Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Crezi ca trebuie sa imbunatatesti ceva cand vine vorba de condusul autovehiculelor?

Pozitia corecta la volan
25 (11%)
Demarajul
21 (9%)
Abordarea Virajelor
34 (14%)
Franarea
17 (7%)
Controlul derapajului accidental
58 (25%)
Mersul pe carosabil alunecos
43 (18%)
Mersul pe timp de noapte
23 (10%)
Nimic (sunt prea bun)
9 (4%)
Altele (detaliati pe forum)
5 (2%)
 
Voturi totale: 235
 
Avatar utilizator
SpDlicious
DIV
Mesaje: 382
Membru din: 03 Mar 2008, 12:41
Localitate: Bucuresti

Re: Lectii de Conducere Eficienta

12 Iun 2009, 00:44

Hai ca deja o dam in balarii cu drifturi, demaraje, si cu altele.Cand a fost vorba sa mergem toti unde trebuie sa facem ce trebuie, am fost 5,6, asta ca o introducere.

Domnilor, domnisoarelor si doamnelor, treaba este in felul urmator, fiecare conduce dupa cum ii place si dupa cum se simte bine, nu exista un ''standard'' al condusului, in genul ----> Asta trebuie facut, nu, deloc chiar. Sunt tipuri si tipuri de condus, ''bratraneste si sportiv'', doar 2 exemple, spre exemplu eu, am momente cand nu sar de 60km/h, si momente cand o mai iau razna. Asta nu inseamna ca trebuie sa conduc cum condce Titi sau David sau whatever. Nu vrea sa zic ca-s fi un profi cu masina, vreau sa spun doar ca nu exista ceva la care sa lucrezi sau la care sa nu lucrezi, demarajul e unul simplu, driftul e o porcarie din punctul meu de vedere, la fel cum sunt si liniutzele. Nu suntem soferi Rally suntem soferi de strada, si strada nu este un circuit este o strada, unde sunt oameni, unde sunt copii, unde sunt animale( din prostia noastra). In ceea ce priveste simulatorul, parerea mea, n-are nici o treaba, la fel este si in aviatie, simulatorul este doar pentru a antrena pilotii, in schimb, reactiile din realitate cu reactiile din simulator, sunt ca doi poli ce se resping, acestea fiind spuse, nu faci pe strada ce faci in simulator, ca sigur ai sanse sa-ti rupi gatul. Repet, este parerea mea si numai a mea. Eu am scaunul foarte drept, si nu pentru a fugii, pentru a avea o vizibilitate mai buna in ceea ce priveste botul masinii, e mult mai usor sa te strecori cand vezi botul, decat dupa simturi, plus ca am vazut ca asa schimb mai usor treptele(cand este nevoie), mi-a fost incomod la inceput, dar m-am obisnuit si chiar e ok. Singurul minus care ar fii, este ca ai impresia ca masina nu mai trage, nu te mai arunca in scaun, cum te obisnuia cand mergeai cu el usor pe spate.. pam pam
 
Nicky
Subiect Autor
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Lectii de Conducere Eficienta

22 Noi 2009, 00:01

Bogy ne-a adus aminte de o carte de mai demult, cu exact aceeasi tema.

Arta de a conduce automobilul - de Petre Cristea, Edit. Sport Turism 1980

http://s2.urcaok.net/download4.php?file=740678

Propun sa cititi cate un capitol pe seara, dureaza cateva minute si va ajuta pentru tot restul vietii
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Lectii de Conducere Eficienta

22 Noi 2009, 10:25

Nicky: nu merge link-ul...adica merge dar nu sa descarci fisiere...doar sa incarci...sau poate nu stiu eu ce trebuie sa fac :(
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Lectii de Conducere Eficienta

22 Noi 2009, 10:44

PS: hai ca a vazut acum "download file"...nu bausem cafeaua... :lol:
 
Nicky
Subiect Autor
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Lectii de Conducere Eficienta

22 Noi 2009, 10:49

Download File - sa stie toata lumea :D

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori