Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
cezaraxani76
Subiect Autor
Mesaje: 30
Membru din: 09 Iul 2014, 07:33

ulei pe admisie.consum ulei foarte mare

14 Noi 2018, 21:32

Salut domnilor
Revin cu o problema foarte ciudata aparuta de ceva timp la masina din semnatura.Consuma ulei.un litru la 1000 de km.nu scoate fum nu scapa nu nimic.am schimbat oringurile de la admisie prilej cu care am constatat ca intrarea in cilindrii este plina de zgura si de ulei.admisia pe unde circula amestecul de aer-benzina plina de ulei.papa ulei la greu.am citit ba epurator de ulei ba furtun de carter ba segmenti ba supape.de la culbutori din capac pleaca un furtun foarte scurt direct in admisia de aer.nu l am gasit ca reper nicaieri.valva epurator ulei nu am gasit o nicaieri ca reper nici la magazin nici pe motor.gaze pe la capacul culbutorilor nu arunca.nici ulei pe la sonda.fum nu scoate nici alb nici albastru.am crezut ca scapa pe la oringuri dar se pare ca nu.sincer nu stiu ce sa mai fac cu ea pt ca pana acum cateva luni nu papa gram de ulei.capacul de la culbutori e umed e adevarat.dar nu stiu ce e cu uleiul din admisie.....in speranta unui sfat bun va multumesc si va doresc o seara buna
Seat Altea reference 1.6 benzina
 
cezaraxani76
Subiect Autor
Mesaje: 30
Membru din: 09 Iul 2014, 07:33

Re: ulei pe admisie.consum ulei foarte mare

17 Noi 2018, 08:19

revin cu o precizare .am demontat busonul de la tacheti si l am lasat pe capac.se pare ca ventilarea nu functioneaza pt se face un fel de vid si se lipeste de capac.
Seat Altea reference 1.6 benzina

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori