Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
DDaniel
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 18 Oct 2015, 08:41
Localitate: Falticeni, Suceava

Clapete distributie aer

07 Noi 2016, 20:09

Stau de 2 ore sa gasesc cum se chiama piesa cu problema. Ideea e ca asta vara nu eram multumit de debitul de aer rece, dadeam la pozitia 3, AC simplu, si comutam sa vina la picioare si la parbriz si nimic, muream de cald, doar cand dadeam sa vina in fata era OK. Am facut o proba si am aflat ca la acea pozitie, parbriz si picioare nu vine decat foarte putin aer jos, daca dau doar la parbriz sau doar la picioare e OK, doar combinatia lor nu. Acum cu caldura acelasi lucru si e aiurea asa ca am inceput sa caut, fara succes cum ajung la acea piesa sa o inlocuiesc sau repar. Daca ma poate ajuta cineva cu ceva instructiuni va sunt recunoscator.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Clapete distributie aer

08 Noi 2016, 19:06

E putin mai complicata treaba..

Fluxul de aer in habitaclu e gestionat, in limbaj simplu, de o mare "cutie", plina cu diverse flapsuri. Inainte sa te apuci sa desfaci, verifica tubulatura care dirijeaza aerul spre picioare. Un tub e sub volan, altul sub torpedou.
Daca respectivele tuburi sunt prinse, urmareste cu un soft de diagnoza valorile de la clapetele din airboxul de clima. Se vad capetele de cursa ale servomotorului.

Insa daca vine aer pe tuburile de la picioare, probabil nu sunt prinse cum trebuie si aerul nu mai e dirijat exclusiv prin ele.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori