Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Nos2techno
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 25 Feb 2017, 18:54

Nefunctionare centralizata + geamuri electrice partea stanga

19 Ian 2019, 10:23

Salutare,
am si eu o problema de cateva zile.
Nu se mai inchid din telecomanda usile de pe partea stanga (sofer + usa din spate). Precizez ca merg inchise/deschise din telecomanda usile de pe dreapta si portbagajul.
Mi-a ramas sa pot inchide 3 usi: cele de pe dreapta din telecomanda, cea de la sofer din cheie.
Am observat ca nici geamurile electrice nu merg nici de pe consola de pe usa soferului (toate cele 4) si nici la usa stanga spate. De asemenea nici lumina de pe butoane.
Butonul de inchidere/deschidere din masina nu functioneaza deloc. La fel nu mai merge nici butonul de reglaj oglinzi electrice si pliere.
Am cautat in manual si imi spune despre o siguranta care se ocupa de inchidere centralizata, geamuri electrice si oglinzi, este de 30 A si se afla sub volan, pe suportul releu (Location under steering wheel, on relay carrier).
Seat Altea, 1.9 TDI 2007 77 Kw.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Nefunctionare centralizata + geamuri electrice partea stanga

19 Ian 2019, 10:52

Nu e siguranta, e rupt cablajul in burduful de legatura dintre usa sofer si caroserie. Verifica si la usa stanga spate, daca masina e mai veche de 2007. Dupa 2007 usile spate sunt slave pt cele fata si comunica pe o magistrala LIN.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Nos2techno
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 25 Feb 2017, 18:54

Re: Nefunctionare centralizata + geamuri electrice partea stanga

08 Apr 2019, 10:10

Revin cu un feedback dupa vreo 2 luni :)
Dupa ce m-am consultat cu vreo 2-3 mecanici mai mult sau mai putin nepriceputi, si care m-au trimis: fie la reprezentanta sa fac o diagnoza cu softul dedicat, fie sa imi cumpar tot calculatorul comfort, etc..., am zis sa incerc sfatul lui Cosmin.
Mi-am luat inima in dinti si am purces la demontarea usii in regie proprie. Cand am desfacut burduful buclucas, ce sa vezi? din vreo 12 fire de legatura, vreo 5 erau rupte.
De aceea nu-mi mai mergeau nici geamurile electrice, nici oglinzi, nici centralizata, nimic.
Asadar, draga Cosmin, sunt dator cu o mare bere pentru sfatul gratuit si foarte bun.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Nefunctionare centralizata + geamuri electrice partea stanga

08 Apr 2019, 12:39

Sa fie primit ! :) :hi
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori