Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
midnightk
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 06 Mar 2012, 09:21

Altea XL 09 cateva nelamuriri

29 Mar 2018, 11:55

Salutare tuturor, am achizitionat de curand o Altea XL 2009 si am cateva nelamuriri:
1. cand inchid geamurile din telecomanda, odata cu plierea oglinzilor, geamul pasagerului (stanga, masina este in UK) se inchide doar 20 de cm apoi se deschide, asta pentru ca oglinda se pliaza prea mult in interior si loveste in geam. Exista vreo metoda de a regla cumva oglinda, astfel incat sa nu mai atinga geamul?
2. Cand inchid masina din cheie, semnalizarea nu clipeste, clipeste doar cand o deschid. Care poate fi cauza?
In rest, sunt multumit de masina, cam puturoasa la 106 cai, consumul e undeva la 6.5 (37mpg), spatiu garla, dotari de top ...ce sa cer totusi la 1200 de lire...Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.
 
Veritas
Mesaje: 3
Membru din: 14 Aug 2017, 20:42

Re: Altea XL 09 cateva nelamuriri

09 Apr 2018, 20:06

La intrebarea 2. Am patit si eu asa cand usa de la portbagaj era inchisa doar pe prima treapta. Inchiderea normal e pe 2 trepte si probabil se inchide doar pe prima treapta si masina crede ca o usa e inca deschisa, de aceea nu clipeste la inchidere
 
midnightk
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 06 Mar 2012, 09:21

Re: Altea XL 09 cateva nelamuriri

22 Mai 2018, 14:15

inca o chestie relativ noua....in afara de esapamentul care cred ca e fisurat, masina fasaie...si mi-a aparut o scurgere de ulei in partea stanga, jos, am dat scutul la o parte si am vazut o tuibulatura acolo, cred ca de la turbo?? Ceva idei cum se remediaza fasaitul ala??
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Altea XL 09 cateva nelamuriri

22 Mai 2018, 16:50

Posibil de la acea fasaiala, care cel mai probabil e de la galeria de admisie, respectiv intercooler, sa o simti si puturoasa. Ori inlocuiesti cu piesa functionala, ori sudura in aluminiu.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
midnightk
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 06 Mar 2012, 09:21

Re: Altea XL 09 cateva nelamuriri

22 Mai 2018, 18:19

E o tubulatura de plastic acolo, nu aluminiu....

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori