Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
torali
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 20 Feb 2010, 19:49

leon 1,6 102 cp vs auris1,33 101cp vs golf 6 80cp ??

20 Feb 2010, 20:31

Salutare,ma numesc razvan si sunt din brasov.
De azi 20 februarie(e si ziua mea azi :drunken: )intra in vigoare programul rabla 2010.(va incepe de luni 22)
Din cate-am inteles...n-o sa ne mai intalnim cu preturile la masinile noi care sunt acuma ...probabil niciodata!
Vreau sa achizitionez o compacta pe benzina,a 2-a masina a familiei(suntem 4 dintre care 2 sub 4 ani)
In ultimele 2 saptamani am facut drive test cu mai multe masini din clasa compacta dintre care mi-au atras atentia cele de mai sus(toate pe benzina)intre 13000si 14000 euro.E o alegere destul de grea...
As vrea sa aflu parerile voastre .....va multumesc
 
Avatar utilizator
Trainelu
Mesaje: 1708
Membru din: 13 Iun 2008, 07:54
Localitate: Bucuresti

Re: leon 1,6 102 cp vs auris1,33 101cp vs golf 6 80cp ??

20 Feb 2010, 21:37

Salutare. La multi ani!
Sincer mie nu-mi place Toyota, in schimb imi place mult Golful dar si motorizarea de la Golf de 80 cp (cam mica) si cea de la Leon de 102 cp (consuma mult) nu ti le-as recomanda. Mai bine cauti o oferta la TSI. Bafta!
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine
 
Avatar utilizator
CatalinF
Mesaje: 8
Membru din: 22 Mar 2010, 10:54
Localitate: Bucuresti/Pitesti

Re: leon 1,6 102 cp vs auris1,33 101cp vs golf 6 80cp ??

30 Mar 2010, 11:35

Trainelu scrie:
Salutare. La multi ani!
Sincer mie nu-mi place Toyota, in schimb imi place mult Golful dar si motorizarea de la Golf de 80 cp (cam mica) si cea de la Leon de 102 cp (consuma mult) nu ti le-as recomanda. Mai bine cauti o oferta la TSI. Bafta!

Sunt de acord cu Trainelu..Mai bine te orientezi la un 1.4 TSI (Seat Leon). Ca avantaje ai avea :
-Taxe mici (prima inmatriculare daca e EU 4,RCA mai mic,etc).
-Consum relativ bun raportat la putere
-Pret OK

App si eu m-am bagat la Rabla cu 3 vouchere si astept sa vina masina :D
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: leon 1,6 102 cp vs auris1,33 101cp vs golf 6 80cp ??

12 Iul 2010, 11:13

@Trainelu toyota nu e un brand rau, finisajele sunt la superlativ,materialele,motoarele la fel.
Posed in familie un avensis din 2003 si pot sa afirm ca e net superior unui oponent din grupu vag.
Primele diferente le observi repede,adica cum se deschid/inchid portierele.
Daca faci un test-drive cu un Vag apoi cu o toyota(ambele benzinare aspirate) o sa vezi ingeniozitatea japonezilor.VVTIul isi va spune cuvantul,lasandu-ti impresia ca e mult mai vioi.
Legat de auris nu ma atrage designul ei exterior,dar interiorul e plin de spatii pt diverse lucruri.
Nasol e cu reviziile dupa ce-ti iese din garantie si nu vrei sa mai ingrasi conturile dealer-ilor,la noi nu se prea pricep mecanicii la japoneze.Oricum probleme majore nu au,fiind cunoscuta fiabilitatea lor.

Consider ca masinile japoneze sunt pt cunoscatori sau pt cei care s-au saturat de masini germane
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
DaniTorz
Mesaje: 631
Membru din: 23 Noi 2008, 12:41
Localitate: Negresti -Oas/ Ploiesti

Re: leon 1,6 102 cp vs auris1,33 101cp vs golf 6 80cp ??

12 Iul 2010, 18:40

eu sunt de aceiasi idee ca tibi, eu pana acum am avut 4 japoneze, si mai am 2 , adica 2 toyota si 2 subaru, pot sa zic decat un singur lucru, la fiabilitate sunt peste orice masina din vag, ale mele au peste 300 000 km si merg perfect (10 ani si 7 ani) subaru legacy e o masina foarte fiabila, nu am avut probleme , nu ai sa auzi greierasi ca la vag, materiale mult mai bune calitativ, parerea mea e Japoneza
My Bmw E90/Nokian Wr G2 / Bosch Xenon Silver/
Ex: My Leon St1/gt1749va turbo/bilstein b12 suspension/borla custom exhaust/wiechers strut bar/revo remap/bbs wheels/aerodynamic body kit
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: leon 1,6 102 cp vs auris1,33 101cp vs golf 6 80cp ??

17 Iul 2010, 21:44

Tibi, Auris este departe de superlativ. Plasticele sunt cel mult mediocre si se zgarie mai repede decat crema de pe tort, pozitia la volan este supra inaltata si inconfortabila indiferent cum iti aranjezi scaunul. Si sper ca stiti de treaba cu scartaitul franelor, ca la autobuzele din anii '80. Si unde mai pui ca Auris are punte rigida pe spate care incepe sa troncane destul de rapid pe drumurile patriei (nu am vb nimic de stabilitate, cand am facut eu drive-test acum 2 ani nu am putut sa o testez decat prin oras).

O masina foarte rea nu e, este insa foarte fada la exterior, cu un interior foarte slab calitativ (poate doar C4 sa fie sub) dpdv al imbinarilor si materialelor folosite, cu o directie ce nu prea iti ofera feedback, este si mult prea moale. Dar per general probabil este o masina destul de fiabila. Motoarele, cel putin cele de 1.4 si 1.6 pe benzina sunt slabute, chiar si cel de 1.6 care mai nou scoate 132 cai. Nu poate fi comparat cu un turbo-alimentat. Slabut rau este si entry-ul diesel, dar consuma destul de putin. Impresia generala este ca platesti brandul extrem de mult, raportul calitate/pret este dezastruos, pt un 1.4 aspirat si dotari minime platesti o caruta de bani. Acum 2 ani Auris 1.4 era mai scump si decat Golf V 1.6 (si se stie politica de preturi pe care o avea si inca o mai are Porsche Romania pt VW in tara noastra), care avea si mult mai multe dotari.

La Avensis este alta treaba, insa in cls mica si compacta, prin Yaris si Auris, Toyota cam incearca sa "pacaleasca" clientul; si cel putin cu Auris nu prea le-a iesit, s-au vandut foarte putine fata de asteptarile generale, dar la asta au contribuit oarecum si testele masinilor, care au plasat Auris-ul in coada clasei compacte indiferent de concurentii pe care i-a avut in comparative.
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: leon 1,6 102 cp vs auris1,33 101cp vs golf 6 80cp ??

18 Iul 2010, 07:36

Sylver pt ca tot ai amintit de yaris...nu stiu cine cumpara masinuta asta.
M-a dezamagit la interior,e cumplit sa stai pe bancheta spate,mecanismul de deschidere al haionului e similar cu dacia 1300.
Despre auris nu pot sa stiu cum se mentine in timp,insa ca prima impresie mi-a placut interiorul.Probabil ca daca as fi facut un test-drive mi-as fi dat seama daca e comoda la condus sau nu.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: leon 1,6 102 cp vs auris1,33 101cp vs golf 6 80cp ??

18 Iul 2010, 18:08

mie (fara nici o ofensa) Auris mi s-a parut o masina excelenta pentru majoritatea femeilor (avand in vedere preferintele comune ale acestora; exista exceptii bineinteles): pozitie foarte inalta la volan, deci nu mai trebuie sa stea foarte aproape de covrig si o directie extrem de moale. De plastice iti cam dai seama dupa cum sunt vopsite...eu chiar l-am intrebat pe agentul de vanzari daca nu se zgarie si omul a fost sincer si mi-a zis ca da. Si partea nasoala e ca in momentul in care se zgarie, din cauza paletei coloristice folosite, se vad zgarieturile foarte usor, asa erau si pe masina de drive-test.
De Yaris da stiu, am fost si eu pasager intr-una. Cum am zis, Avensis este totusi altceva, generatia precedenta as fi luat-o inaintea unui Passat de pilda. De generatia actuala nu stiu nimic, nici nu am fost sa o vad in showroom macar.
Black Leon benzinar

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori