Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
DuraCristi
Subiect Autor
Mesaje: 366
Membru din: 29 Dec 2010, 22:14
Localitate: medias
Contact:

Sfat achizitionare masina second-hand

23 Iul 2014, 14:48

Buna ziua!
Din cauza faptului ca mi-am schimbat locul de munca voi fi nevoit sa devin independent si sa nu mai depind de mamica si taticu'. :?
De aceea am nevoie de o masina, deoarece actuala masina va ramane tatalui meu.
Nu dispun de un buget prea mare, undeva pana in 5000 euro. Variantele mele sunt BMW 320 E46 sau Audi A4. Deoarece o sa circul destul de mult cu viitoare masina am nevoie de un diesel preferabil dupa 2003 anul de fabricatie.

Acum intrebarile mele ar fi:
-Voi ce masina ati alege in acestea doua?
-Ce probleme apar mai des la aceste masini (la ce ar trebuii sa fiu atent)
-Avantaje si dezavantaje pentru fiecare tip in parte. :cheers



O sa incep tot eu :yh si o sa zic ca mie personal mi se pare mai ok BMW-ul deoarece are distributia pe lant si are tractiune spate.


Astept sfaturile voastre.
Mersi :cheers :cheers






Imagine

SAU



Imagine
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Sfat achizitionare masina second-hand

23 Iul 2014, 15:01

un logan dci si de restul banilor bagi combustibil...
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitionare masina second-hand

23 Iul 2014, 18:24

Subscriu

Pune intrebarile pe forumurile dedicate ; ambele au probleme specifice ; sunt masini vechi, scumpe la intretinere si cu multi km. Sansa sa gasesti una in stare buna este foarte mica ; mai exista si alte masini mai noi la pret decent..hyundai, mazda, kia, peugeot, etc...nu prea mai e la moda e46 si audi b6...ca idee..un kit de brate la audi e 3200 lei ; o volanta la fiecare e ~ 2500 lei, doar volanta, fara kit ambreiaj, care si ala mai e vreo 1500 lei ; cat de independent esti cu banii..?mai bine cauta o masina corecta..eu daca o vand pe asta imi iau logan cu gpl ; sau ceva cu gpl ; m-am saturat sa dau banii pe combustibil stand la cozi infernale si mergand cu maxim 110km/h..
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
prapadila
Mesaje: 181
Membru din: 31 Oct 2010, 15:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sfat achizitionare masina second-hand

23 Iul 2014, 22:42

Seat Ibiza 1.4 TDI si nu ai treaba!
Il iei de dupa 2007-2008 si gata!
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Stylance -magico black CJ 13 PZY
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: Sfat achizitionare masina second-hand

24 Iul 2014, 02:47

bgd_b92 scrie:
Subscriu

Pune intrebarile pe forumurile dedicate ; ambele au probleme specifice ; sunt masini vechi, scumpe la intretinere si cu multi km. Sansa sa gasesti una in stare buna este foarte mica ; mai exista si alte masini mai noi la pret decent..hyundai, mazda, kia, peugeot, etc...nu prea mai e la moda e46 si audi b6...ca idee..un kit de brate la audi e 3200 lei ; o volanta la fiecare e ~ 2500 lei, doar volanta, fara kit ambreiaj, care si ala mai e vreo 1500 lei ; cat de independent esti cu banii..?mai bine cauta o masina corecta..eu daca o vand pe asta imi iau logan cu gpl ; sau ceva cu gpl ; m-am saturat sa dau banii pe combustibil stand la cozi infernale si mergand cu maxim 110km/h..


Ei, hai sa nu exageram totusi.
Masini vechi sunt, dar tine cont ca pana prin 2003-2004 se mai faceau inca masini cum trebuiau sa se faca.
Sansa sa gasesti una in stare buna intr-adevar, nu e cea mai mare, insa daca te straduiesti, o vei gasi, dar la pretul corect.
Cat despre piese, suspensia pe fata ce e mai complicata la Audi, dar preturile nu sunt in niciun caz ce ai postat tu acolo. Poate doar la reprezentanta.
:cheers

Cat despre Logan, eu cred ca voi faceti misto de om. Cum puteti sa-i recomandati acea cutie pe roti? Sa am 2500-3000 euro cat costa un Logan, imi cumpar oricand orice alta masina, fie ea si din 1900 toamna. In primul rand ma gandesc la siguranta mea, siguranta pe care mizeria romaneasca nu o poate asigura nici la 40 km/h, daramite la drum lung la un 90-100. Dovezi cred ca sunt destule.

@ initiator

Intre E46 facelift si B6, alegi strict care iti place tie mai mult, pentru ca ambele sunt niste masini foarte bune.
Daca ma intrebi pe mine, B6 1.9 AWX Quattro manuala e alegerea ideala. Dar sa tii cont si de costurile pe care le implica un Audi/Bmw. Nu sunt exagerate, insa sunt mai mari decat la un Seat simplu, cum detii tu momentan. Plus ca platesti si marca, in ambele cazuri. Daca prinzi o masina buna si esti impacat cu ideea ca vei scoate un ban in plus la o eventuala reparatie, restul e can-can. Doar satisfactie in ambele cazuri.
Si ca un sfat... Am eu o vorba: Pretul da starea masinii. Nu cauta "oferte", pentru ca de cele mai multe ori se incheie prost, cu un cazan de care nu mai scapi prea curand. De asemenea, tine cont ca atat 1.9 Tdi-ul, cat si motorul 2.0 diesel de la Bmw sunt Euro 3. Taxa se invarte pe la 1000 euro.
Tine cont de asemenea ca la B6, a fost o mare problema cu plansa de bord. Mai precis, vopseaua cauciucata folosita la mai tot ce inseamna butoane in interior se deterioreaza groaznic de usor, astfel incat greu de tot mai gasesti una cu bordul care sa arate ok. Dar e o problema strict estetica, care se poate remedia. De asmenea, nu lua B6 din primul an de fabricatie, 2001. Orienteaza-te pe ceva 2003-2004, dar ai grija, repet, la starea masinii. Au deja o varsta.
Platforma PL46 pe care e construit B6-le e o platforma excelenta, pe care s-au construit inclusiv B7-le, care s-a dus pana in 2007, cat si Seat-ul Exeo.
Despre Audi, poti intra pe topicul meu de la "Alte masini", sa iti faci o mica idee. Nu e modelul pe care il cauti tu, dar e tot un A4, apropiat de ce cauti tu.

Edit: Era sa uit. Faza scurta pe B6, la modelele fara xenon de fabrica, e o gluma proasta. 2 lumanari. :yh
Despre BMW, intreaba in alta parte. Nu te pot ajuta. :)
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
Avatar utilizator
nastasedan
Mesaje: 594
Membru din: 21 Feb 2014, 08:52
Contact:

Re: Sfat achizitionare masina second-hand

24 Iul 2014, 06:43

Faza cu lumânările am intalnit-o si eu la passat-ul B5 al unui prieten :yh Are faruri cu lupă din fabrica cu becuri normale si bate de nu se poate :yh :yh Mereu il intreb daca are farurile aprinse :yh :yh
Seat Ibiza 6L 1.4 16v Powered by DIMSPORT
 
Avatar utilizator
DuraCristi
Subiect Autor
Mesaje: 366
Membru din: 29 Dec 2010, 22:14
Localitate: medias
Contact:

Re: Sfat achizitionare masina second-hand

24 Iul 2014, 07:50

bgd_b92 scrie:
Subscriu

Pune intrebarile pe forumurile dedicate ; ambele au probleme specifice ; sunt masini vechi, scumpe la intretinere si cu multi km. Sansa sa gasesti una in stare buna este foarte mica ; mai exista si alte masini mai noi la pret decent..hyundai, mazda, kia, peugeot, etc...nu prea mai e la moda e46 si audi b6...ca idee..un kit de brate la audi e 3200 lei ; o volanta la fiecare e ~ 2500 lei, doar volanta, fara kit ambreiaj, care si ala mai e vreo 1500 lei ; cat de independent esti cu banii..?mai bine cauta o masina corecta..eu daca o vand pe asta imi iau logan cu gpl ; sau ceva cu gpl ; m-am saturat sa dau banii pe combustibil stand la cozi infernale si mergand cu maxim 110km/h..



Cat de independent? Independent=Persoana care nu depinde de ceva sau cineva. Deci nu se poate pune problema cat de independent?
Cat despre hyundai,kia,peugeot, chevrolet, logan, renault, nu vreau sa jignesc pe nimeni care detine o masina din cele enumerate insa o sa iti dau un exemplu si te rog sa ma crezi pe cuvant. Un prieten are peugeot 407 din 2008 (diesel) si din spusele lui ar face orcand schimb cu un audi 2003-2004 fie el si benzina.
Logan GPL? Fac pe luna cam 6000km datorita si delegatiilor in care plec cu masina personala. Majoritatea drumului il parcurg in afara localitatii deci am nevoie de o masina cat de cat puternica si in plus nu vreau sa circul cu bomba in spate.


Parerea mea personala si sper sa nu supere pe nimeni este: Comparatia pe care ai facut-o nu are nici o treaba cu realitatea. Sunt curios daca tu ai prefera un peugeot din 2007-08 in locul unui audi 2003-04.
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

 
Avatar utilizator
DuraCristi
Subiect Autor
Mesaje: 366
Membru din: 29 Dec 2010, 22:14
Localitate: medias
Contact:

Re: Sfat achizitionare masina second-hand

24 Iul 2014, 07:51

prapadila scrie:
Seat Ibiza 1.4 TDI si nu ai treaba!
Il iei de dupa 2007-2008 si gata!



Intradevar mi-a stat gandul si la Ibiza avand in vedere ca mai am o batranica, insa vroiam o berlina mai spatioasa.
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi
 
Avatar utilizator
DuraCristi
Subiect Autor
Mesaje: 366
Membru din: 29 Dec 2010, 22:14
Localitate: medias
Contact:

Re: Sfat achizitionare masina second-hand

24 Iul 2014, 07:55

iVladBogdan scrie:
bgd_b92 scrie:
Subscriu

Pune intrebarile pe forumurile dedicate ; ambele au probleme specifice ; sunt masini vechi, scumpe la intretinere si cu multi km. Sansa sa gasesti una in stare buna este foarte mica ; mai exista si alte masini mai noi la pret decent..hyundai, mazda, kia, peugeot, etc...nu prea mai e la moda e46 si audi b6...ca idee..un kit de brate la audi e 3200 lei ; o volanta la fiecare e ~ 2500 lei, doar volanta, fara kit ambreiaj, care si ala mai e vreo 1500 lei ; cat de independent esti cu banii..?mai bine cauta o masina corecta..eu daca o vand pe asta imi iau logan cu gpl ; sau ceva cu gpl ; m-am saturat sa dau banii pe combustibil stand la cozi infernale si mergand cu maxim 110km/h..


Ei, hai sa nu exageram totusi.
Masini vechi sunt, dar tine cont ca pana prin 2003-2004 se mai faceau inca masini cum trebuiau sa se faca.
Sansa sa gasesti una in stare buna intr-adevar, nu e cea mai mare, insa daca te straduiesti, o vei gasi, dar la pretul corect.
Cat despre piese, suspensia pe fata ce e mai complicata la Audi, dar preturile nu sunt in niciun caz ce ai postat tu acolo. Poate doar la reprezentanta.
:cheers

Cat despre Logan, eu cred ca voi faceti misto de om. Cum puteti sa-i recomandati acea cutie pe roti? Sa am 2500-3000 euro cat costa un Logan, imi cumpar oricand orice alta masina, fie ea si din 1900 toamna. In primul rand ma gandesc la siguranta mea, siguranta pe care mizeria romaneasca nu o poate asigura nici la 40 km/h, daramite la drum lung la un 90-100. Dovezi cred ca sunt destule.

@ initiator

Intre E46 facelift si B6, alegi strict care iti place tie mai mult, pentru ca ambele sunt niste masini foarte bune.
Daca ma intrebi pe mine, B6 1.9 AWX Quattro manuala e alegerea ideala. Dar sa tii cont si de costurile pe care le implica un Audi/Bmw. Nu sunt exagerate, insa sunt mai mari decat la un Seat simplu, cum detii tu momentan. Plus ca platesti si marca, in ambele cazuri. Daca prinzi o masina buna si esti impacat cu ideea ca vei scoate un ban in plus la o eventuala reparatie, restul e can-can. Doar satisfactie in ambele cazuri.
Si ca un sfat... Am eu o vorba: Pretul da starea masinii. Nu cauta "oferte", pentru ca de cele mai multe ori se incheie prost, cu un cazan de care nu mai scapi prea curand. De asemenea, tine cont ca atat 1.9 Tdi-ul, cat si motorul 2.0 diesel de la Bmw sunt Euro 3. Taxa se invarte pe la 1000 euro.
Tine cont de asemenea ca la B6, a fost o mare problema cu plansa de bord. Mai precis, vopseaua cauciucata folosita la mai tot ce inseamna butoane in interior se deterioreaza groaznic de usor, astfel incat greu de tot mai gasesti una cu bordul care sa arate ok. Dar e o problema strict estetica, care se poate remedia. De asmenea, nu lua B6 din primul an de fabricatie, 2001. Orienteaza-te pe ceva 2003-2004, dar ai grija, repet, la starea masinii. Au deja o varsta.
Platforma PL46 pe care e construit B6-le e o platforma excelenta, pe care s-au construit inclusiv B7-le, care s-a dus pana in 2007, cat si Seat-ul Exeo.
Despre Audi, poti intra pe topicul meu de la "Alte masini", sa iti faci o mica idee. Nu e modelul pe care il cauti tu, dar e tot un A4, apropiat de ce cauti tu.

Edit: Era sa uit. Faza scurta pe B6, la modelele fara xenon de fabrica, e o gluma proasta. 2 lumanari. :yh
Despre BMW, intreaba in alta parte. Nu te pot ajuta. :)




In primul rand mersi pentru raspuns :cheers
Am cautat a4 quattro insa pretul sare de 5000 in germania, as fi curios cum se comporta turbo la aceste doua masini? Foarte multi prieteni au probleme cu turbina si nu este tocmai ieftina.
Dat fiind faptul ca nu am avut masina noua pana acum nu mi se par asa vechi daca au 10-11 ani... Parerea mea de necunoscator.


Mersi inca o data pentru raspuns. :cheers :cheers :cheers
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Sfat achizitionare masina second-hand

24 Iul 2014, 08:36

da o Octavia Vrs cu gpl nu ar fi ok/?? adica e o masina puternica, spatioasa si buna. si gpl-ul care e 2.80 o sa iti dea un cost pe km foarte bun. cat despre bomba din portbagaj, stai linistit, daca e sa arda, la fel de repede arde si una pe motorina sau benzina.
 
Avatar utilizator
DuraCristi
Subiect Autor
Mesaje: 366
Membru din: 29 Dec 2010, 22:14
Localitate: medias
Contact:

Re: Sfat achizitionare masina second-hand

24 Iul 2014, 08:44

HUNTER scrie:
da o Octavia Vrs cu gpl nu ar fi ok/?? adica e o masina puternica, spatioasa si buna. si gpl-ul care e 2.80 o sa iti dea un cost pe km foarte bun. cat despre bomba din portbagaj, stai linistit, daca e sa arda, la fel de repede arde si una pe motorina sau benzina.



E o idee foarte buna daca stau sa ma gandesc. Cat cost instalatia asta de GPL? Uzura motorului nu e mai mare daca e trecut pe GPL? :hi
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitionare masina second-hand

24 Iul 2014, 09:06

eu iti recomand sa ramai la ce ai vrut tu initial. bmw sau audi. ambele sunt masini premium si se simte asta mai ales daca o iei sh. piesele, in principiu, sunt cam la fel ca la seat. aici vb de audi. la bmw sunt putin mai scumpe. si eu am avut de ales intre bmw si audi si am ales audi deoarece iarna e mai lunga la noi si nu se ingramadesc astia de la noi sa curete soselele. mai ales ca tu faci 6000km /luna si nu cred ca iarna stai acasa. ideea e ca o masina diesel din germania face cam 40-50.000km pe an. fa si tu un calcul cam cat ar trebui sa aiba la 10 ani. dar mai sunt si exceptii.
alte detalii daca vrei pt achizitionare masina sh din germania iti dau fara probleme ca abia mi-am aduso pe a mea.

bafta!
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Sfat achizitionare masina second-hand

24 Iul 2014, 09:09

alea-s filme, ca uzeaza prematur motorul. vezi, sunt masini care ies din fabrica cu instalatii gpl si ruleaza sute de mii de km.
ca mai sus se discuta de Logan, am vazut unul, taxi, in Sinaia cu 640.000 km facuti pe gpl, si meargea motorul foarte bine, chiar daca de pe masina curgea tabla.
piesele de schimb la instalatia gpl nu sunt foarte scumpe. filtrele vreo 60 de lei, rampa de injectoare ( care se zice ca rezista 200.000 km) in jur de 400 de lei.
costurile de montaj sunt in functie de instalatia care se monteaza, si pleaca de la 2000 de lei. pe un Vrs costa in jur de 4000 de lei, asta mi-a spus tipul de la Vernesti care are asa ceva.
parerea mea, ca la nr de km care-i faci pe luna, merita o masina cu gpl. costurile de deplasare sunt la jumatate fata de benzina.
 
Avatar utilizator
DuraCristi
Subiect Autor
Mesaje: 366
Membru din: 29 Dec 2010, 22:14
Localitate: medias
Contact:

Re: Sfat achizitionare masina second-hand

24 Iul 2014, 09:59

4000 de lei inseamna aproape 1000 de euro, deci masina va trebuii sa coste maxim 4000.
Este o idee si asta cu GPL-ul chiar o sa ma interesez (mersi de idee).


Cat despre mers iti dai seama ca circul poate nu la fel de mult dar circul si iarna destul. 50.000 pe an de 10 ani inseamna 500.000 ceea ce mi se pare mult si pentru un diesel.
Varianta aceea cu mersul intr-o reprezentanta pentru a verifica km masinii e ok? Pot verifica cei de acolo numarul real de km? Chestia e ca nici nu vreau sa ma grabesc si sa iau cine stie ce masina.
Am zis ca mai intai sa intreb anumiti oameni si sa vad cum as iesi mai bine.

E o varianta si GPL-ul dar parca tot mai mult ma atrage dieselul. (oricum ma intereseaza si varianta asta) :cheers
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitionare masina second-hand

24 Iul 2014, 10:21

daca astia sunt km care o sa ii faci lunar clar iti trebuie o masina cat mai noua sa nu ai foarte mari batai de cap si cu drumuri dese prin service,plus ca trebuie pusa bine la punct de cand o achizitionezi.
probabil costurile de intretinere or sa fie impartite intre tine si angajator.
clar acum trebuie sa te gandesti la fiabilitate si costuri de intretinere plus revanzare dupa 2-3ani
desi nu sunt fan masini frantuzesti te poti orienta catre un peugeot 207 hdi,kia sau poate ai noroc de un golf5 1.9 tdi sau de ce nu o conserva pe roti cum ii zic colegii masinii autohtone cu bomba in portbagaj :tongue (testele au aratat ca un rezervor de gpl este mai sigur decat unul pe benzina sau motorina :twisted: )
ps:eu am facut destule delegatii pe drumurile patriei cu logan 1.4 cu gpl,in jur de 4000km lunar fara batai de cap :hi
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori