mers :lol:

marian_iam: editeaza-ti posturile te rog ... nu mai posta unu dupa altu mesaje!
deja ti-am editat si alte posturi ... mai multa atentie te rog, ca nu vreau sa dau avertismente!



Tu chiar nu ai citit nimic pe pagina precedenta?
Leon 1.4, 85 CP , Candy White
---------------------------------
http://marekk.mybrute.com
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Trapa ... after market

01 Sep 2015, 12:40

Florin&David scrie:
Vorbe de rau: cel mai des am auzit ca dupa o vreme de usuca garniturile si incepe sa intre apa in masina.
Garniturile, respective chederele trapei se intretin asemanator cu cele ale geamurilor sau altor obiecte din cauciuc (guma). te gandesti la suspensia pe perne de aer, tot mai des intalnite la autoturisme, camioane, etc.. periodic se spala bine, se degreseaza iar ulterior se trateaza cu solutie pe baza de silicon. astfel ai siguranta ca in timp nu vor crapa, si de aici probleme generate de astfel de incidente.

Florin&David scrie:
Vorbe de bine: masina arata al naibi de bine cu asa ceva, intra ceva soare, se aeriseste mai bine ... poate scade si consumul de combustibil. :wink:
Interiorul este mult mai aerisit intrucat, pe langa geamurile laterale, intra lumina/aer si prin trapa. la nevoie se putea trage capacul din interiorul capitonajului. Adaug si rigiditatea sporita a plafonului, intrucat dupa montarea trapei, suprafata intregului plafon este intarita, nu doar o portiune mica (sub capitonaj exista o bara metalica subtire, ingusta)

Florin&David scrie:
Stie cineva unde si cu cat se face (pret) asa ceva in RO?
Si-a facut cineva pana acum, nu neaparat pe un SEAT, si in ce a constat interventia?
Eu am montat trapa aftermarket la autoturismul precedent, webasto hollandia 300 large, manuala, la un service/atelier auto. avantajul ca trapa respectiva a fost luata de pe o masina identica adusa pt dezmembrat din afara. Am inteles ca se poate si la importatorul/dealerul webasto din tara (oradea/bucuresti), insa pretul manoperei era foarte mare si nu se justifica in cazul meu..
 
bboctavian
Mesaje: 77
Membru din: 03 Feb 2016, 00:50

Trapa electrica seat leon 1p

19 Sep 2016, 04:22

Salut, am vazut ceva discutii aici in legatura cu trapa pe leon, dar de prin 2009. As vrea sa imi montez pe leonul meu 1p o trapa electrica facuta de webasto, unde as putea merge ?

Si ce preturi ar fi cu tot cu manopera?

Multumesc
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Trapa electrica seat leon 1p

19 Sep 2016, 07:17

bboctavian scrie:
am vazut ceva discutii aici in legatura cu trapa pe leon, dar de prin 2009.


Corect ar fi fost, ma gandesc, sa postezi mesajul intr-unul din cele 2 subiecte deschise pe aceeasi tema, nu?
mai ales ca au mesaje scrise relativ recent, prin 2013-2015.. :wink: :blackeye: si gasesti acolo informatiile care te intereseaza

viewtopic.php?f=7&t=12499&hilit=trapa
viewtopic.php?f=86&t=2104&hilit=trapa
 
bboctavian
Mesaje: 77
Membru din: 03 Feb 2016, 00:50

Re: Trapa electrica seat leon 1p

19 Sep 2016, 07:33

Salut, in cea care sunt mesaje recente este vorba de o trapa OEM, pe mine m-ar interesa webasto, deoarece am inteles ca nu este nevoie sa tai plafonul de tot, ci doar imi taie din al meu.

Daca deranjez cu acest topic, se poate inchide...
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Trapa electrica seat leon 1p

19 Sep 2016, 08:19

bboctavian scrie:
Daca deranjez cu acest topic, se poate inchide...

Nu-i niciun deranj, relaxx... :blackeye: :D doar am facut o sugestie privind gestionarea mesajelor, respectiv a subiectelor pe forum
dar intre timp s-a rezolvat, iar moderatorii au mutat in subiectul corespunzator ;)
ideea este ca ambele trape (oem sau webasto) se monteaza in mod asemanator.
plafonul exterior tot necesita decupare, la fel si capitonajul interior, apoi de preferat ca plafoniera fata sa fie schimbata
cu una care include si comanda electrica de actionare a trapei. trapele webasto electrice din seria h300/h500/h700 au panou de comanda separat..

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori