Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

17 Ian 2010, 18:35

Passat am avut inainte prin familie, nu modelul actual, cel dinainte...buna masina. Asta off-topic.

Acum on-topic, am inteles ce zici tu: totusi m-am exprimat eu gresit cand am zis la limita poate, ma refeream in speta pe viraje, pt stabilitate. La confort sta mai bine, dar asta pt ca are suspensii spre confort, nu spre sportivitate. Eu cred ca vezi o gramada de masini de volum in service, se si merge urat cu ele. Noi la firma avem de la Focus wagon la A6, si una nu e menajata. Off-topic, parca ai cobit, ieri am inteles ca a patinat de doua ori ambreiajul la Focus, deci probabil problema de disc in cel mai rau caz. Cam devreme, iar mesterii din service am inteles ca au zis ca nu e nimic stricat, a fost doar o intamplare. Tre' sa ma uit in cartea de garantie extinsa, am asa o impresie ca transmisia e inca in garantie :lol:

Daca e sa ne reintoarcem la topic, ar trebui comentat focus 3 vs leon:

- design exterior: leon > focus
- design interior: daca negrul ala lucios e singura varianta de pe focus 3, iar leon > focus. Daca exista si varianta pe mat, depinde, trebuie vazut real. Consola, desi nu are multe butoane, prin paleta de culori aleasa, mi se pare ca da oarecum impresia de lipsa de eleganta (de pilda la asta j, unde sunt mult mai multe butoane, arata mult mai bine).
- calitatea materialelor: neconcludenta din poze.
- albastrul ala de la ceasurile de bord, dupa ce m-am uitat atent, cred ca devine obositor la drum lung. E prea deschis.
- hatch-ul din profil imi seamana a Dodge (nu mai retin modelul, SUv ala mai mic low-cost cu interior de Dacie, Caliber cred).
-volanul 'love it or hate it' : unii apreciaza pozitionarea comenzilor audio la ford, altii nu. Eu le-as prefera pe volan.
- sedanul pare o evolutie fata de actualul model, dar tot nu se deschide portbagajul cu tot cu hayon.
- motorizari: raman sa fie anuntate. Oricum mi se pare cam ireal 1.0 de 89 cai, chiar si turbo..pt o masina de ~1250 kg. De fapt nu ireal, ci neinspirat. Ar trebui sa inlocuiasca vechiul 1.4 80 cai (oricum putini aveau motorizarea asta).

Leon 3 am citit ca ar fi programat sa apara in 2011 cu vanzare din 2012. Vom vedea daca va fi asa, sau va fi prelungit termenul pt a lansa masina pe platforma de Golf 7 (conform VW magazine, golf 6 e doar o masina de tranzitie, va avea un ciclu de viata mai scurt decat de obicei).
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

Re: Leon vs Focus 3

17 Ian 2010, 22:35

Oare o masina trebuie sa fie buna la toate?
Vrei confort? Iti iei masina cu pachet de drumuri grele si treci prin gropi fara sa simti (dar esti ca barca, are cumnatul meu pe Skoda). Vrei siguranta la viteze mari? Iti iei masina care iti "rupe" coloana vertebrala cand treci peste un creion.

Sincer, nu imi place masina mea decat la capitolul exterior, pozitie la volan (scazand montantul A stanga) si tinuta de drum (forta nu se pune aici). Am avut Opel produs in 2001, bate la c...l gol Seatul (meu) la capitolul calitate interior (e in famile si acum, il are un prieten). Am un prieten care are Focus, nu l-am condus dar am mers in el (drum lung), nu imi place, nici pozitia la volan (m-am pus sa vad diferenta), nici spatiul interior si nici plasticele interioare (sunt mai finisate ca la Seat dar de mai proasta calitate).

Cat despre greierasi nu trebuie sa discutam, in Romania apar la orice masina, la mine este concert :(

Masina perfecta nu exista, decat aceea care ne place noua. Pentru mine FR-ul meu este prima masina (pana acum) care ma face sa zambesc cand o vad si cred ca asta e important cand ai o masina, restul este pentru emisiunile de auto.
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Leon vs Focus 3

17 Ian 2010, 23:13

Mare atentie cand cumparati masini!
KW sa fie dati la roata si nu la volanta (se pierde ,la o transmisie buna,15-20 % din putere prin transmisie)
Ex -VAG da la roata (cel putin la TDI stiu sigur)
-francezii dau la volanta
- coreenii la fel :lol: (zici ca ai 109 CP si de fapt ai 85)
-...
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

18 Ian 2010, 00:16

da cristi, dar chestia asta cu puterea la volanta, cu marketingul (ca asta este in fond) tine foarte bine. Ca foarte multi se uita la caii putere si atat, nu se uita la cuplu, nu se uita la ce turatii se obtine etc. Si prinde bine. De pilda la KIA, o data cu faceliftul la Ceed, 1.4 are 90 cai. E evident ca e acelasi motor. Dar si-au vandut baietii masina, cand m-am dus sa fac drive-test atat la ceed cat si la i30, primul lucru zis de agentul de vanzari a fost ca masina are 109 cai si este 'foarte rapida'. Cine nu se pricepe, ia de bun asta si zice ca are motor. Acelasi lucru il fac si japonezii de la Toyota. Mazda nu, ca au motoarele arhaice de la Ford. De francezi nu stiam ca dau la volanta, oricum ei vand masini doar pt ca sunt mai ieftine decat cele nemtesti & japoneze in majoritatea tarilor. Daca ar fi la acelasi pret, ar da faliment.

@ razmih: foarte corect ce spui tu, masina perfecta in cls compacta nu exista. Si nici nu cred ca avem nevoie de o masina perfecta, cand asta inseamna sa platesti inca de doua-trei ori mai mult pt un model. De asta este totusi si segmentul de pret. Eu unul mai mult de ~20 mii nu as da pe o masina, consider ca in banii astia gasesc ce am nevoie si chiar in mai putin. Conteaza ce e important pt fiecare, pune in balanta si decide. Pachetul de drumuri grele eu unul nu mi l-as pune niciodata pe masina, poate doar daca ar trebui sa parcurg zilnic vreun drum de tara. In ce priveste greierasii, nu i-am luat in calcul, ca asta e, avem drumurile care le avem. Varu-meu si-a luat un A6 de 1 an vechime din Germania, masina era impecabila...dupa 2 luni in Romania ii troncane bordul si una din fetele de la usi. Atunci ce pretentii sa avem noi in cls compacta. Ma uitam de pilda pe bvd-ul Iuliu Maniu si apoi pe A1, este jalnic drumul, dupa 2 saptamani de inghet. Noroc ca sunt pe jante de 16, am un coleg la serviciu cu jante de 18, si-a rupt 2 cauciucuri in ultima luna.
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon vs Focus 3

18 Ian 2010, 14:15

eu sunt curios daca au renuntat la deschiderea capacului motor cu cheia...doamne cat am detestat aspectul asta.
la busonul rezervorului.. hai ca mai merge,dar si la motor??? :shock:
candva pe fiesta,focus si mondeo aveau buton pt deschidere din interior a portbagajului,noul model o mai are?
era utila
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
supuranvlad
Mesaje: 133
Membru din: 15 Apr 2010, 18:54
Localitate: deva
Contact:

Re: Leon vs Focus 3

17 Iun 2010, 13:32

mie mi se pare ca linia laterala aduce a leon....De interior ce sa zic....nu e urat pentru tineri,dar nu imi imaginez o persoana sa isi duca colaboratorii intru-un focus 3, megane 2!!!Mi se par masini asa prea Star trek, nu sunt sobre sau ca inspira incredere celui ce este vazut ca le conduce!!!Nu vreau sa ofensez propietarii,dar mie mi se par masini de tineret
seat leon 1.6 102 cai(1P)
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

20 Ian 2012, 13:06

Zilele trecute am facut un drive test cu un Focus 3 Wagon 1.6TDCI 115CP. Nu ca m-ar interesa in mod deosebit masina dar tocmai ce a aparut una noua la noi in firma si..am fost curios sa vad care e treaba :). La cate e de laudata masina asta si la cat de multe expresii de marketing pompoase se invart in jurul ei..recunosc ca m-am urcat in ea un pic "emotionat" stiind ca urmeaza sa o compar cu Leonul...
Am facut testul atat in oras cat si pe A2, iar la finalul testului...am coborat din ea convins ca nu as schimba Leonul cu ea ever!
Hai sa punctam diferentele:
- m-as fi asteptat sa gasesc o masina extrem de silentioasa in comparatie cu TDI-PD-ul meu, si da, motorul TDCI este mult mai silentios (dar se aude si el destul de concret in habitaclu), insa doar motorul este cel silentios. Mai departe..zgomotul trenului de rulare si in special al anvelopelor este foarte prezent in habitaclu. Atat de prezent incat acopera zgomotul din Leon cu tot cu PD-ul lui ala galagios. Si m-a surprins ca este zgomotos chiar si la viteze reduse...Deci ca insonorizare diferenta e vizibila in avantajul Leonului.
- la viteze mari, peste 130km/h, zgomotul de rulaj e maricel..(si nu de la motor..care se aude muult mai discret decat TDI-ul). Insa vantul si zgomotul trenului de rulare se aud atat de accentuat incat acopera motorul...
- stabilitate & directie: ruliu mare rau in comparatie cu Leon...mult prea mare fata de ce m-as fi asteptat. La orice miscare mai brusca a directiei simti nesiguranta..simti ca masina nu e sigura pe ea...
- la viteze de peste 140km/h..masina accelereaza greu...(clindreea mica)
- la depasiri/repriza: se aseamana foarte mult cu 1.9 TDI 105CP: adica pana in 2500rpm trage ok. Dupa 2500 rpm…coboara. Totusi…cuplul e mai bine distribuit decat la TDI (bine..e si mai mare: 285nm la TDCI vs. 250 la TDI), deci aici e un + pt Focus. Este clar mai sprinten decat TDI-ul, insa la mersul de autostrada TDI-ul urca mai repede catre viteza maxima…
- legat de design, materiale: una vezi in poze, alta gasesti la fata locului. Da, e un design mai evoluat la interior, insa materialele nu mi se par iesite din comun fata de ceea ce ofera si restul producatorilor la momentul actual. Oricum, adeptii Leonului nu cred ca vor fi impresionati de interiorul de la Focus...mai ales cei care prefera sportivitatea, vor considera bordul de la Focus poate prea incarcat, sau prea futurist sau pur si simplu prea “bling” :D
- spatiul interior: mai mic decat la Leon atat in fata cat si in spate (masina orimum e mai ingusta la interior). Aici chiar nu avem ce sa comparam;
- portbagaj: ma asteptam sa fie mai mare la un combi insa e modest (cred ca e mai mic decat cel de la Fabia 1 Combi). Nu are adancitura; pleaca direct de la nivelul haionului..probabil de aici diferenta
- consumul mediu pe perioada testului: 7.5%...ma asteptam la ceva mai jos sincer sa fiu avand in vedere ca am mers mai mult pe centura si pe A2 unde nu am fortat-o. M-as fi asteptat la un 6.5%.

Ulterior dupa ce am terminat testul si am revenit in Leon…diferentele au devenit si mai clare. In Leon simti stabilitatea, robustetea masinii, iti ofera alta siguranta..si asta fara sa fiu subiectiv..

Concluziile mele ar fi ca acest Focus wagon e o masina ok pentru o familie cu 1, maxim 2 copii, este bine echilibrata pentru o masina care sa deserveasca acestui scop. Pozitia scaunelor insa nu-mi este pe plac: nu coboara suficient de mult, iar sezutul e mai scurt decat la scaunele din Leon ceea ce la drum lung e cam neplacut deoarece piciorul drept sta mai tensionat pe acceleratie.

Am testat si un Megane 3 Sport Tourer 1.5dci 110Cp, dar despre asta o sa vorbesc pe topicul dedicat Megane-ului 3. Aici vreau sa mentionez doar ca in situatia in care as fi pus sa aleg intre Focus wagon si Megane Sport Tourer l-as alege pe al doilea fara sa stau pe ganduri (spatiu mai mare, cutie etajata mai bine, motor mai sprinten in sarcina, silentiozitate de exceptie in habitaclu )

Cam atat :D
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

21 Ian 2012, 10:06

Legat de scaun, mie nici la Leon nu ma incanta prea mult, mi se par prea ridicate. As fi preferat sa mai mearga o treapta - doua in jos. Eu am 1.80 si ma simt cocotat in Leon :-).
Iar despre comparatie, ma refer doar la exterior: am cateodata impresia ca daca nu ar exista sigla cu marca pe haion, nu as putea sa fac diferenta intre Focus, C4, Megane, i30, Ceed, Astra si altele aparute de curand. Parca Astra iese putin din anonimat, restul au asa un design anost, nu inteleg ce a fost in capul lor. Noroc cu Civicul si cu Leonul ca mai arunca o pata de culoare...
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
AlexR
Mesaje: 69
Membru din: 09 Oct 2011, 14:02
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

28 Feb 2012, 02:06

Ca tot ziceai cosminidis de faptul ca mai merge o treapta doua mai jos,eu am 1,95 si mai am si 100 de kg,deci cateodata am impresia ca stau ca un incepator la volan :yh .Cel putin in scaunele de la cupra eu nu incap efectiv nu ma pot aseza in ele :tongue .Dar per leonul este o masina extraordinara din punctul meu de vedere,iar de ford nu pot spune de cat ca sunt niste mici tractorase dupa ce trec de 40000 km :|
Seat Leon ECOMOTIVE 1.6 TDI CR 105CP-----BZ 91 RAD
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

28 Feb 2012, 11:14

Apropo: se lanseaza acum noul B-Max fabricat la noi la Craiova. Ce vad aseara intr-un interviu cu seful departamentului de electronica de la Ford: Se face mare tam-tam cu noul lor modul SYNC adica conectarea automata prin bluetooth a masinii cu un telefon de exemplu si importul automat al agendei, si preluarea de comenzi vocale de gestionare a agendei. Pai un astfel de modul exista pe grupul VW demult! Cel putin pe la Leon, cred ca orice echipare Style din 2009 incoace are asa ceva. Ce tin sa apreciez totusi este marketingul celor de la Ford pentru ca pun accent in promovarea pe tot felul de gadgeturi care in ziua de azi prind foarte bine la public...Desi multe dintre cele pe care le promoveaza ei acum ca mari noutati existau deja demult pe alte branduri, acele alte branduri nu au batut moneda pe ele..promovand altele. Dar oare cati dintre consumatori stiu acest lucru? Destul de putini, iar pana se dezmeticesc mai multi...pac pac..Fordul vinde cateva sute de mii de unitati promovand tot felul de "chitibusuri" cu priza la public :D Inca 1 data spun..e de apreciat marketingul lor.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon vs Focus 3

28 Feb 2012, 14:44

chiar ca se face mare tam tam degeaba pe acel sistem Sync...eu il am pe Leon si e an 2007
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

28 Feb 2012, 15:31

Deci pe Leon e mult mai vechi sistemul decat credeam. Tari baietii astia de la Ford. Au descoperit apa calda :yh
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon vs Focus 3

28 Feb 2012, 21:22

e nevoie de Maxidot pt a avea si optiunea asta pe masina si se conecteaza f usor si este nemaipomenit de practic...dar vb ta, cei de la Ford il promoveaza ca o inovatie la fel ca si sistemul de "stand by" la semafor...care este pe alte marci de masini de mai mult timp
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon vs Focus 3

29 Feb 2012, 14:01

Parca am vazut si eu ceva de ford pe la tv.. Mie imi place fordul ala fara stalp B. Nu as cumpar-o, insa chiar imi place. Mai ales daca ai vreo 2-3 copii, caine si pisica, e char ok.

Pe marcile grupului VAG sistemul BT e de prin 2003-2004. Si ca sa fie treaba dreapta, sistemul nu e conditionat de maxidot, functioneaza si fara. Exista un modul bluetooth sub scaunul pasagerului, ala face toata treaba.

Referitor la gizmo-uri, japonezii sunt cam primii in toate. Pacat ca Infiniti, Lexus si ce mai au ei sunt cam urate..

Am observat in ultima vreme ca Hyundai vine tare din spate. Modelele pt. piata americana sunt super ok, nici n-am stiut ca exista. Cautati pe hyundai.us, e un hatch asimetric super tare (pe o parte are 2 usi, pe cealalta are 1). arata mortal

http://www.hyundaiusa.com/vehicles/2012/veloster/

http://www.hyundaiusa.com/veloster/gallery.aspx

Daca ar fi disponibile si in Romania la aceleasi preturi ca in US, eu as zice bye bye nemtilor
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

29 Feb 2012, 18:00

Veloster este disponibil si in Romania - http://www.hyundai-motor.ro/showroom/?id=410. Mie mi se pare urat cu spume. Nu as da un Leon sau un Scirocco pe asa ceva nici mort. Mie mi se par cam in urma coreeni la motoare pe benzina, nu prea au descoperit ei care e treaba cu turbina. In schimb am auzit ca la fiabilitate ii ajung din urma pe japonezi. Nu am avut onoarea sa conduc Hyundai, dar sigur nu as da bani pe una noua.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori