Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
medevac106
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

probleme frâne

25 Mai 2016, 20:04

salutare din nou,

revin cu o problemă: după un schimb de placuțe față-spate (am pus ATE, dacă se întreabă cineva) am dat vreo tură de 1000 km și pentru că aveam niște senzații ciudate m-am dus și am facut un test de frâne pe stand. partea bună este că încet încet placuțele au început să calce bine pe discuri astfel că la frâna de serviciu totul este ok dar frânade mană are dezechilibru mare (adica aproape că nu frânează spate stânga)

Imagine

din ce se vede în test fața merge bine. pe spate este dezechilibru DOAR pe frana de mână... și este foarte mare... 95%. am dat roata jos la "niste mecanici" și bînenteles trebuie să schimb: etrierul, cablul de frâna stânga... ba chiar unul zicea ca trebuie schimbat și discul...). din ce am observat eu cablul nu este blocat (întradevăr revine mai greu dar de tras se trage...) mă întrebam daca se pot face niste reglaje doar la frâna de mână. nu prea înțeleg eu cum naiba se poate să apară dezechilibrul ăsta și cum funcționează etrierul combinat hidraulic și cablu...

mulțumesc anticipat
---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"
 
Avatar utilizator
nitoiu_dragos
Mesaje: 121
Membru din: 28 Dec 2010, 21:40
Localitate: Brasov
Contact:

Re: probleme frâne

26 Mai 2016, 14:52

Ti-ai raspuns singur: etrierii spate lucreaza "combinat, hidraulic și cablu...". Hidraulic prin pompa de frana, impreuna cu etrierii fata si, mecanic doar prin frana de mana.
Mai mult ca sigur cel de pe spate stanga lucreaza mai greu sau deloc pe partea mecanica. Ori il desfaci si-l cureti (nu stiu daca se poate,mecanicul trebuie sa stie) ori il schimbi.

PS: Parghia etrierului ramane blocata.

Deobicei, aceasta problema este des intalnita pe spate dreapta. Am avut si eu cam aceeasi problema mai demult, i-am schimbat pe amandoi, totul a fost ok, apoi am facut upgrade din alte considerente. Partea nasoala a fost ca, prima data, seara, am mers in forja vreo 5 pers in masina si cand am oprit, discul era rosu si iesea fum din frana spate dreapta :)
Mentionez ca frana de mana mergea jumatate in gol (parghia din etrierul spate dreapta era blocata)
Leon1M 1,9;ASV;81kW;2004 BV-21-RUN
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: probleme frâne

28 Mai 2016, 17:09

In prima instanta nu prea trebuie schimbat nimic, in cel mai rau caz cablul / cablurile de la frana de mana. Cum a spus si colegul mai sus. Doar curatat etrierii si verificat sa nu existe rugina pe cabluri.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori