Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
florin altea
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 11 Oct 2015, 16:02

Re: Ajutor va rog, am impresia ca turbo nu mai functioneaza

20 Oct 2015, 21:48

Si scuze daca par naiv sau putin limitat , dar este primul diesl detinut, 3 luni mai exact, si nu stiu cum sa gestionez acctuala situatie
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8628
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor va rog, am impresia ca turbo nu mai functioneaza

20 Oct 2015, 23:00

Daca stii ca ai o problema, atunci trebuie sa mergi f atent si sa accelerezi lent, mai ales in trepte superioare, nu turezi peste 2500-2700 si aia e. Daca pana pleci in astea 2 sapt o folosesti zilnic si nu se opreste in mers sau alte din astea nasoale, eu zic sa faci drumul. Daca ai buget si vrei sa mergi pe varianta usoara, fa-o in danemarca...

*Si daca o trimiti pe platforma pana in ro si o folosesti doar la intoarcere tot iesi mai ieftin de 1600 euro clar :)
 
florin altea
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 11 Oct 2015, 16:02

Re: Ajutor va rog, am impresia ca turbo nu mai functioneaza

22 Oct 2015, 18:34

Saluatre , astazi am fost cu masina la un mecanic bulgar din apropiere ca sa o mai verifice inca o data...am explicat simtomele si mi.a zis sa mergem la o tura sa vada exact simtomele in mers...zis si facut...plecam ...i dau talpa1,2,3,4,5,6...si nimic 190 de km pe autostrada si nimic...nu mai face nici o problema....tin sa precizez ca atunci cand am plecat motorul era deja cald...revenim la garaj sa o verifice utilizand un furtun si atasandul la supapele de vacuum imi zice ca turbo trebuie curatat si ca EGR e ok.
Dam EGR jos si e plin de ulei , totul este plin de ulei...nici urma de funingine, sub masina toate furtunele care duc la intercooler au ulei pe ele si se vede si la inbinari.
Repet imi scoate putin fum negru daca o calc ceva mai tare in rest nimic...care credeti ca e cauza de am atata ulei pe "instalatie"???, intreb asta pt ca ma chemat iarasi sa dea turbo jos sa vada ce e inneregula cu el...sa fac si pasul asta sau pur si simplu sa merg cu ea asa pana in Ro?
Multumesc
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8628
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor va rog, am impresia ca turbo nu mai functioneaza

22 Oct 2015, 20:41

decizia e doar a ta, tu stii cum s-a comportat masina in teste. atat timp cat nu tragi de ea prea tare nu ar trebui sa crape, repet, daca nu e acum intr-o stare prea grava.
 
Costinel
Mesaje: 196
Membru din: 18 Apr 2011, 15:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Ajutor va rog, am impresia ca turbo nu mai functioneaza

23 Oct 2015, 14:05

EU nu cred ca are nici turbo nici pompa stricate. Tot acasa se rezolva :drive . Ai grija la drum fara accelerari bruste, conduci cu viteza legala si ajungi.
Bafta :D
Costinel leon 1m 1.9 tdi arl 150 hp;
Leon 5f st 2.0 tdi 150 hp
 
florin altea
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 11 Oct 2015, 16:02

Re: Ajutor va rog, am impresia ca turbo nu mai functioneaza

04 Noi 2015, 19:06

Salutare , am reusit sa ajung cu masina in Ro, dar datele problemei s.au schimbat putin...si anume
-motorul merge acum neregulat, tremura
-turometrul la relanti acum sta la 1200
-a inceput sa manance ulei vizibil
-acceleratie putin mai brusca rezulta intr.un nor de fum negru
Precizez ca pe drum(2300 km) nu a mai intrat in limp mode, am condus la maxim 2500 de ture. Acum intrebarea ar fi, credeti ca sa defectat altceva la ea, dupa simptomele pe care le am acum?
Multumesc
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8628
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor va rog, am impresia ca turbo nu mai functioneaza

04 Noi 2015, 19:17

eu zic ca e momentul sa o duci la un mecanic/service bun, acum esti in tara si ar trebui sa te descurci mai usor sa discuti cu oamenii si sa faci treaba mai buna pe bani mai putini. bine ca ai ajuns, acum rezolva problemele dupa o diagnoza amanuntita ;)

 
florin altea
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 11 Oct 2015, 16:02

Re: Ajutor va rog, am impresia ca turbo nu mai functioneaza

04 Noi 2015, 19:26

Vineri intra in service si sper sa solutionez problemele....o sa revin cu detalii ...multumesc pentru suportul moral si informatiile oferite pana acum. Numai bine
 
florin altea
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 11 Oct 2015, 16:02

Re: Ajutor va rog, am impresia ca turbo nu mai functioneaza

05 Noi 2015, 17:51

Am bagat masina azi in service si mecanicul zice ca tija acuuatorului de la turbo nu face cursa completa , am desfacut furtunele care duc spre intercooler si indreptandule in jos picura ulei din ele.
In fine Problema cea mare este ca filtrul de motorina era plin de ulei, plin si nu exagerez, ...acum el zice ca ar fi nus ce inele de la injectoare...eu inca ma gandesc la pompa de inalte cum mi.au zis la reprezentanta in Dk. Voi ce credeti? ideei ceva? multumesc si va rog ceva sfaturi

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori