Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Gh0st
Subiect Autor
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Codare cheie seat altea

24 Ian 2012, 10:43

Buna ziua!
Deschid acests topic in speranta de a primi o mana de ajutor , atat eu cat si cei care s-au confruntat cu problema urmatoare.
Am ,,reusit'' performanta sa zic asa de a-mi pierde ambele chei de la seat-ul meu altea.
Am comandat pe baza seriei de sasiu o noua cheie tip briceag de la reprezentanta seat din cj-n. De acolo mi s-a spus ca trebuie sa codez cheie pentru ca ea sa imi functioneze cu masina (adica sa o pot folosi mai exact).
Problema este urmatoarea: masina imi este inchisa (blocata) in fata garajului iar singura varianta de a o duce la reprezentanta pentru codarea cheii ar fi pe platforma. Ce vreau sa va intreb este: pentru a se coda cheie, este nevoie si de altceva inafara de un laptop cu vag.com si cablul de interfata? Va intreb pentru ca imi este mult mai usor sa chem pe cineva care stie sa lucreze cu acest prog, decat sa merg pana la seat cu masina pe platforma si sa platesc o gramada de bani pentru drumul pana acolo.
Astept raspunsul vostru.
Va multumesc si va doresc o zi buna!
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Codare cheie seat altea

24 Ian 2012, 14:12

Nu poti adapta chei (atentie, nu telecomanda ) cu VCDS decat daca stii PIN-ul de la immo sau SKC generat de dealer.
Slabe sanse sa ai informatiile astea, asa ca cel mai bine mergi la dealer. Cheile se adapteaza online si dureaza maxim 15 de minute.

Se pot adapta chei si "in fata blocului", insa e nevoie de cineva care se pricepe si de alt soft, pe langa VCDS.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Gh0st
Subiect Autor
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Codare cheie seat altea

24 Ian 2012, 15:22

Am inteles. Sa zicem ca vorbesc cu cineva de la dealer (seat) sa vina pana la masina (contracost evident) cu laptop-ul si cu cablurile aferente. S-ar putea face asa? Sau trebuie sa fie si conectat laptop-ul lor la net ?
Mersi inca odata si astept un raspuns.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Codare cheie seat altea

24 Ian 2012, 17:14

:)
Teoretic e posibil orice..

La dealer nu folosesc un laptop si cabluri, e un sistem (VAS 505x) compus dintr-un monitor cu touchscreen cu o interfata prin bluetooth. Slabe sanse sa plece vreun "baiat" de la dealer cu el sub brat.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
mrusman7
Mesaje: 1
Membru din: 21 Feb 2015, 09:10

Re: Codare cheie seat altea

21 Feb 2015, 09:17

very good forum i like it it
sdji333

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori