Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
cris7y_pui
Subiect Autor
Mesaje: 46
Membru din: 28 Mai 2012, 19:55
Localitate: Bucuresti

Cu masina in germania

12 Sep 2014, 12:12

Sal am si eh o problema mare si scuze daca nu scriu unde trebuie dar nu stiu unde.sunt in germania de aproape 1 an si saptamana viitoare vin in tara sami iau si masina si am auzit o mie de povesti dar tot nu mam lamurit.Cat timp am voie sa circul cu masina inmatriculata in romania in germania?si trebuie sami schimb si permisu?va multumesc
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cu masina in germania

12 Sep 2014, 22:10

3 luni dacă ai acte acolo, 6 luni ca turist sau interes de serviciu și parcă mai mult dacă ești student. Caută pe siteul Ambasadei Române în Germania și te poate lămuri.
În tări europene se confiscă mașina dacă te oprește vreun control al vamei. Plus amendă. Numai că ei nu prea pot demonstra când ai intrat la ei, decât dacă ai acte acolo.
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cu masina in germania

13 Sep 2014, 12:31

Gandeste-te cat au voie sa circule cei cu nr bulgaresti la noi?
Prin urmare, daca masina nu este pe numele tau inscrisa......
Da, el a intrat acum 1 an in tara, dar masina.??
Daca ramai definitiv acolo, poate este indicat sa-l preschimbi, dar in Uniune ramane si asa valabil.
Eu circul de 19 ani cu permis Austriac in Romania.
Conteaza doar unde ai domiciliul principal, apoi cel secundar\temporar.
Trebuie sa dezvolti mai exact situatia ta...... :hi :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1541
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Cu masina in germania

13 Sep 2014, 13:22

Nmihai la noi in tara nu exista vreo limita inca pentru circulatia masinilor inmatriculate in alte tari.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cu masina in germania

13 Sep 2014, 13:43

Ba există, numai că nu se trece nicăieri când se introduce mașina în țară, iar vama nu poate demonstra perioada asta. Dacă s-ar contrui o bază de date cu astfel de informații, toți cu numere de BG vor trebui ori să-și înscrie mașinile, ori să le lase. Doar asta e problema, că nu există scris undeva data de intrare a autovehiculului în țara respectivă. Scrie pe siteurile ambasadelor. Legal nu ai voie. Ilegal se poate. Dar eu știu sigur că, cel puțin în Grecia, dacă ai acte făcute ești obligat să ai mașina înscrisă în țara respectivă. Practic mulți se riscă. Unii scapă, dar mulți se aleg cu mașinile confiscate de Vamă și amende mai mari uneori decât valoarea mașinii în sine. Ingormațiile astea le găsești pe internet. Pentru Grecia intra pe RoMedia (caută pe Google, că nu-mi aduc aminte domeniul)
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1541
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Cu masina in germania

13 Sep 2014, 20:35

Si pentru Romania unde sa intru.Indica-mi si mie articolul din legea depre care vorbesti te rog(cel in care se spune ca nu ai voie sa circuli cat vrei tu cu numere straine in tara asta).
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cu masina in germania

14 Sep 2014, 10:55

Scriu d pe telefon. Nu prea am mai ajuns la desktop să caut bookmark-ul. Caută pe Google site-ul ăsta RoMedia. Și are o categorie de articole despre treaba asta. Dacă ajung pe acasă, o să caut.

 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cu masina in germania

15 Sep 2014, 21:13

http://romedia.gr/informaii-utile/servi ... recia.html

http://romedia.gr/juridic/3072-aducerea ... sumat.html

http://romedia.gr/juridic/3066-autoturi ... ecia-.html

Mai era și alt articol unde explica mai bine în antiteză cu legile. Grecia fiind în UE, cred că are cadru legislativ compatibil cu cel european.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8636
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cu masina in germania

15 Sep 2014, 21:56

nu este obligatoriu sa fie aceleasi reguli si in germania. cel mai sigur afla legile din acel stat. dar cu siguranta nu e ca la noi unde sunt permise masinile cu numere straine fara nicio problema...
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1541
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Cu masina in germania

15 Sep 2014, 23:04

Undertacher scrie:
Si pentru Romania unde sa intru.Indica-mi si mie articolul din legea depre care vorbesti te rog(cel in care se spune ca nu ai voie sa circuli cat vrei tu cu numere straine in tara asta).



Cu riscul de a ma repeta.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Cu masina in germania

15 Sep 2014, 23:31

Avem si noi reglementari in codul rutier, dar nu exista baze de date sincronizate unde sa se tina evidenta intrarilor si iesirilor din tara.
Temeiul legal ar fi urmatorul:

Art. 82. (4) Autovehiculele si remorcile înmatriculate în alte state, detinute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în tara, daca sunt asigurate pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulatie.

Art.83 ( 2) Persoanele cu domiciliul în România care poseda permise de conducere nationale eliberate de autoritatile statelor membre ale Conventiei asupra circulatiei rutiere au dreptul sa conduca autovehicule pe drumurile publice cel mult 90 de zile de la intrarea lor în tara.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Cu masina in germania

15 Sep 2014, 23:45

Nu pot da edit, dar revenind la intrebarile din topic..

90 de zile pentru inmatricularea masinii 
6 luni pentru preschimbarea permisului (permisul se preda in DE, nu in RO)
ambele termene curg de la data declararii stabilirii resedintei in Germania

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori