Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Gh0st
Subiect Autor
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Macara sau motoras geam ars/rupt ??

13 Noi 2009, 22:47

Buna ziua!
Acum cateva luni, geamul de pe partea soferului a ramas inchis pe jumatate, altfel zis, in timp ce am actionat butonul ca sa inchid geamul, nu a urcat pana sus ci doar pana la 3 sferturi din cat trebuia sa urce.
Am fost la un electronist priceput, mi-a desfacut panoul de la usa si a demontat pe-acolo tot ce s-a putut cat sa ajunga la macara si motoras( vreo 2 ore de munca).
Macaraua era intacta, iar el , electronist fiind mi-a desfacut ceva motoras de acolo , a facut ceva masuratori de tensiune si ,, a atins cu ceva prin care trecea curent" ceva in motorasul acela si brusc si-a revenit ( sper ca m-am exprimat corect). Geamul si-a revenit la normal si a mai functionat vreo 2 luni, timp in care cateodata mai apareau ceva intreruperi in buna funcionare a lui, adica dadeam sa se inchida, mergea pana la jumate si repede cobora la 0.Mai dadeam odata sa urce si urca de buton si urca la loc.La un momendat geamul, vrand sa-l inchid, a urcat pana aproape sus, cam 3-4 mm pana sa fie inchis de tot si MORT A FOST de atunci.
Acuma intrebarea mea este urmatoarea: credeti ca e de vina macaraua sau motorasul?
Am fost la seat la reprezentanta , am pus masina la un test cu aparatul acela care se leaga la masina de iti da toate valorile si toate problemele ( VAG tester?) , si mi s-a spus pe tester nu primeste niciun rezultat de la geamul cu problema, ca si cum ar fi mort.
Am gasit pe cineva care are un seat altea ca si al meu dar avariat, si nu stiu ce sa cumpar de la el, macaraua sau motorasul.
REPET: credeti ca e macaraua de vina sau motorasul?
Va rog ajutati-ma ca sunt disperat!
O zi buna
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Macara sau motoras geam ars/rupt ??

14 Noi 2009, 16:45

Eu merg pe varianta motorasului. E mult mai probabil ca acesta sa cedeze, si nu macaraua.
E bine sa mergi la cel cu Altea avariata, si sa inlocuiesti pe fiecare pe rand si sa vezi care cum functioneaza

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori