Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Gabryelll
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 08 Iul 2012, 19:03

Pedala ambreiaj ramane blocata la jumatate

30 Noi 2014, 16:06

Buna ziua si imi cer scuze daca repet subiectul ( m-am uitat peste ele si nu am gasit unul cu problema mea, sau una dintre ele). Am un seat Altea 1.9 Tdi 105 cv. din 2007.Problema este urmatoare: am simtit ca pedala de ambreiaj se apasa tot mai usor pana cand a inceput sa ramana blocata la jumatate. Masina intra bine in viteza si in mers si pe loc. Cand se incalzeste motorul pedala incepe sa mai revina din cand in cand. Am fost cu ea la un mecanic si a zis ca se ''duce'' ambreiajul , care vine cu tot cu volanta si care e destul de scump (900 euro). A mai zis ca ar putea sa imi schimbe pompa de la pedala dar ca in final tot la schimbat ambreiajul ajung.Urmatorul meu pas e sa mai cer o parere, ptr ca e destul de costisitor. Astept o parere, multumesc.
 
Avatar utilizator
alexandru.rogozea
Mesaje: 176
Membru din: 18 Iul 2011, 18:27
Localitate: Ploiesti

Re: Pedala ambreiaj ramane blocata la jumatate

04 Dec 2014, 14:12

Salut,

In curand te va lasa ambreiajul si va trebui schimbat. La un moment dat nu va mai intra in viteza.
900 Eur este prea mult, cauta alt mecanic. Cu 2000 de lei ar trebui sa rezolvi cu ambreiajul si manopera inclusa. Eu am un prieten care a schimbat ambreiajul la un Leon dar nu tin minte sa fi zis ceva de volanta.
In prima faza incearca o aerisire si vezi cum se comporta...Dar nu cred ca vei scapa fara sa schimbi ambreiajul.

Succes si pregateste cascavalul! :cry:
Sa ne spui cum ai rezolvat!
Ateca 5FP 2023 1.5TSI150CP(DXDB)
Arona KJ7 2021 1.5TSI150CP(DPCA)
 
fcremene
Mesaje: 9
Membru din: 13 Aug 2014, 20:04

Re: Pedala ambreiaj ramane blocata la jumatate

12 Mai 2015, 11:45

Am intimpinat si eu problema asta si facea exact la fel am remediat problema schimbind pompa de pe cutia de viteze cu aerisirea nu tine
 
Das0808
Mesaje: 1
Membru din: 24 Ian 2020, 16:39

Re: Pedala ambreiaj ramane blocata la jumatate

28 Ian 2020, 19:41

Salut! Am achizitionat de curand un Seat Altea motor 2.0,140 de cai,an 2011 si am intampinat aceeasi problema..pedala de ambreiaj ramane blocata la jumatate si revine doar daca bag piciorul sub ea..imi puteti spune cum ati solutionat voi aceeasi problema? ca am vzt ca despre asta ati discutat..multumesc!
 
Avatar utilizator
alexandru.rogozea
Mesaje: 176
Membru din: 18 Iul 2011, 18:27
Localitate: Ploiesti

Re: Pedala ambreiaj ramane blocata la jumatate

28 Ian 2020, 23:54

Das0808, ti s-a dus pompa de care zice fcremene si pierzi lichid de frana. Am patit eu la Leon chestia asta. Ambreiajul si frana sunt cumva pe acelasi circuit de aceea si ambreiajul foloseste lichid de frana. De fapt este un piston caruia i s-a dus garnitura si pierzi lichid pe acolo. Este situat deasupra cutiei de viteze. Daca te uiti acolo ar trebui sa vezi lichid iar nivelul din borcanul cu lichidul de frana este sigur scazut, daca nu la minim.
Ca sa ajungi la service completeaza cu lichid la maxim apoi fa pedala cu mana asa usor sa nu iasa pe la piston prea mult pana iti sta pedala sus si apoi usurel mergi cu ea sa-ti schimbe pistonul dupa care nu mai ai treaba cu ea.
Ateca 5FP 2023 1.5TSI150CP(DXDB)
Arona KJ7 2021 1.5TSI150CP(DPCA)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori