Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Gh0st
Subiect Autor
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Portbagajul nu se mai deschide

30 Noi 2009, 11:06

Salutare!
Nu mai pot deschide portbagajul! Pur si simplu a ramas blocat, ca si cum ar fi inchis din telecomanda. Ridic De ,,S" si nu se intampla/aude nimic, pur si simplu din senin. Are careva vreo idee? Ma intreb daca are sens sa incerc sa misc ,,limba " aceea cu care se prinde ianuntru de masina, poate se misca....
 
Avatar utilizator
livache'87
Mesaje: 443
Membru din: 29 Apr 2009, 16:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai deschide

30 Noi 2009, 11:12

pai daca modulul de inchidere iti primeste comanda (adica plapaie semnalele, se aude tacanitul de incuiat, descuiat etc...) s-ar putea sa fie o problema electrica (motoras, comanda) sau pe circuite pe undeva, asta in cazul in care nu e limba aceea....icearca deschidere, inchidere cu portbagajul deschis vezi poate limba da sa se deschida dar o impiedica ceva, sau nu da nici un semn deloc, ceea ce ar insemna ca nu primeste comanda

parca scrie prin carte cum se deschide portbagajul manual de undeva din interior
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai deschide

01 Dec 2009, 09:44

Singura solutie e sa-l deschizi din interior.
Am mai intalnit o problema de genul asta la Remus, caruia nu i se mai deschidea dupa ce la spalatorie l-au trantit aia foarte tare. Dupa ce a fost deschis din interior, a functionat fara probleme..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Gh0st
Subiect Autor
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai deschide

01 Dec 2009, 11:25

Ok...cum se dechide din interior asta e intrebarea mea acuma. Am rabatat banchetele in speranta ca voi putea lua suportul acela care vine pus deasupra portbagajului, cel care se ridica odaca uc deshiderea portbagajului. M-am gandit sa desfac capitonajul care este pus pe partea interioara a haionului, dar nu pot tot din cauza de mai sus.
Deci stie careva exact ce trebuie sa fac ca sa il deblochez?
Ma gandesc ca trebuie incercat sa misc limba aceea care blocheaza .... deci ?
 
Avatar utilizator
Gh0st
Subiect Autor
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai deschide

01 Dec 2009, 11:26

Mentionez ca nu se aude niciun sunet la motorasul de la portbagaj cand dau de pe telecomanda inchis/deschis, ca si cum ar fi mort cu totul.

Am gasit in manual cum se dechide din interior portbagajul blocat.O sa incerc imediat sa vad daca merge.Teoretic trebuie sa mearga :)
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai deschide

01 Dec 2009, 11:47

Acum ma pregateam sa iti explic, dar vad ca ai gasit si singur..Rabateaza bancheta din spate si vara-te in portbagaj. Nu folosi cheia de contact (cum zice in manual, exista riscul sa o rupi). Ia o lanterna sim o surublenita, o sa vezi prin fanta aia o tija pe care trebuie sa o misti la dreapta, parca..Sau la stanga..:)
Te descurci tu..
Bafta!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Gh0st
Subiect Autor
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai deschide

01 Dec 2009, 21:51

Am facut ce ai zis tu mai sus, uitandu-ma in manual, am reusit sa deblochez portbagajul si s-a deschis. Am desfacut capitonajul de la haion, am desfacut ce am gasit pe sub el, am scos toate mufele si le-am pus pe toate inapoi.
minune! acuma functioneaza!

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai deschide

02 Dec 2009, 09:54

Bravo!
Bine ca functioneaza..Cred ca a fost trantit prea tare si s-a blocat lama aia care culiseaza..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
livache'87
Mesaje: 443
Membru din: 29 Apr 2009, 16:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai deschide

02 Dec 2009, 10:38

bravo! eu am trantit hayonul mai tare o data si nu mi se mai aprindea becul de marsarrier, am crezut ca s-a ars. dupa ce l-am schimbat de cateva ori am ajuns sa-l resetez (nu ma intreba cum ca nu stiu). foarte complicata tehnologia din ziua de azi. bafta :wave:
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
Avatar utilizator
Gh0st
Subiect Autor
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai deschide

04 Dec 2009, 18:04

Ai uitat sa adaugi langa tehnologie si senzori :)
 
nedyshaq
Mesaje: 32
Membru din: 03 Noi 2009, 17:01

Re: Portbagajul nu se mai deschide

11 Feb 2010, 10:24

Salut,

Am si eu problema cu blocatul portbagajului. Nu mi se mai inchidea si l-am trantit cam tare, multumit ca s-a inchis am plecat supermarket. Cand sa pun sarsanalele in portbagaj , sufletul :-S.


Poate pune cineva manualul sau sectinea din manual unde explica cum se deschide din interior ?

Ms,
Nedy
SEAT TOLEDO 2001 1.6 16 v 105 CP AUS
 
Avatar utilizator
Gh0st
Subiect Autor
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai deschide

11 Feb 2010, 16:08

Rabatezi banchetele din spate. Pe partea interioara a hayonului , aproape de unde se prinde usa de masina, in partea de jos zic, trebuie sa fie ca si o taietura in textura materialului cu care e acoperit hayonul pe interior. Cu un cutit sau o surubelnita trebuie sa misti din dreapta spre stanga , este ca o limba undeva inauntru , iar cand nimeresti sara hayonul si se deschide. Prima data poate te chinui putin, dar asa vor face si cei de la service si arunci cu banii degeaba.
Iti recomand ca dupa ce il deschizi sa demoentezi tot capitonajul de pe hayon, motoras si mufe ce se poate, si sa le pui la loc, totodata apasand bine mufele in locasul lor. Cel putin la mine, dupa ce am facut operatiunea asta, portbagajul si-a revenit. Ma gandesc ca ceva nu facea contact cum trebuie pe-acolo.
Bafta.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Portbagajul nu se mai deschide

12 Feb 2010, 09:52

Uite imaginea pt. 1P si 5P.
Probabil la 1M e asemanator..


Imagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
nedyshaq
Mesaje: 32
Membru din: 03 Noi 2009, 17:01

Re: Portbagajul nu se mai deschide

15 Feb 2010, 11:27

Salut,

Ms pentru explicatii si pentru imagine. Din pacate la modelul meu (AUS 1.6 16 V 105 CP 2001) nu s-au gandit sa puna acea super utila "crapatura" pentru a deschide cu usurinta haionul din interior sau meshterul de a avut masina inaintea mea i-a schimbat capitonajul, ca masina are urme de accident in spate.

Totusi am reusit sa-l deschid, cu o surubelnita inserata in locul unde se inchide haionul. Trebuie inserata surubelnita in partea stanga a mecanismului de blocare (stanga, cum te uiti din interior), agatata o mica lamela ce se prelungeste din tija ce vina de la incuietoare si dat din dreapta spre stanga.

Din pacate nu era doar blocat de la faptul ca il trantisem si nici ceva sarit de la vreun rost, ci am reusit sa rup un "sudaj" unde se unesc cele 2 tije (una ce vine de la motorasul de inchidere centralizata si una de vine de la clapeta de deschidere a portbagajului ). Acum o s-o bag in service sa vad ce solutie imi dau baietii, daca se gasesc numai tijele alea sau daca trebuie sa schimb tot sistemul de inchidere.

O sa va zic si voua ce implica si cat costa o situatie de genul asta, cu speranta sa nu trebuiasca nimanui aceasta info. Asa ca : nu trantiti partbagajele !!! :)

Ms,
Nedy
SEAT TOLEDO 2001 1.6 16 v 105 CP AUS
 
nedyshaq
Mesaje: 32
Membru din: 03 Noi 2009, 17:01

Re: Portbagajul nu se mai deschide

22 Mar 2010, 11:42

Salut,

Am fost cu ea la un parc de dezmembrarisi am aflat macar ce imi trebuie. Mi-ar trebui manerul de la haoin, aveti idee unde as putea gasi asa ceva. Am sunat cam la toate parcurile de dezmembrari de pe net si nu are nimeni. :(

Ms,
Nedy
SEAT TOLEDO 2001 1.6 16 v 105 CP AUS

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori