Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
valenting79
Subiect Autor
Mesaje: 44
Membru din: 07 Aug 2010, 18:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

REFERITOR LA MASINILE INMATRICULATE PE BULGARIA SI ASIGURARI

13 Iun 2012, 18:45

Salut,

de curand am fost lovit de cineva cu masina de Bulgaria si RCA-ul aferent.
Am facut cateva cercetari si am aflat urmatoarele chestii, de la asiguratorul care se ocupa de daunele provocate de aceste masini in Romania, in acest an. De la an la an se schimba reprezentantul (asiguratorul).
Ideea ar fii in felul urmator: conationalii nostrii, isi cumpara masini de la Bulgari, iar in Bulgaria Rca-ul se face pe un an cu palta in rate. Ai nostrii platesc o rata doua dupa care nu mai platesc. Sunt foarte multe cazuri de polite invalide, neachitate.

Ce facem cu aceste masini-inmatriculate pe Bulgaria ?
Ce parere aveti ?
Seat Ibiza B 979 VAL

0723.229.685
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: REFERITOR LA MASINILE INMATRICULATE PE BULGARIA SI ASIGURARI

13 Iun 2012, 18:49

Daca te lovesti de asa ceva, cel mai indicat este sa mergi la politie sa faca PV de constatare si in caz ca polita lui de asigurare nu acopera dauna sau nu este valida il dai in judecata, numai ca vei sta ceva vreme cu banii blocati(daca ii ai si depinde de dauna), dar ii vei recupera sigur, chiar mai mult :idea:
Eu am preferat Casco si se descurca ei cu "bulgarul"...
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: REFERITOR LA MASINILE INMATRICULATE PE BULGARIA SI ASIGURARI

13 Iun 2012, 23:11

Noua lege ii va rezolva pe "texani', nu va stresati. :)
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: REFERITOR LA MASINILE INMATRICULATE PE BULGARIA SI ASIGURARI

14 Iun 2012, 12:37

deja s-au gasit metode prin care pot circula la fel ca inainte...si nici nu a fost foarte greu pentru firmele specializate
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: REFERITOR LA MASINILE INMATRICULATE PE BULGARIA SI ASIGURARI

14 Iun 2012, 13:01

Ai dreptate Luci..in Rrumania intotdeauna vor exista "jmekerii" ...
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: REFERITOR LA MASINILE INMATRICULATE PE BULGARIA SI ASIGURARI

14 Iun 2012, 15:59

am lucrat undeva la aproape 60 de km de bulgari. si acolo rar vezi masini cu CT :tongue . toti sunt texani...si am intrebat cativa colegi cum de au reusit sa pacaleasca si legea asta noua. Unul din raspunsuri a fost ca si-au cumparat o palma de pamant si sunt proprietari in bulgaria...ceva de genul asta. mai multe nu am intrebat ca nu ma pasioneaza subiectul
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
valenting79
Subiect Autor
Mesaje: 44
Membru din: 07 Aug 2010, 18:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REFERITOR LA MASINILE INMATRICULATE PE BULGARIA SI ASIGURARI

15 Iun 2012, 08:46

Ce dragut,

au bani sa cumpere propietati imobiliare si nu au bani sa plateasca asigurari....

La fel ca in Romania, cumparam masini bune dar asigurari proaste. Tocmai m-am trezit si imi voi schimba asiguratorul :D

Problema este mai profunda : de educatie si constiinta: am vazut masini bune si relativ noi, imatriculate pe Bulgaria
datorita taxelor si impozitelor mai mici (destul de ok, nu asta este o problema)... Sunt curios ce ar spune un cetatean roman cu masina bulgareasca daca ar fii lovit de un alt cetatean care are o polita invalida...

Nimanui nu=i convine sa fie pagubit de altul si sa nu-si poate recupara paguba in mod civilizat. Poate ar fii bine sa ne trezim cu totii si sa fim mai corecti si mai exigenti cu furnizorii de produse si servicii...

Principiul este simplu: ce tie nu-ti place altuia nu-i face

S-auzim numai de bine
Seat Ibiza B 979 VAL

0723.229.685

 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: REFERITOR LA MASINILE INMATRICULATE PE BULGARIA SI ASIGURARI

15 Iun 2012, 08:52

ce zici tu aici e perfect adevarat...dar nu se preteaza pentru Romania. Poate in germania, Suedia, Norvegia si alte tari unde fiecare om are o constiinta si vecinul se gandeste si la cel de alaturi ca sa-i fie bine sau sa nu-i ingradeasca niste drepturi. In romania...asa ceva nu se va intampla niciodata. Sunt de acord pe de o parte cu inmatricularea acolo daca taxele sunt mult mai mici...desi nu vad rostul sa iti iei masina relativ noua si sa o inmatriculezi acolo (taxele nu sunt nici la noi asa mari pentru euro4). In schimb nu sunt de acord cu toate jafurile inmatriculate sau cumparate de acolo...pur si simplu ai ajuns sa te feresti de alea cand treci pe langa ele.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: REFERITOR LA MASINILE INMATRICULATE PE BULGARIA SI ASIGURARI

15 Iun 2012, 09:59

Nu cred ca nemtii accepta masini "texane" ...ii expulzeaza imediat... as rade sa se ciocneasca 2 bulgari cu asigurarile pe naspa :))
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: REFERITOR LA MASINILE INMATRICULATE PE BULGARIA SI ASIGURARI

15 Iun 2012, 11:58

Asta pt ca au legi fara ''portite'' ,au respect si simt civic.Noi nu avem nici minte sa gandim o lege,dar sa o mai si aplicam...
De politie ce sa mai zic...''siguranta si incredere'' unde si cand? La noi niciodata!
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: REFERITOR LA MASINILE INMATRICULATE PE BULGARIA SI ASIGURARI

15 Iun 2012, 12:29

Apropo de pulitie, acum un MCV opri aici in parcare la Billa, se dadu jos soferul si pulitaiul din dreapta cand se dadu jos deschisa usa prea mult si indoi unuia cu o dacie 1310 usa, inchisa usa la loc, il suna pe colegu-sau(soferu) si plecara.
Ii spusai omului dar avusai un raspuns sec: "da-o dreaq de harjghie"... :mrgreen:
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: REFERITOR LA MASINILE INMATRICULATE PE BULGARIA SI ASIGURARI

15 Iun 2012, 13:30

Si se mai ia lumea de stapanii unor rase de caini cu potential agresiv...cine sa te apere?! Astia care fac asemenea lucruri,oameni meniti sa te apere si nu o fac cand e vorba de colorati?
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori