Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon vs Alfa Giulietta

13 Dec 2010, 14:54

Ce distractiv e sa citesti discutii de genul asta..:) :yh
Fiecare incearca sa argumenteze ca a lui e mai buna si mai mare si mai cool si mai...cum vreti voi.

Ce rost are? Sau cui ii pasa? Cine si ce are de castigat?
Cine poate stabili care e mai buna si dupa ce criterii?
Ca una merge mai tare, ca alta franeaza mai bine, ca intr-una pielea de sub c*r nu scartiie si ca in alta miroase a tocana de varza...

Ok..Si?

Personal cred ca alegerea unei masini e o chestie estrem de subiectiva si pana la urma, conteaza satisfactia proprie.
Eu unul m-as simti la fel de bine si intr-o caruta trasa de un magar, daca aia ar fi cumparata pe banii pe pt. care am muncit.
Fiarele sunt fiare si te p**i pe ele. Azi iti place masina, maine nu. Pt. ca intre timp o sa apara alta care o sa-ti suceasca mintile. Ce mai conteaza care e mai buna? Pt. ca o masina va fi mereu mai buna decat alta..Depinde cati ani ai si cate zerouri au conturile tale din banca.:)

Acu' bagati mare..:) sa am si eu ce citi la servici. :yh
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon vs Alfa Giulietta

13 Dec 2010, 20:36

Cosmin topicul ''leon vs kia cee'd'' e mai hazliu/interesant :lol: (asta in cazul in care nu ai apucat sa citesti frustrarile unor posesori de kia)
Mai urmeaza sa fie deschis un topic leon vs lastun...nu m-ar mira
Ai argumentat destul de matur,poate prea matur pt unii :hi
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon vs Alfa Giulietta

13 Dec 2010, 22:12

Acest forum a fost infiintat in noiembrie 2007 cu rolul de-a aduna oameni pasionati de fenomenul Seat si de fenomenul auto in general. Sa purtam discutii intre noi, uneori constructive, uneori contradictorii, uneori prostesti. Asa se formeaza o comunitate.
Nimeni si nimic nu are de castigat din aceste versusuri, e clar. Insa fiecare dintre noi are o parere (buna sau rea) si are dreptul sa-si expuna, intr-un mod civilizat, in cadrul "clubseat.eu".
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon vs Alfa Giulietta

14 Dec 2010, 14:43

Zoli, perfect de acord..
Insa ce nu inteleg eu ce criterii stabilesc daca o masina e mai buna ca alta...
Poate sunt eu tampit - mie imi plac masinile ca si concept tehnic. N-am avut multe masini (ca diversitate), recunosc. Cand am avut bani, i-am cheltuit pe toti in acelasi loc. :) si m-am ales cu doua modele de la acelasi brand. Cred ca din toate modelele de masini existente pe piata, sub 2% nu le-as cumpara daca asa avea bani.
Dar cum nu-i am, ma intriga discutiile astea versus..Evident ca un posesor de seat va spune ca seatul e "za best ever", un posesor de merc, bimmer, alfa, kia, vw etc. va slavi modelul respectiv. Insa de ce? Asta nu inteleg si poate ma luminezi si pe mine...
Nemaivorbind de faptul ca multi isi dau cu parerea fara ca macar sa fi vazut live masina la care fac referire (in general vorbesc - nu e cazul discutiei de fata), cu atat mai mult sa o conduca.

Cam asta e parerea mea, in mare.
Eu cred ca cea mai buna masina e aia pe care ti-o doresti pe care reusesti sa o cumperi. Evident, dupa ce o cumperi si incepi sa te saturi de ea, o sa-ti doresti altceva si noua dorinta va deveni cea mai buna masina din lume. :)
Gresesc?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon vs Alfa Giulietta

15 Dec 2010, 09:29

Un clip topgear vorbea despre cat de mult se devalorizeaza in general o alfa.
Exemplul ales a fost modelul 166.
Oare ei sunt destul de obiectivi?

Cosmin ai perfecta dreptate in ceea ce sustii
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon vs Alfa Giulietta

15 Dec 2010, 11:32

@TIBI: TopGear este o emisiune de divertisment auto, poti sa zici orice despre ei, numai ca sunt obiectivi nu! Crede ma, nu am ratat nici un episod, sunt preferatii mei...sunt "doctor" in materie de TopGear. :D Tot ei au zis despre Brera "the most good looking car in the world", lucru cu care eu sunt perfect de acord, insa altii nu. Obiectivitate? Niciodata! Insa au dreptate cu devalorizarea Alfa, mai ales in primii 3 ani, dupa care linia descendenta este una normala.
@Cosmin: corect ce zici, criteriile prin care se stabileste ca o masina este mai buna sau nu, sunt total subiective: mie imi place , tie nu, azi imi place, maine nu, azi vreau SUV, maine Cabrio, samd. Credeti ca toate testele auto sunt obiective? :) Poate ati auzit si voi de teste platite...

Pe un forum cu specific auto este normal sa discuti despre masini si nu despre agricultura sau minele din Valea Jiului. Iar aceste versusuri fac parte din viata oricarui forum auto si sunt foarte importante! Aici poti afla de lucrurile pozitive sau negative al unui model, raportat la altul. Exact, ca una franeaza mai bine, ca una accelereaza mai bine sau la una se uita fetele mai insistent. La unii poate nu conteaza, insa la altii criteriile prin care se alege o masina sunt foarte stricte (si subiective) si conteaza in cate secunde face de ex. suta sau cat de bine e sustinerea laterala in scaune!
Cand alegi o masina esti constient de plusurile si minusurile pe care le are un model si te decizi in consecinta. Eu nu am zis niciodata ca Alfa e "za best ever". Daca citesti topicul meu cu Brera o sa vezi ca:
ace117 scrie:
Brera nu este o masina perfecta, are anumite slabiciuni, insa este foarte frumoasa...nu ai ce sa-i reprosezi dpvd al designului, maestrul Giugiaro a creat o adevarata opera de arta. Arata atat de bine incat esti tentat sa-i ierti toate neajunsurile! :)

Sunt convins ca Cupra ma face! Daca conta luam Cupra. Sunt convins ca Cupra face si Giulietta! La mine nu asta este criteriul de selectie...
Insa daca cineva care intra aici si nu stie ce sa ia, Cupra sau Giulietta 1.8T (da search pe google cu Leon vs Giulietta si ajungi aici), din discutiile pe care se poarta pe acest topic poate sa filtreze informatiile de care are nevoie si care il ajuta in decizia pe care o sa ia in viitor. Nu o sa-i pasa ca Zoli a ales Giulietta sau Stefan a ales Cupra! O sa pasa ca a aflat ca Cupra accelereaza si franeaza mai bine sau ca Giulietta are interiorul mai luxos si materiale mai bune etc. In afara formarii unei comunitati, menirea unui forum auto este sa furnizeze informatii folositoare celor care au nevoie...............

Eu propun deschiderea unui topic si un eventual poll la "Discutii diverse: Sunt sau nu importante versusurile in activitatea unui forum auto" si sa terminam discutia pe aceasta tema ca alteram informatia.

Asa ca:
Ce preferati? Leon sau Giulietta? Care sunt criteriile prin care ati ajuns la aceasta alegere?
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon vs Alfa Giulietta

15 Dec 2010, 12:33

Si eu sunt de aceeasi parere, Top Gear e extrem de subiectiva si sunt la mijloc interese financiare.

Discutiile versus sunt bune intr-un fel..Singura conditie e ca cei ce argumenteaza sa aduca afirmatii si argumente reale. Nu e cazul tau, pt. ca tu ai condus si alfa si leon, deci ai clar formata o parere.

Ma uitam si pe celelalte topicuri versus (atat de pe club seat cat si de pe celelalte forumuri auto) si acolo e exact aceeeasi chestie.
Aici, toata lumea (apropape) din cei ce au seat sustine seatul, desi multi dintre ei nu au condus, mirosit, mers cu masina "versus".
Pt. ca de multe ori, cum ai spus si tu, nu alegi masina cea mai puternica, cea mai fiabila etc. Insa pt. alegere, cred ca e strict necesar sa ai o parere clara despre ambele modele. Parere care nu se poate forma doar din poze si discutii pe forumuri si reviewuri scrise pe wc cu iphone-ul.

Ideea e ca aceste discutii sa nu se transforme intr-unele fanatice - care chiar ca nu duc nicaieri.
Altfel, dati bataie la argumente..

Si dintre cei ce apara brandul seat..A condus cineva Giulietta? S-a suit barem in ea, i-a pus mana pe...volan?
Parerile lor vreau sa le aud.

Spor :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon vs Alfa Giulietta

15 Dec 2010, 12:56

Sunt foarte putine dintre noi care au avut prilejul sa conduca toate masinile ce apar in versusuri. Aici se ciocnesc parerile posesorilor modelelor respective, fiecare aduce argumente si contraargumente in favoarea masinii sustinute. De aici poti sa culegi anumite informatii folositoare.

ghita_celofan scrie:
Ideea e ca aceste discutii sa nu se transforme intr-unele fanatice - care chiar ca nu duc nicaieri.


Buna observatie! :wink:
Cred ca pana la urma tot la vorba ta ajungem: distractiv, exact ca TopGear! :D
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Alfa Giulietta

17 Dec 2010, 16:12

Giulietta va trebui comparata cu noua generatie de Leon, anuntata pt anul viitor (2011) in toamna. Atunci vom vedea ce si cum.

Sigur, exista acea zicala cu alfa, spusa de zoli, dar mai exista una: "a detine o alfa e ca si cum ai avea ca sotie o dansatoare la bara. se uita toti dupa ea, dar e proasta de bubuie si nu te invidiaza nimeni". Si mai e inca una: "nu exista posesori de alfa, doar mecanici". Sigur, sunt rautati, sunt glume, dar au si un sambure de adevar. Tine mult de gusturile fiecaruia, pe mine nici o Alfa nu ma pe spate, ba dimpotriva, Mito nu imi place mai deloc iar Giulietta mi se pare in media clasei. Ca fiabilitate, intai sa vad cu ochii mei ca este ok modelul si apoi voi crede. Am avut 2 prieteni cu alfa 147, numai ei stiu cate au patimit cu masinile, la cate piese au cazut pe ele. 147 era prea sensibila pt drumurile de la noi, poate Giulietta va fi mai potrivita.

Nu am mers cu una, insa pe site-urile auto de review-uri (vorbesc de cele renumite pt obiectivitatea lor, gen verdictoncars; nu ma refer la ADAC etc), Giulietta mai mult de 3 stele din 5 nu prea a luat. Si am vazut ca la capitolul estetica + motorizare a primit aprecieri pozitive, insa calitatea interiorului s-a clasat la "irritating" si la Value for Money din nou pctaje slabe. Raman la parerea ca daca pretul se va situa din nou la nivelul unui BMW serie 1 sau Audi A3, masina se va vinde slab. Daca va intra pe categoria de pret a Golfului, va fi mai ok.

Repet, nu imi dau cu parerea personal pt ca nu m-am urcat intr-una. Si nici nu o voi face prea curand, nu ma atrage cu nimic. Sunt insa constient ca sunt oameni innebuniti dupa look-ul modelului.
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon vs Alfa Giulietta

20 Dec 2010, 10:33

Bine, pana cand apare Leon 2011 comparam cu ce este pe piata in acest moment, adica 1P.
Se zice, repet, se zice, odata cu modelul 159 calitatatea si fiabilitatea lui Alfa a crescut si nu este sub media clasei. Giulietta este un model prea nou si nu ne putem pronunta deocamdata in acest sens. Vom vedea peste 2-3 ani...
Apropo, pe verdictoncars majoritatea modelelor au intre 3 si 4 stele (Leon are ****), cu 5 stele nu prea am vazut nimic...
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Leon vs Alfa Giulietta

20 Dec 2010, 10:37

:lol: :lol: :lol:
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Leon vs Alfa Giulietta

20 Dec 2010, 10:47

ghita_celofan scrie:
Eu cred ca cea mai buna masina e aia pe care ti-o doresti pe care reusesti sa o cumperi. Evident, dupa ce o cumperi si incepi sa te saturi de ea, o sa-ti doresti altceva si noua dorinta va deveni cea mai buna masina din lume. :)
Gresesc?


PERFECT ai spus-o!
 
pakyman
Mesaje: 1359
Membru din: 31 Mai 2009, 03:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon vs Alfa Giulietta

20 Dec 2010, 18:41

eu zic ca cea mai buna e aia de firma, nu de alta dar nu costa, si pe praful asta.... :cheers :cheers
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Leon vs Alfa Giulietta

20 Dec 2010, 20:24

Cea mai buna masina e aia pe care o ai!
Nu ma siliti ca incep :|
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon vs Alfa Giulietta

21 Dec 2010, 10:16

Sau pe care nu o sa ai ever ever, dar la care visezi aproape in fiecare zi... :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori