Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

24 Mar 2011, 01:07

Intr-adevar 320 nu se compara cu FR diesel...dar 123 are ceva plusuri..
 
AndreiFR
Subiect Autor
Mesaje: 88
Membru din: 25 Feb 2008, 23:52
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

24 Mar 2011, 23:24

Duminica o sa ma duc sa fac test drive cu un BMW 320xd...sa vedem cum se comport, si o sa revin cu pareri.
Seat Leon II FR 2.0 TDi 170cp
Imagine
 
AndreiFR
Subiect Autor
Mesaje: 88
Membru din: 25 Feb 2008, 23:52
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

28 Mar 2011, 21:25

Am fost la BMW xDrive si am testat seria 3 xd...era un 318xd. Ce sa zic....la interior nu m-a impresionat deloc, directia destul de groaie si nu asa de exacta ca la FR, suspensia foarte moale, pozitia la volan cam ca la FR....dar nu te tine scaunul ca la FR. Singurul plus este cum se stie tractiunea......se simtea la iesire din curba cum te impinge.
Per total sun putzin cam dezamagit.....totusi seria 3 nu pot sa zic ca este o masina sport....si parca nu e asa de agila si de stabila ca FR-ul.
Seat Leon II FR 2.0 TDi 170cp

Imagine
 
Avatar utilizator
Flo86
Mesaje: 17
Membru din: 05 Mai 2009, 11:32
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

28 Mar 2011, 21:59

AndreiFR scrie:
Am fost la BMW xDrive si am testat seria 3 xd...era un 318xd. Ce sa zic....la interior nu m-a impresionat deloc, directia destul de groaie si nu asa de exacta ca la FR, suspensia foarte moale, pozitia la volan cam ca la FR....dar nu te tine scaunul ca la FR. Singurul plus este cum se stie tractiunea......se simtea la iesire din curba cum te impinge.
Per total sun putzin cam dezamagit.....totusi seria 3 nu pot sa zic ca este o masina sport....si parca nu e asa de agila si de stabila ca FR-ul.




Bai AndreiFR... din cunostintele mele 318XD nu prea exista ... 320d xdrive poate! Care este cu totul altceva :D
Flo
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

30 Mar 2011, 19:55

Daca tot vrei ceva peste FR de ce nu treci la S3?
Gasesti si sh.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
AndreiFR
Subiect Autor
Mesaje: 88
Membru din: 25 Feb 2008, 23:52
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

03 Apr 2011, 10:22

Flo86 scrie:
AndreiFR scrie:
Am fost la BMW xDrive si am testat seria 3 xd...era un 318xd. Ce sa zic....la interior nu m-a impresionat deloc, directia destul de groaie si nu asa de exacta ca la FR, suspensia foarte moale, pozitia la volan cam ca la FR....dar nu te tine scaunul ca la FR. Singurul plus este cum se stie tractiunea......se simtea la iesire din curba cum te impinge.
Per total sun putzin cam dezamagit.....totusi seria 3 nu pot sa zic ca este o masina sport....si parca nu e asa de agila si de stabila ca FR-ul.




Bai AndreiFR... din cunostintele mele 318XD nu prea exista ... 320d xdrive poate! Care este cu totul altceva :D



Da ai dreptate...era 320xd...le-am incurcat. Era un 318d expus acolo si m-am uitat toata ziua la el....
Seat Leon II FR 2.0 TDi 170cp

Imagine
 
AndreiFR
Subiect Autor
Mesaje: 88
Membru din: 25 Feb 2008, 23:52
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

03 Apr 2011, 10:24

TIBI scrie:
Daca tot vrei ceva peste FR de ce nu treci la S3?
Gasesti si sh.

Ma gandeam tot la ceva diesel. Asa puteam sa-mi iau Cupra de la inceput....dar 18% consum m-a facut sa ma razgandesc.
Seat Leon II FR 2.0 TDi 170cp

Imagine

 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

03 Apr 2011, 23:28

AndreiFR scrie:
TIBI scrie:
Daca tot vrei ceva peste FR de ce nu treci la S3?
Gasesti si sh.

Ma gandeam tot la ceva diesel. Asa puteam sa-mi iau Cupra de la inceput....dar 18% consum m-a facut sa ma razgandesc.

Asta e consum de BMW M3, nu de Cupra. Totusi, sa nu le oferim informatii eronate celor care citesc forumul si i-ar interesa o Cupra.

O masina consuma atata cat ii dai gura. Daca mergi bara la bara kilometrii intregi sau ii dai in gura ca dilaul intre semafoare si apoi frana brusca, sunt convins ca nu mai scoti consumul din carte nici cu FR-ul tau diesel. Asa o fi fost obtinut consumul de 18% si la Cupra. Cu alte cuvinte, nu pot sa cred ca o Cupra va afisa consum mediu de 18%, iar consumul mediu este cel care conteaza si care iti spune din cati km in km faci plinul si scoti bani din buzunar.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

03 Apr 2011, 23:43

AndreiFR scrie:
Per total sun putzin cam dezamagit.....totusi seria 3 nu pot sa zic ca este o masina sport....si parca nu e asa de agila si de stabila ca FR-ul.

Daca ce ai testat tu a fost 320xd (184 cai), permite-mi sa-ti spun fara sa te superi pe mine ca nu te prea pricepi la sofat si ar trebui sa ramai la FR fara pareri de rau. :)

Tare as vrea sa vad si eu un FR mai stabil decat un xdrive de la BMW. Cand zici agil nu stiu exact la ce te referi, dar pune-te la intrecere din mers (treapta 3, 40km/h sa zicem) cu un 320d de 184 cai si ai sa vezi diferenta intre tractiune fata si tractiune spate (14 cai in plus fata de FR, dar este si mai grea putin seria 3). Sau incearca sa te ti dupa un 320d pe un drum virajat si ai sa vezi ca la un moment dat cu FR-ul nu vei mai putea tine banda ta si vei taia curbele, pe cand BMW-ul ia curbele pe mijlocul benzii sale. Sa nu mai spunem ca este mult mai confortabila calatoria la o stabilitate mai buna.

Oricum comparatia ta in acest topic nu prea isi are sens pentru ca este facuta intre o masina din clasa premium si una din segmentul mediu. Oricat de mult mi-ar placea Seat-ul, nu pot sa cred ca BMW-ul cere 40k Euro pe un 320d doar pentru ca sunt escroci si ar putea de fapt sa-l dea la pretul FR-ului. Exista totusi un capitol la care ar castiga FR-ul, daca ar avea DSG. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
adi_repulse
Mesaje: 590
Membru din: 06 Iun 2011, 17:35
Localitate: Hamburg
Contact:

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

23 Iun 2011, 11:13

la viraje e xDriveul de la bmw care face diferenta, am avut ocazia sa ma dau si eu cu un 320... daca sti sa te joci cu el... e genial din pacate.... ca nu prea inghit soferii de bmw :tongue
 
john.s
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

10 Dec 2012, 15:17

ofofof...pe un forum seat, noarmal ca toti il sustin si nu prea e nimeni impartial :)

in ultimult timp am mers des si mai ales spre munte, serpentine cu un 325d coupe de 204cp. (atat ca pasager cat si ca sofer). Sa va mai spun ca senzatia este WOW? da, este un wow fata de masina mea care are teoretic doar 4 martoage mai putin.

Iarna nu stiu cum e, dar vara, sunt convins ca nu as fi reusit sa ma tin dupa el nici 0-100 nici pe serpentine. (si e si mai greu cu 200+kg!)
Totusi vorbim de o masina, care asa cum e cea a amicului meu a costat 46000 eur! Nici un FR,indiferent de ce optiuni ii pui, nici macar nu se apropie!
Pe de alta parte, la exterior arata ca un cur, parerea mea, toate bmw-urile. nu-mi plac frate, sunt patratoase,sobre,nush... ceva nu-mi place neam! E parca masina de office, nu de mine care sunt agitat si mai golan :tongue

Inca ceva, legat de partea cu viteza, pe bord, 150km/h iar pe gps...surpriza...surpriza... 139!

In incheiere: DSG is for pussyes (ia sa vedem care sare, ca mie imi pace :)))
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

10 Dec 2012, 17:11

Nu pt pussies,ci pt cei care vor ceva mai .... linistitor in oras,aglomeratie,autostrada,depasiri...sau pt cei care vor super-fast gear change ;)

P.s. Mi se pare normal ca 325-ul sa ti se para mult mai fashnetz fata de tfsi-ul tau. Compari capacitate cilindrica de 2.998 (din cate stiu asa e la e92),vs 1989 cm3...si benzina pe deasupra. Cuplul e nimicitor,in cazul bmw-ului.
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
john.s
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

10 Dec 2012, 20:37

da,asa, ai dreptate, dar sa sti ca nu am inteles niciodata treaba cu cuplul asta... conteaza cati CP,cati Nm, ambele?, in fine... pana cand si vanzatorul iti spune cati CP are o masina, nu ce cuplu. Am vazut motoare de 6L care scot 240CP! cat o cupra de 2L...pana mea.

sa mai adaug ceva, pe acelasi traseu pe unde mai merg si eu,la aceeasi ora, 325-ul ajunge cu 9%, eu cu 15 :bounce: ..dar gata cu lauda, da-l in masa de bmv, SEAT POWER!
:cheers
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

10 Dec 2012, 21:03

cuplu si cai putere, gandeste-te ca ai un elastic, culpu inseamna cat de repede intinzi elasticul, caii putere inseamna cat de mult adica caii putere iti dau viteza maxima, cuplul iti dau zvacul. ceva de genul.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1P FR vs BMW 320d

10 Dec 2012, 22:13

Vanzatorul iti spune si Nm,dar majoritatea,printre care si eu :)),nu am avut urechi pt asta :P
Motoarele alea de 6l si 240cp,sunt vechi si outdated,oarecum. Insa sunt cu mult peste tfsi-ul modern,la duritate,nebunii 0-6000rpm etc.Evident,Cupra trece peste ele,cred ca si Fr-ul pt care a fost initiat topicul,in termeni de performanta,dar comparam mere cu pere...mai ales N/A vs Turbo.
Cuplul te pune in miscare,dar ca orice lucru frumos in lumea asta,are si un sfarsit. Cuplul ala nu tine o vesnicie.Dar aici intervin alti factori,printre care si greutatea....lucrul care te face sa tii piept astora cu herghelie sub capota ;)
Vezi topicul cu Ibiza tdi a lui Haplea :).Acolo vezi clar ce inseamna cuplu x kg x cai putere ;)
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori