Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
 
Avatar utilizator
medevac106
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

28 Dec 2015, 00:33

buuuun
...si pentru ca piticul nu doarme: http://www.my-gti.com/2799/volkswagen-g ... ng-updated
maine comand piesele (mai putin amortizoarele...) sa vedem ce iese?
---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"
 
Avatar utilizator
medevac106
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

30 Dec 2015, 17:16

deci au venit piesele si m-am apucat de bricolat... concluzia? NU MERGE FRATE! decât dacă schimb si amortizoarele și gasesc unele cu tija mai lungă si cartuș scurt (nu juma-juma cum am acum)

Imagine
după cum se vede arcul comprimat trebuie sa se încadreze într-un spațiu liber de 1,7mm. eu am pus și o șaibă ca sa nu forțeze doar in capatul amortizorului ci pe toată suprafata
ImagineImagine

am înlocuit si bumbul ăla de pe portbagaj. este un pic mai scurt:
Imagine
ImagineImagine

și dumper-ul (s-a schimbat si codul pentru ăla este cu D în coadă...):
ImagineImagineImagine
după cum se vede este asemanător cu ce aveam inițial doar că, după reglaj, se extinde mai mult si este și un pic mai tare arcul...

iar concluzia este următoarea: ideea este bună și în teorie merge. adică dumper-ul de cauciuc și arcul își fac treaba dar nu suficient cât să arunce portbagajul în zona din care doar amortizoarele să preia toată sarcina... sincer lipsesc câțiva mm. adică nu cred ca se rezolvă doar cu un arc mai puternic... trebuie un arc mai lung care sa actioneze pe încă o mică distanță până preiau amortizoarele:



---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

30 Dec 2015, 20:41

De inchis, se inchide usor?
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
medevac106
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

31 Dec 2015, 10:18

mumus scrie:
De inchis, se inchide usor?


hmmm...eu zic ca nu e diferență.
nevastă-mea zice ca se închide mai greu... dar am schimbat în aceeași miscare și amortizoarele si tampoanele... deci probabil că se închide ca la o mașină nouă.

later edit: cineva comenta că s-ar putea ca la vară să meargă... dacă acum la -5C face așa... până atunci am scos arcurile... mi se pare aiurea să solicit haionul așa fără nici un rezultat notabil. vedem la vară! dacă nu se plictisește piticul până atunci! :cheers
---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"
 
pityku96
Mesaje: 289
Membru din: 25 Oct 2013, 10:10
Localitate: Bucuresti

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

15 Feb 2016, 15:49

Pina la urma a montat cineva si sa fie multumit pe leon 1p facelift ? In afara de rd-woo care nu vrea sa dea mai multe detalii despre piesele necesare !
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

15 Feb 2016, 21:12

pityku96 scrie:
In afara de rd-woo care nu vrea sa dea mai multe detalii despre piesele necesare !


Explicatii, lamuriri si detalii privind optiunea de ridicare automata a hayonului masinii au fost postate in paginile anterioare,
insa mai este necesara si abilitatea de a le intelege. personal consider ca nu este nimeni obligat sa-ti deseneze tie toate aceste lucruri.
Eu tot astept momentul in care tu sa oferi/ajuti aceasta comunitate cu sfaturi, rezolvari si opinii pertinente, in afara clasicelor intrebari si probleme pe care le expui pe forum. Si vezi ca ai scris referitor la aspectul acestei modificari intr-o sectiune gresita, in speta pt modelul Altea. daca sunt necesare indrumari, sectiunea dedicata modelului leon 1P este aici: viewforum.php?f=140

spor la treaba si lecturare ;)
 
pityku96
Mesaje: 289
Membru din: 25 Oct 2013, 10:10
Localitate: Bucuresti

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

15 Feb 2016, 21:39

Iarta ma ! Credeam ca asta e ideea acestui forum\comunitati : de ati expune problemele , nedumeririle, sfaturile ,etc ... Am citit aces forum cap coada ... stiu ca era specific Altea doar ca tu ti ai cumparat de leon ... corect ? Vroiam sa stiu ce kit ti ai cumparat ? De altea xl sau de golf 5 ?
In schimb tu ma "sfatuiesti" sa vin la tine in Slobozia sa ma "ajuti" , crezand ca poate pic de prost si tu iti iei bani pe tema asta !
Ai mai incercat si cu amortizoarele de capota , pacalind lumea ca ai dat 4000 ruble , cand eu le am cumparat cu 2000 ruble !

Bafta in ati gasi prosti !

 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

15 Feb 2016, 22:11

Cred totusi ca esti mai redus decat prevede regulamentul acestui forum. Incep sa cred ca a fost o greseala din partea mea sa incerc sa iti explic si sa te ajut cu detalii privind diversele probleme pt. care ma apelai telefonic. nu cred ca aveam vreo obligatie in ati rezolva probleme si nelamuririle tale. si totusi am facut-o din considerente de omenie. se pare ca nu era cazul. asa cum am mentionat intr-o discutie anterioara, alea au fost preturile pieselor. daca ti se par mari esti liber sa cauti in alta parte,. la kit-ul de amortizoare eu am platit mai mult intrucat am comandat doua seturi (vezi mesajul scris in data de 22.12.2015) . nu stiu ce ai putea cauta in zona respectiva intrucat eu locuiesc in alta parte, dar in fine, asa este alta discutie (cred). consider ca putem incheia aceasta polemica aici intrucat se pare ca avem puncte de vedere diferite. toate cele bune
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

16 Feb 2016, 09:33

pityku96 scrie:
... Am citit aces forum cap coada ...




N-ai citit chiar tot, dupa cum se vede. In plus fata de ce a scris colegu RD-Woo, se pare ca sectiunea asta ti-a scapat viewtopic.php?f=5&t=10823&start=75

Iti citez eu, sa nu te mai deranjezi in a da click pe link:

" Salutare, azi am reușit sa fac și hayonul sa se deschidă din telecomanda. Pentru cei doritori va comunic codul pieselor folosite, diferența fata de amortizoarele de fabia (care sunt destul de scurte) amortizoarele folosite au fost cele de toledo, ceea ce face ca haionul sa se deschidă pana la limita maxima.
Piese folosit:
1. 2 X 1L0 827 550 - amortizor preț 37 lei/buc; Dimensiune - 510mm Lungime; 200 mm cursă; 550 Nm; grosimea amortizorului este identică cu originalul adică partea grosă are 18mm iar partea subțire 8mm.
2. 2 X 1K8 827 761 C Scirocco bumpers - preț 32 lei/buc.
Am sa fac si un filmuleț pentru a se vedea forța cu care se ridica
SEAT Leon 1P FL

pityku96 scrie:
... Bafta in ati gasi prosti !


Vad ca pe la scoala n-ai prea dat.. Daca tot faci gargara pe aici, macar fa-o scriind in mod corect. Ca un copil de clasa a 2 a.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
lysergide
Mesaje: 6
Membru din: 15 Oct 2012, 20:06

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

21 Feb 2016, 12:56

Salutare,as vrea sa schimb si eu amortizoarele de la haion.Cele din fabrica nu mai tin.Am tot cautat pe net si sincer nu stiu ce firma sa aleg.Am vazut ca unele au 340Nm altele 320Nm, dimensiuni diferite.As vrea ceva apropiat de cele originale.Ce imi recomandati.Multumesc.
Leon,2008,1.6 benzina.
 
Avatar utilizator
medevac106
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

04 Mar 2016, 10:19

lysergide scrie:
As vrea ceva apropiat de cele originale.Ce imi recomandati.Multumesc.


sincer nu stiu... mai ales ca ai postat in sectiune de Altea.
sfatul meu insa este sa cauti pe site-urile producatorilor. au tabele de conversie si recomanda ei pentru tipul/modelul de masina...
---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"
 
Avatar utilizator
medevac106
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

17 Apr 2016, 12:23

A venit căldura. ... :yah

---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

17 Apr 2016, 22:36

Bravo, ma bucur ca ti-a reusit ! Dar totul pare la limita.. Daca ai masina in panta sau o sa slabeasca putin amortizoarele ma indoiesc ca se mai ridica haionul.
 
Avatar utilizator
medevac106
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

18 Apr 2016, 16:54

hi hi... exact asta am zis cu "a venit caldura"... dimineata cand e mai racoare nu se ridica!
---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"
 
bboctavian
Mesaje: 77
Membru din: 03 Feb 2016, 00:50

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

06 Iun 2016, 01:52

Am citit toate posturile din acest topic, si nu imi dau seama ce sa aleg pentru leon meu 1p 2005 . Ce metoda sa aleg, pentru a mi se ridica, voi care spuneti ca este cea mai ok ?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori