Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Propuneri UE pentru noua legislatie rutiera

14 Iul 2012, 13:57

Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Propuneri UE pentru noua legislatie rutiera

18 Iul 2012, 00:42

Hmmmm , ceva ma cam deranjeaza asa cum se pune problema:

"" Normele UE în vigoare care stabilesc standardele minime pentru controlul vehiculelor datează din 1977, cu actualizări minore. De atunci, însă, automobilele, conduita șoferilor și tehnologia au evoluat foarte mult.""

Automobilele au evoluat in bine din 1977, adica au devenit mai sigure, ofera mai multe sisteme ajutatoare, iar soferri NU pot evolua in rau !! asta este o prostie sa o folosesti ca si cauza determinatoare pentru mai mult control.

Daca ESP-ul si ABS-ul devin obligatorii ca si dotare - nu este cazul- poate, poate...Eu zic mai bine sa controleze centurile de siguranta :evil:

FAra gluma , legile pentru ITP sunt suficiente, dar spaga sparge regula. Pentru controale ajutatoare ca si siguranta , se ofera autotreburile mobile ale RAR care pot testa oricand franele si directia.

Controlul kilometrajului !! lol , cum? vine acasa? hai sa fim seriosi. MAi bine responsabilizam decat sa controlam. Daca am avea salarii ca afara , am inceta sa avem harburi...oleeee
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Propuneri UE pentru noua legislatie rutiera

18 Iul 2012, 12:24

Mihai, chestia cu inregistrarea kilometrajului nu ar fi greu de pus in practica. Trebuie doar suportul legislativ aferent. Se poate face o baza de date nationala care sa fie completata de service-uri sau chiar de catre cei de la statia ITP, odata cu inspectia respectiva. Si daca tot vor sa indeseasca ITP-ul pentru masini mai vechi de 6 ani, se poate face chiar repede asta. Baza de date ar putea fi accesibila pe net pentru oricine, astfel ca daca vreis a cumperi masina gata inmatriculata in tara, ti-ar fi usor de verificat masina respectiva. DAR...tot ar fi loc de intors pentru unii, kilometri se pot modifica chiar inaintea facerii ITP-ului, nu? Dar si la asta ar putea fi o solutie, prin marirea competentelor echipelor de verificare de pe teren ale RAR si Politie - sau cine-o mai fi, sa te verifice la kilometraj chiar in trafic. Si atunci sa vezi circ! Dar, am zis, mai intai ar trebui cadrul legislativ aferent. ETC. Deja intru prea mult in SF...cred...
Sistemele electronice de siguranta cum le verifici? Ar trebui diagnoza pentru masinile respective si trecute rezultatele in baza de date: ABS, ESP, sistem airbag, centuri...si ce mai poate interveni. ABS-ul se poate verifica pe standul de franare. Dar ESP-ul cum il verifici static? Sistemul airbag doar cu diagnoza, ca doar n-o sa faci sa sara sacii ca sa-i testezi, ca doar nu-s parasute sa le strangi la loc dupa!
Vom vedea ce ne rezolva "capetele luminate" de oriunde ar fi ele!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori