Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Leon vs Focus 3

11 Ian 2010, 15:22

Astazi s-a lansat la Detroit noua generatie Focus, ajunsa la Mk3.

Motorizarile nu sunt inca oficial comunicate - insa se pare ca vor fi toate turbo: 1.0 Turbo 89-108 CP, 1.2T de 110, de asemenea 1.6T de 150 si/sau 170 CP, 2.0T de 200-230-250CP. La diesel 1.6 de pana in 130-140 CP, si 2.0 de 170 si chiar 200 CP. De asemenea cutia Powershift (un fel de DSG) va fi disponibila si ea. Eu unul astept sa vad comunicatul oficial privind motorizarile. Se stie deja ca motoarele EcoBoost vor fi fabricate la Craiova (un lucru bun pt industria noastra auto).

Masina imi place per asamblu, desi e o fiesta mai umflata. Interiorul e cam futurist, dar nu in exces (evident ca la variantele de baza display-ul va fi mai redus, fara navi). Preferam totusi vechile lumini de bord, alb-rosu, ca la leon. Oricum e un mare pas inainte raportat la vechiul model. As vrea totusi sa o vad live, mai ales partea din spate.

http://www.youtube.com/watch?v=thy399He ... r_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=QvHj-vfg ... re=channel (aici se poate vedea mai bine interiorul, e o echipare intermediara, display-ul la radio-cd pare din nou cam micut)


ImagineImagine

ImagineImagine
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

11 Ian 2010, 15:29

imi place interiorul :) volanul este senzational :bounce:
modelul nou de Leon pe cand apare? ar fi cam aiurea sa comparam Focusul asta cu Leon-ul de acum fie el chiar si Face-lift :?:
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

11 Ian 2010, 15:34

Americanii sunt extaziati de noul model, europenii il considera un progres reusit pana acum. Se asteapta comunicatul privind noile motorizari. Fiind model de masa, alaturi de Astra J si Golf 6, astept sa il vad live. Eu am acum si un focus 2 in familie si in afara de calitatea materialelor din interior (calitatea, nu design-ul) si de scaunele fata, focus 2 e peste leon 1P la confort, stabilitate, cutie, dinamica.

Da Bubulutza, cam la asta ma gandeam si eu, dar deocamdata nu e nici o veste privind noua generatie Leon. Insa in opinia mea ar trebui sa se grabeasca, pt ca actualul leon nu mai poate concura cu succes cu noile modele aparute pe piata (golf 6, astra J, focus 3; chiar megane pe alocuri - adica se vede ca e conceptie mai veche).

Un lucru va fi iarasi interesant la Focus 3: pretul. Adica, acum masina in interior pare la standardele calitative impuse de VW, gama de motorizari in sfarsit adusa la nivelul actual (pana acum ford avand numai motoare aspirate pe benzina in oferta), iar designul exterior peste cel de la VW. Daca vor practica si aceeasi politica de preturi de pana acum, o sa fie cu atat mai bine pt noi, ca vor mai scadea din preturi si Porsche Romania.
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

11 Ian 2010, 15:42

din poze chiar arata foarte bine masina...vad ca se dau si ei pe automata ...bravo lor... :)
tine-ne la curent :wink:
 
Aleksu
BLUE
Mesaje: 1332
Membru din: 06 Noi 2009, 14:39
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

11 Ian 2010, 19:42

singurul ford care imi place ramane ford focus RS ..tractiunea aia integrala auuuuuuuu
B 83 PAA
 
Avatar utilizator
patzaichin
LEONidas
Mesaje: 1717
Membru din: 22 Sep 2009, 21:08
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

11 Ian 2010, 19:59

Arata super bine la interior....o combinatie de Lexus (gurile de aerisire) si honda :P

Dar nu as da Leon-ul pe asa ceva....decat pe un RS4 :)))
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

11 Ian 2010, 20:28

Conform ultimelor informatii publicate azi pe site-urile auto, pana la urma se pare ca nu va fi un model global asa cum erau primele informatii, ci elementele comune vor reprezenta o proportie de 80%. Asta inseamna ca exista acel 20% care se poate schimba la Focus 3 european, pana la prezentarea de la Geneva din martie. Un lucru poate inteligent, avand in vedere ca designul exterior nu a avut succesul scontat inainte de prezentarea de azi, nu pt europeni cel putin.
Black Leon benzinar

 
Aleksu
BLUE
Mesaje: 1332
Membru din: 06 Noi 2009, 14:39
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

11 Ian 2010, 21:41

am gresit..are tractiune doar pe fata..totusi e f reusit
B 83 PAA
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

12 Ian 2010, 09:38

nu-mi place! nu as alege niciodata fordul pt un leon. interiorul ala e chiar urat. comenzile alea din spatele volanului nu imi plac, si consola centrala e prea inghesuita. oricum, seatul e mai ieftin
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
pakyman
Mesaje: 1359
Membru din: 31 Mai 2009, 03:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon vs Focus 3

12 Ian 2010, 09:42

friend,

il sustin pe sandman. nici mie nu imi place bordul mult prea incarcat si mult prea futurist. mai bine mai simplu si mai usor. basca ca nici exteriorul nu ma incanta f mult.

parerea mea

bafta maxima si km fara probleme
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine
 
Avatar utilizator
HoodinY
Mesaje: 207
Membru din: 11 Mai 2009, 17:00
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

12 Ian 2010, 10:16

Varianta sedan arata mult mai bine. Cea hatchback este un pic ciudatica la spate.
Interiorul.....se pare ca asta este noul trend, sa faca bordul cat mai incarcat (vezi noul Opel Astra). Si la cat de criticat a fost bordul de la Leon, nu m-as mira ca bordul de la noul model Seat Leon sa fie la fel de incarcat.
Seat Leon 1.6 102 CP
B-62-ZZI
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

12 Ian 2010, 16:48

Eu unul nu vad bordul incarcat. La Astra J este incarcat da, dar la focus-ul asta nu e. Comenzile de la climatizare seamana de cu cele de la VW si chiar Seat, iar radio cd-ul are un design foarte simplu. Display-ul e de la Navi in poza pusa de mine. Fara Navi va fi mai redus, ceea ce va aerisi consola spre partea superioara.

M-am uitat atent la poze, sunt cateva chestii la exterior cu care nu m-as impaca prea usor, dar ramane de vazut cum va fi Focus-ul european ce va fi prezentat in martie. In opinia mea, interiorul e ok dar sa aiba alta culoare, nu negrul ala lucios (merge si negru mat), partea frontala este destul de banala, usor cu accente coreene, iar partea din spate e un fel de "love it or hate it" (mie unul mi se pare neinspirata).
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

12 Ian 2010, 17:59

http://www.topgear.com/uk/car-news/new- ... 2010-01-11
New Ford Focus: it’s ALIVE!
The third generation Ford Focus is here. At least, it is in Detroit, unveiled today at the North American International Auto Show.

See more pics of the new Focus
http://www.topgear.com/uk/photos/new-ford-focus

We won't see it on the road for a full year - the first new Focuses will arrive in Europe and North America in early 2011, says Ford - but hey, that just gives us plenty of time to get all excited about the car that Ford boss Alan Mullaly describes as his company's most important product in 25 years.

That's because the new Focus will be a properly global car: where previous versions have different significantly from market to market, Ford says the third-gen Focus will be virtually identical across the world.

It'll also provide the underpinnings for as many as 10 other C-segment Fords, including the new C-Max and Grand C-Max which arrive later this year.

The Focus has always been one of the best-handling cars in its class (perhaps the very best-handling, in fact) and Ford says the third generation will be even better: the multilink rear suspension and subframes have been redesigned, and there's a new variable power steering system which should provide more feedback at speed.

There'll be the usual huge array of engines, of course, the most interesting of which is a new 1.6-litre ‘EcoBoost' turbo petrol engine which, says Ford, will provide more power than the existing 2.0-litre petrol, but with hugely improved emissions and economy.

But all the talk, we suspect, will concern the styling of the new Focus. We've avoided talking about it so far because, well, you have eyes and you can decide for yourself. Do you reckon the Focus's global aspirations have dulled its styling to the point of anonymity, or are you a fan of its Fiesta-meets-Mondeo lines? Discuss...

Sam Philip
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Leon vs Focus 3

12 Ian 2010, 20:38

Sa nu uitam cum a aratat Loganu-ul cand a fost prezentat si cum arata acum :lol: :lol: :lol:
Duster=Sandel cu 2 usi :lol: :lol: :lol:
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Avatar utilizator
Vlad_TNS
Mesaje: 1229
Membru din: 22 Noi 2008, 21:38
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

13 Ian 2010, 03:59

calitativ focusul pare peste noul leon.nu tradez marca,dar eu asa consider.Exteriorul e mai batranesc fata de Leon,nu se compara sportivitatea leonului cu focusu asta de mosi.Dar totusi fordul pare mai 'well made' decat leonul.
Ex: 2008 Seat Ibiza 6L Glow Orange
2001 Honda Civic Type-R EP3 Nighthawk Black
2002 VW Lupo 3L Silver

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori