Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
medevac106
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

bec la al 3-lea stop de frană ars

11 Noi 2015, 19:12

salutare
s-a ars unul dintre becurile de la al 3-lea stop de frană, cel de pe haion. știe cineva să-mi dea un sfat Cum se desface sa-l înlocuiesc? și tot cu aceasta ocazie am observat ca pâlpâie când apăs frâna... doar stopul de pe haion nu și cele 2 laterale... ceva idei?

mulțumesc anticipat
Imagine
---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"
 
Avatar utilizator
DDaniel
Mesaje: 28
Membru din: 18 Oct 2015, 08:41
Localitate: Falticeni, Suceava

Re: bec la al 3-lea stop de frană ars

11 Noi 2015, 20:12

Exact ca la alt coleg, vb cu el despre cum se desface

http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=79&t=10026&st=0&sk=t&sd=a&start=375
 
Avatar utilizator
medevac106
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

Re: bec la al 3-lea stop de frană ars

12 Noi 2015, 09:33

Mulțumesc. am dat pm sa vedem cand mai intra pe site...

sa inteleg ca nu a mai demontat nimeni al 3-lea stop? din cate m-am uita mai sus pare ca sunt led-uri... deci va trebui schimbat cu totul... :?
---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"
 
Avatar utilizator
medevac106
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

Re: bec la al 3-lea stop de frană ars

12 Noi 2015, 15:44

deci... nu stiu de unde sa-l apuc sa-l dau jos. idei? de ce trag?
---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: bec la al 3-lea stop de frană ars

12 Noi 2015, 16:04

Incearca cu o bucata de plastic care sa nu zgarie si incerci din stanga si din dreapta, eu asa am dat la a mea.
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
medevac106
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

Re: bec la al 3-lea stop de frană ars

13 Noi 2015, 09:19

neata.

la indicatia lui andrei am incercat sa trag cu un cutit de plastic... sincer nu cu prea multa forta... dar nu iese. simt ca tine ceva si nu vreau sa-l rup! (la reprezentanta stopul ala este 450 lei!!!!!!!)

alte idei? :idea: ?
---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"
 
Avatar utilizator
medevac106
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

Re: bec la al 3-lea stop de frană ars

24 Noi 2015, 13:07

Update: am rezolvat!

Si fiindcă piticul e mare... de când cu stopul meu ars mă tot uit pe stradă după toate Altea (și mai ales XL) am observat ca majoritatea au probleme cu al 3lea stop (ori leduri lipsă ori fluctuații de intesitate) uite ce am facut eu și să va fie și vouă mai ușor:ca să ajungi la stopul ăla trebuie dat jos tot capitonajul de pe haion. Mai întâi cel de jos: are 2 suruburi torx 25 in mânerul de unde tragi să se închidă și înca 2 sub capacele de la stopurile de pe haion. Mai departe trebuie tras cu incredere în jos... sunt 8 cleme de tablă care țin destul de bine. Rama de plastic de la lunetă are și ea 2 torx-uri și vreo 6 clame, dar de ea trebuie tras spre interior, adică spre centrul imaginar al ovalului.

Si acum partea interesantă: ca sa scoti stopul trebuie tras de clapeta care se vede printr-o gaură de cabluri în partea dreaptă tot spre dreapta până face un click. Este destul de dificil și datorită faptului că probabil nu a fost desfăcut niciodată și este plin de praf... eu am dat din belșug cu W40 și am împins și din stânga cu degetul pe o altă gaură (imposibilă). După ce simțiți sau auziți clickul stopul trebuie tras din exterior. Are o garnitură subțire de cauciuc și probabil este lipit bine așa că să nu vă așteptați să sară pur și simplu afară.

așa arată:
Imagine

Placa cu montajul se scoate ușor are doar 4 cleme. Problema cu ledurile este ca sunt legate in serie câte 3 în 4 grupuri legate în paralel. Dacă se arde câte unul celelalte din grup se aprind mai tare si pana la urmă se ard. Iar cand un grup intreg cedeaza se stinge tot.
Fluctuațiile de luminozitate apar când sunt arse leduri, restul se incălzesc datorită tensiunii prea mari si variază înj funcție de temperatura la nivelul pastilei.

Ledurile arată așa:
Imagine

Costă cam 2 lei la orice magazin de electronice. Eu am înlocuit câte un grup întreg dacă era unul ars tocmai din cauza suprasolicitării celorlalte.
Imagine

Operațiunea inversă, de montare, este logică... spor și bere!
---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"

 
Avatar utilizator
samson
Mesaje: 1697
Membru din: 29 Ian 2009, 21:30
Localitate: Onesti

Re: bec la al 3-lea stop de frană ars

24 Noi 2015, 17:32

Bravo, ai reusit pana la urma. Stiu ca ti-am raspuns tarziu la PM, dar sper sa-ti fi fost util. L-ai demontat pana sa-ti raspund sau te-ai "prins" tu ce si cum
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486
 
Avatar utilizator
medevac106
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 04 Oct 2015, 21:49

Re: bec la al 3-lea stop de frană ars

25 Noi 2015, 11:47

PM a fost de confirmare că ce am facut e ok... :tongue. am găsit înainte un forum franțuzesc unde se chinuia unul sa explice... oricum mulțumesc!
---------------------
ENJOY LIFE... but not to much!!!"

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori