Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
sefurom
Subiect Autor
Mesaje: 35
Membru din: 05 Aug 2008, 21:12
Localitate: Bucuresti

vibratii in schimbatorul de viteze

22 Iul 2009, 18:04

salut
altea 1.6 , in treapta a 4-a , pe acceleratie, daca stau cu mana pe schimbator se simt vibratii destul de puternice.
mentionez ca vizual aceste vibratii nu exista(adica daca te uiti la schimbator fara sa ai mana pe el practic nu este nici o problema).
este ceva alarmant? sau...."asa face toate"? :?: :D
Seat Altea 1.6
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: vibratii in schimbatorul de viteze

23 Iul 2009, 19:49

o mica vibratie presupun ca trebuie sa existe :?:
verifica si tu tampoanele cutiei de viteze
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
ram84
Mesaje: 783
Membru din: 01 Apr 2009, 12:30
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti-Titan

Re: vibratii in schimbatorul de viteze

24 Iul 2009, 08:30

Si la mine vibreaza schimbatorul daca stau putin mai apasat pe el, parca in vitezele 2-3. Nu e o problema, acest lucru l-am observat si la alte masini.
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941
 
sefurom
Subiect Autor
Mesaje: 35
Membru din: 05 Aug 2008, 21:12
Localitate: Bucuresti

Re: vibratii in schimbatorul de viteze

24 Iul 2009, 18:01

ok. multumesc. m-ati mai linistit un pic.
tocmai ce am luat masina din service (alto)....si ei au spus ca nu este nici o problema, dar dupa pataniile de la ei nu prea am incredere(promit ca va povestesc :( )
oricum, mergem mai departe si vom vedea ce se mai intampla.(daca imi pica ceva la cutie nu cred ca pe urmatoarea mea masina va mai scrie SEAT)
Precizare: eu nu apas schimbatorul deloc ci doar ma sprijin (sau il sprijin :) )
Seat Altea 1.6
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: vibratii in schimbatorul de viteze

24 Iul 2009, 22:28

nu cred sa fie o problema ca te lasi pe el ca sa nu cazi pe celalalt scaun :D ...dar totusi e bine sa te dezveti de pozitia aia la volan :)
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
ram84
Mesaje: 783
Membru din: 01 Apr 2009, 12:30
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti-Titan

Re: vibratii in schimbatorul de viteze

25 Iul 2009, 08:16

Eu nu sunt obisnuit sa ma las pe el cu greutate, dar mi s-a intamplat de vreo 2-3 ori, pur si simplu...
Atata timp cat vibreaza, inseamna ca nu-i place masinii si probabil nu e recomandat sa te lasi pe schimbatorl; de stricat nu cred ca se strica nimic.
Offtopic: Incerc sa ma dezobisnuiesc sa nu mai tin tot timpul mana dreapta pe schimbator si s-o tin pe volan :D
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941
 
sefurom
Subiect Autor
Mesaje: 35
Membru din: 05 Aug 2008, 21:12
Localitate: Bucuresti

Re: vibratii in schimbatorul de viteze

28 Iul 2009, 10:03

partea cu sprijinitul de schimbator a fost o gluma :D .Dar,......voi nu tineti un pic mana pe schimbator cand ai schimbat a 4-a si accelerezi ca sa scimbi a 5-a ?Daca vreau sa conduc "cu figuri" am cotiera :wink: (nu se prea intampla pt ca sunt adeptul condusului cu doua maini pe volan). Cert este ca i-am intrebat pe cei de la service de ce nu se simt vibratiile si in celelaltew trepte cand sa zicem acceleratia este mai puternica si nu au stiut sa-mi raspunda.
Oricum va multumesc. Totusi as vrea sa remarc faptul ca raspunsurile au venit mai degraba de la posesorii de Leon si nu de la cei cu Altea(pt ca sunt.....putini :) ).
Si ca sa termin as vrea sa va povestesc cum a fost in service dar nu stiu unde sa scriu( la sectiunea alto sau un nou topic)
Seat Altea 1.6

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori