Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

25 Sep 2015, 09:07

Eu voi cauta orin dedeman... Poate gasesc ceva mai rezonabil ca pret, mai ales ca nu se stie daca va merge...
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

06 Noi 2015, 23:46

RD-Woo scrie:
am comandat si eu kit-ul de arcuri de la acelasi vanzator italian, vreau sa le montez pe leon 1P facelift
vedem cand ajunge coletul, incerc sa le montez, apoi revin cu ceva informatii :?

Asadar... intre timp a venit si kit-ul de arcuri comandat pe ebay, le-am montat la compensatoarele (amortizoarele) hidraulice ale hayonului si functioneaza perfect :D a trecut mai bine de o luna de zile, timp in care am reusit sa testez deschiderea automata cam in toate conditiile atmosferice (cald/rece/ploaie/vant/etc...). kit-ul de arcuri se comporta excelent, iar hayonul se inchide la fel de usor. toate detaliile privind procedura de montare au fost incluse in pachetul de expeditie, insa sunt in italiana. oricum, treaba-i relativ simpla si intuitiva :mrgreen:

Scurta filmare video cu proba functionalitatii:
https://youtu.be/2ah3l7_4v8I
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

07 Noi 2015, 06:54

Super :) daca ai ocazia sa deschizi la un toledo ca al meu portbagajul, verifici te rog, asa, cat iti poti da tu seama daca se deschide mai greu ca la tine inainte sa ai arcurile puse, ca vreau si eu, si pune un link te rog, sa vorbesc cu italianul. Mersi:-)
Ps: film cu inchiderea? E mai greu de inchis?
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
kmihai
Mesaje: 362
Membru din: 12 Aug 2011, 12:01
Localitate: TIMISOARA

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

07 Noi 2015, 08:08

RD-Woo scrie:
RD-Woo scrie:
am comandat si eu kit-ul de arcuri de la acelasi vanzator italian, vreau sa le montez pe leon 1P facelift
vedem cand ajunge coletul, incerc sa le montez, apoi revin cu ceva informatii :?

Asadar... intre timp a venit si kit-ul de arcuri comandat pe ebay, le-am montat la compensatoarele (amortizoarele) hidraulice ale hayonului si functioneaza perfect :D a trecut mai bine de o luna de zile, timp in care am reusit sa testez deschiderea automata cam in toate conditiile atmosferice (cald/rece/ploaie/vant/etc...). kit-ul de arcuri se comporta excelent, iar hayonul se inchide la fel de usor. toate detaliile privind procedura de montare au fost incluse in pachetul de expeditie, insa sunt in italiana. oricum, treaba-i relativ simpla si intuitiva :mrgreen:

Scurta filmare video cu proba functionalitatii:
https://youtu.be/2ah3l7_4v8I


ccred ca difera arcurile inre leon si altea xl..
nu inteleg ce drac s-a intamplat la mine de nu puteam inchide haionul..
tot timpul am "admirat" oamenii mici cu ego-uri mari...grav e cand vaca care s-a suit in copac uita de unde a plecat.
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

07 Noi 2015, 22:00

mumus scrie:
pune un link te rog, sa vorbesc cu italianul.
Link-ul este postat in acest thread, cu vreo 2 pagini in urma
chiar daca apare ca licitatie incheiata, la o cautare rapida gasesti una identica, cu acelas vanzator
http://www.ebay.it/itm/MOLLE-APERTURA-A ... 35f4e47a70

mumus scrie:
film cu inchiderea? E mai greu de inchis?
Nu consider edificatoare o astfel de filmare, intrucat ma repet: hayonul se inchide la fel ca inainte de montarea kit-ului respectiv... :blackeye: :wink:

kmihai scrie:
ccred ca difera arcurile inre leon si altea xl..
Posibil, insa poate a contat si faptul ca la mine amortizoarele hayonului sunt conditie foarte buna, putin utilizate, aproape noi
 
Avatar utilizator
kmihai
Mesaje: 362
Membru din: 12 Aug 2011, 12:01
Localitate: TIMISOARA

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

12 Noi 2015, 16:36

probblema la mine e ca nu se putea inchide haionul.... ca daca se inchidea si nu il ridica atunci da poate era din cauza amortizoarelor.
tot timpul am "admirat" oamenii mici cu ego-uri mari...grav e cand vaca care s-a suit in copac uita de unde a plecat.
 
Avatar utilizator
medevac106
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

20 Noi 2015, 19:28

buuuun
deci toate cele de mai sus fiind spuse... am comandat si eu de la italian arcurile! si bineînțeles ca nu merg (vezi kmihai). ideea e ca la altea mea xl practic nu ramane loc intre copul amortizoarelor si tija când inchid haionul si din ce m-am certat cu macaronarul dupa ar trebui sa rămână un minim de 1,9mm pe tijă
Imagine
Imagine

arcurile sunt surprinzator de bine finisate, au 5,6mm extinse si un dup de cauciuc care ar trebui sa le fixeze pe tija.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

deci dacă cineva vrea sa le testeze live inainte sa comande va stau la dispozitie.
---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"

 
Avatar utilizator
kmihai
Mesaje: 362
Membru din: 12 Aug 2011, 12:01
Localitate: TIMISOARA

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

20 Noi 2015, 20:17

no am luat sapt trecuta doua telescoape de haion ca cele vechi nu imi deschideau pana sus haionul jofors sau asa ceva(cica scandinave...)ma rog,cele ami ieftine.
acum se deschide haionul pana sus.cu ocazia schimbarii am incercat arcurile si cu telescoapele astea noi...am reusit sa inchid haionul numai, cum este totul destul de fortat, se deplasa un pic haionul si freca luneta de metalul de deasura unui stop de pe aripa...ceea ce nu m-a convins asa ca le-am dat jos(arcurile).
mentionez ca intre timp(de cand le-am cumparat pana am incerct din nou) le-am tinut comprimate la maxim pe un surub.
concluzia mea e urmatoarea: macaronarul pizza masii ori e prost si a trimis alte arcuri ori a testat arcurile pe niste telescoane non oem care aveau cartusul mai mic si tija mai lunga...
tot timpul am "admirat" oamenii mici cu ego-uri mari...grav e cand vaca care s-a suit in copac uita de unde a plecat.
 
Avatar utilizator
medevac106
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

20 Noi 2015, 23:00

kmihai scrie:
concluzia mea e urmatoarea: macaronarul pizza masii ori e prost si a trimis alte arcuri ori a testat arcurile pe niste telescoane non oem care aveau cartusul mai mic si tija mai lunga...


subscriu...
și d-aia i-am dat un review negativ pe eBay... și a sărit 2 metrii de cur în sus!
---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"
 
Avatar utilizator
kmihai
Mesaje: 362
Membru din: 12 Aug 2011, 12:01
Localitate: TIMISOARA

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

21 Noi 2015, 08:56

cred ca ti-a sters feedback-ul :)))))
tot timpul am "admirat" oamenii mici cu ego-uri mari...grav e cand vaca care s-a suit in copac uita de unde a plecat.
 
Avatar utilizator
TIBI
Subiect Autor
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

22 Noi 2015, 19:48

Mie recent mi-a bubuit un telescop de la haion
. Norocul meu a fost haionul inchis.
Telescopul era de pe un focus 2
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
kmihai
Mesaje: 362
Membru din: 12 Aug 2011, 12:01
Localitate: TIMISOARA

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

22 Noi 2015, 21:51

e prima data cand aud de telescoape bubuite....cum ti-a bubuit?aveai ceva modificari facute la el?ti-ai pus si tu arcuri sau doar era mai puternic de cat cel oem?
detaileaza ca sunt curios :)
tot timpul am "admirat" oamenii mici cu ego-uri mari...grav e cand vaca care s-a suit in copac uita de unde a plecat.
 
Avatar utilizator
TIBI
Subiect Autor
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

23 Noi 2015, 08:52

Am avut si eu arcuri montate.
Asteptam in masina ,cand din senin s-a auzit o bubuitura. Nu am ce sa detaliez
Telescoapele erau originale, luate de pe un ford focus2
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

23 Noi 2015, 12:24

Nu cred ca au legatura arcurile cu bubuitul.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
TIBI
Subiect Autor
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Ridicarea haionului din telecomanda(pop-up)

23 Noi 2015, 19:28

Nici nu am susținut ca ar avea. Am scris doar de pățania mea.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori