Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
0g82s
Mesaje: 1
Membru din: 22 Apr 2010, 07:25

Re: Leon vs Alfa Giulietta

22 Apr 2010, 07:36

Salut,
Am ajuns din intamplare pe acest forum si m-au deranjat doua lucruri spuse pe acest topic. :)

1. Fiabilitatea - sunt la a 2a Alfa Romeo (159 3.2 de aproape 3 ani si 156 GTA pe care am avut-o 5 ani inainte), cunosc bine si comunitatea de Alfisti de la noi si problemele de fiabilitate nu sunt diferite fata de alte marci/grupuri, eu cel putin exceptand consumabilele si ceva componente la suspensii din cauza gropilor nu am avut.

2. Designul interior de la Giulietta este un design clasic Alfa Romeo care se regaseste pe toate masinile de cateva zeci de ani incoace - Lancer fiind un exemplu de masina care a copiat atat la interior cat si la exterior Alfa 159.

Sper ca nu am deranjat pe nimeni cu micul meu offtopic. :)

Cu respect,
Andrei
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Leon vs Alfa Giulietta

22 Apr 2010, 08:09

GtSport scrie:
Doar din punct de vedere al design-ului, Giulietta este mult peste Leon, nu este o comparatie prea dreapta. :)


nu uitati ca leon are aproape 5ani, iar leonul fecelift are in genere aceleasi linii ca leonul 1p. la momentul aparitiei leonul 1p a rupt gura targului, alfa este o totusi masina 2010 si sa spui ca te da pe spate si ca leonul 1p este ''depasit'' poate ca este adevarat dar este si fortata comparatia.
de acord cu ''botul'' cam plangacios, la fel si in cazul alfa mito, parca partea frontala este prea apasata, parca prea au fortat nota. cat despre partea posterioara...mi se pare feminina.
unei alfa giulietta de top(235cp) prefer oricand un fr sau o cupra, nu sunt subiectiv pentru oricand prefer un sti, un evo sau ford focus rs in detrimentul cuprei.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
valentinp
Mesaje: 16
Membru din: 30 Sep 2010, 22:51

Re: Leon vs Alfa Giulietta

10 Noi 2010, 19:39

sunteti in urma cu materia. Clar :). Eu am un 159 fabricatie 2006(il am din 2007) cu 75.000 km si pana acum am schimbat o bieleta de directie imediat dupa ce am luat extrem de urat o groapa(alte daune, spre surprinderea mea nu au fost) si un senzor care indica temperatura uleiului. Asta e tot istoricul ei d.p.d.v. al defectiunilor! Multi alti posesori de 159 pot confirma ca la nivel de fiabilitate si calitate 159 e mult peste 156, si faptul ca masina te lasa in drum cand te astepti mai putin e un mit! Masina mea nu are nici macar un singur greieras si merg cu roti pe 19 si arcuri sport. Singura buba a ei este greutatea. Primeaza insa siguranta(5 stele la EuronCap), calitatea materialelor si robustetea.

Ce pot sa spun e ca Giulietta arata mai bine live decat in poze. Si eu eram printre cei care nu erau foarte convinsi de partea frontala, dar vazand-o live mi-am schimbat putin opinia. Ca tehnologie are multe lucruri noi si interesante, ceea ce nu se prea poate spune despre Leon. Motorizarea multi-air e de la foarte tare in sus. Interiorul nu se poate compara cu niciun leon, nici la design si nici la calitate. Eu am de curand si un leon cupra 1p si vb in cunostinta de cauza. Merita mentionat si faptul ca Giulietta este si cea mai sigura compacta! Preturile, zic eu, sunt destul de competitive, avand in vedere ca segmentul tinta e cel premium(sau poate "low premium").
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Leon vs Alfa Giulietta

10 Noi 2010, 19:45

daca as avea bani , as alege Giulietta.
Pur si simplu: dragoste la prima videre :drunken:
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Leon vs Alfa Giulietta

10 Noi 2010, 19:58

idem ionut, chiar daca nu giulietta, macar un mito
masina nu este urata dintr-un anumit punct de vedere, e genul de design, care ori iti place maxim, ori nu-ti place deloc!
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Leon vs Alfa Giulietta

10 Noi 2010, 20:01

eddy_wtx scrie:
idem ionut, chiar daca nu giulietta, macar un mito
masina nu este urata dintr-un anumit punct de vedere, e genul de design, care ori iti place maxim, ori nu-ti place deloc!



ca tot veni vorba , de ala "MICU"
Imagine

http://www.autoblog.com/2008/06/24/alfa ... ith-230hp/ :twisted:
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon vs Alfa Giulietta

10 Noi 2010, 21:55

Leonul pierde cu brio acest vs in opinia mea.
Alfa arata bine,insa eu tot la o japoneza visez :roll:
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

 
Avatar utilizator
lau_03
Mesaje: 1098
Membru din: 31 Aug 2009, 20:19
Localitate: Timisoara

Re: Leon vs Alfa Giulietta

16 Noi 2010, 16:01

spatele la Giulietta e spectacol...si atat la exterior...in rest mi se pare groaznica, mai ales botu` ala fara niciun sens facut!!! Reusita este 159, pur si simplu...bestiala, dar Giulietta si Mito arata ca porcu!!! (asta nefiind o comparatie cu Leon, doar o parere) :D Ca daca ar fii sa comparam ar fii absurd, deoarece Giulietta care o vedem pe net in poze e una FULL, de prezentare si normal ca nu o poti pune langa un Leon Reference ca sigur castiga!!! Pune o CUPRA R (full) vs GIULIETTA (full) si eu pariez pe Leon!! ;)
#ADVPERFORMANCE #INPOWERWETRUST
http://www.advperformance.ro
 
ironmike
Mesaje: 54
Membru din: 23 Dec 2009, 18:03

Re: Leon vs Alfa Giulietta

17 Noi 2010, 13:17

eu unul sunt de acord cu lau_03.
alfa este o masina frumoasa, speciala, dar intre Giulietta si leon oricand, fie zi fie noapte as alege leonul!
:yah nu sunt carcotas dar din punctul meu de vedere numai 159 si brera sunt masini frumoase de la alfa!
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon vs Alfa Giulietta

10 Dec 2010, 12:01

Ma bucur sa vad ca sunteti fideli marcii Seat! E bine! Insa sa nu uitam ca Giulietta e masina anului 2010 (ei bine, primul a iesit defapt un hybrid dar care nu prea are de-a face cu o masina "adevarata"). Din punctul meu de vedere Leon este sub Giulietta din toate punctele de vedere, mai putin la motorizarea de top, unde Cupra si CupraR detin suprematia. Partea frontala e intr-adevar mai putin reusita, insa masina per ansamblu arata spectaculos, mai ales vazut live. Italienii sunt maestrii in design, iar asa zisa "lipsa de fiabilitate" a fost depasita cu modelul 159 si de cand in fruntea marcii este un neamt, fost sef de calitate la VAG parca.
Daca ar trebui sa aleg intre un Cupra sau un Giulietta 1.8 de 235 CP, as alege fara ezitare Giulietta, este o masina mult mai exclusivista dupa parerea mea. Insa eu am fost si sunt fan declarat Alfa (sunt deja la al 3-lea model:166, GTV si Brera) cum voi sunteti fan Seat. Deci suntem subiectivi, pana la urma. :wink:
Ia ghiciti de ce arata Leonul asa de bine? Raspuns: deoarece designerul care a desenat-o (Walter da Silva) este italian si a venit de la Alfa Romeo. :tongue Acum e designer sef la Audi...

ionutblv scrie:
"a avea o masina Alfa e ca si cum ai avea o nevasta frumoasa dar proasta de bubuie. Toata lumea intoarce capul dupa ea, dar nimeni nu te invidiaza". Si apoi: "posesorii de Alfa nu sunt soferi, ci mecanici"


Eu asa stiu zicala: "I rather push an Alfa than drive a VW" :D :D
O zi buna! :hi
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Durrer
Mesaje: 19
Membru din: 27 Noi 2008, 23:27
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Alfa Giulietta

10 Dec 2010, 14:43

salut!

Zoli, te-ai infierbantat prea tare. Stiu, Brera aia e senzatie, dar nu compara cu Giulieta si nu transfera calitatile de la una la alta. Sunt doua platforme total diferite.
Brera in clasa medie si Giulieta in cea compacta. La fel erau si 166 (chiar mai mare) si GTV.
Feelingul este total altul.
Mai departe: desi este o platforma noua fata de bravo si Lancia (si mai rigida), modelul de top de 235 CP este mult sub Cupra (nici nu vorbesc de Cupra R, Golf R, S3, Scirocco R) din mai multe punce de vedere, care la astfel de masini conteaza, si anume partea tehnica:
- franele sunt subdimentionate, distante de franare cu pest 2m mai mari ca la Cupra, desi Alfa are frane Brembo
- scaune fara sustinere laterala buna, cum ar trebui sa fie la o astfel de masina
- pozitie de condus incomoda, datorita volanului pozitionat prea spre parbiz si a franelor, pozitionate prea inspre interior, indiferent ce ajustati ale scaunului si volanului ai face.
- directie cu feedback mai slab, fiind foarte asistata.
- motorul.....o fi el doar de 1.75 si consuma mai putin (pe hartie), dar la o astfel de masina, care se vrea concurent direct cu Leon Cupra...e inacceptabil sa ofere cuplul asa de tarziu, pe o plaja restransa.
- Plus ca cine doreste o astfel de masina....doreste si mai mult, adica performance tuning, iar la Giulietta nu prea gasesti in Romania multe posibilitati de ajustare.
- Fata giulietei nu imi spune nimic. Nici agresivitate (cum exprima brera si 159), nici lux, nimic!Nici lateralul nu ma da deloc pe spate, fiind mult mai bine gandit la Leon. Doar spatele este frumos, dar nu pot spune ca as prefera oricand spatele Giulietei fata de cel al Leonului, cu care seamana foarte mult.
Cel putin aceste lucruri sunt de ajuns sa nu aleg Alfa Giulietta, desi interiorul este exceptional!!!!
Leon FR TDI - 170 CP
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon vs Alfa Giulietta

10 Dec 2010, 17:21

Durrer, nu m-am infierbentat deloc...Nu cred ca doresti sa ma vezi infierbantat. Prietenii stiu de ce. :)
Eu am inteles argumentele tale, eu insa ma repet:
"Daca ar trebui sa aleg intre un Cupra sau un Giulietta 1.8 de 235 CP, as alege fara ezitare Giulietta, este o masina mult mai exclusivista dupa parerea mea."
Eh, pur si simplu Giulietta imi place mai mult ca Cupra...
Alfa Romeo este o masina pe care o cumperi cu sufletul, este o masina pe care o cumperi daca te indragostesti de ea. Leon o cumperi cu capul.
Poate ca Giulietta e sub Cupra ca si frane, performante, scaune sau...nu stiu ce. Insa ca si stil e peste Leon si pentru mine asta conteaza! :)
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Leon vs Alfa Giulietta

11 Dec 2010, 07:14

giulietta de 1.8 turbo si 235cp este exclusivista?
de ce? poate doar ca este noua si ca acum astepti ceva timp sa o ai?
cupra cand a aparut acum cativa ani nu era exclusivista? amintiti-va cand ati vazut cupra pentru prima oara si amintiti-va ce gandeati in legatura cu cupra la acea vreme.
da, au trecut cei cativa ani de care vorbeam si totusi cate cupra sunt in romania? le cam numeri pe degete nu? cupra de ce n-ar fi exclusivista?
dar 'cupra r'?
ca toti si-au pus pe leoane bari de cupra...asta este alta discutie...si mai mult intreb: oare de ce si-au pus toti bari de cupra?

am vazut giulieta in trafic pe strada in italia si da arata mult mult mai bine decat in poze. interiorul nu am avut ocazia sa-l vad decat in poze insa fiind o masina de 2010 trebuie sa fie la standardele actuale care standarde sunt totusi superioare celor din 2006(leon)...apoi sa asteptam noul leon.
de mito nu mai zic, sunt multe deja si este un baby giulietta, mito/giulietta ma duce cu gandul la x3/x5, tiguan/tuareg.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Alfa Giulietta

11 Dec 2010, 21:01

ace117 scrie:
Alfa Romeo este o masina pe care o cumperi cu sufletul, este o masina pe care o cumperi daca te indragostesti de ea. Leon o cumperi cu capul.

Insa ca si stil e peste Leon si pentru mine asta conteaza! :)


Mda, cam asa simt eu pentru Leon, pe care btw, l-am cumparat cu sufletul, nu cu capul :) Cu capul se cumpara Golf / Passat / Focus / etc.
Comparatia dintre Alfa si Leon nu prea isi are locul, ambele marci au modele foarte frumoase si posesori pasionati. Deci care este mai puternica, pasiunea mea sau pasiunea ta? :) Cam la asta se reduce aceasta comparatie...
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon vs Alfa Giulietta

13 Dec 2010, 09:46

ace117 scrie:
Insa eu am fost si sunt fan declarat Alfa (sunt deja la al 3-lea model:166, GTV si Brera) cum voi sunteti fan Seat. Deci suntem subiectivi, pana la urma. :wink:


Pai eu ce am zis?? :twisted:

cosminidis scrie:
Mda, cam asa simt eu pentru Leon, pe care btw, l-am cumparat cu sufletul, nu cu capul :) Cu capul se cumpara Golf / Passat / Focus / etc.


Eu Leon am cumparat cu capul. Sufletul mi-a dictat Subaru Impreza STI. Am stat, m-am gandit si am ales varianta cerebrala pentru mine, adica Leon...Pentru mine masini de genul Golf/Focus nu se cumpara decat in varianta hothatch, iar Passat este o masina de evitat.Fiecare cu ale lui...

mususk266 scrie:
ca toti si-au pus pe leoane bari de cupra...asta este alta discutie...si mai mult intreb: oare de ce si-au pus toti bari de cupra?


Pentru ca arata mai bine decat bara stock. :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori