Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

13 Ian 2010, 10:09

@ bubulutza: da, cam ce zice redactorul respectiv in articolul postat de tine, e in majoritate sustinut de aproape toate publicatiile internationale. Si se poate proba si in realitate, chiar si pentru un sofer "fara ochi format"..daca impinge masina un pic spre limita, se observa superioritatea focus-ului pe viraje, la confort, stabilitate fata de concurenta, chiar si la cutie vs VAG. Cum am zis in primele posturi, am si un focus in familie si dpdv tehnic (exclud motorizarea) este peste leon la toate capitolele. Dar are unele chestii care pe mine ma deranjeaza (plasticele slabe calitativ, scaune fata putin profilate, display minuscul la radio cd, lipsa paslei la capota, e doar metal). Cu toate astea focus-ul de la mine din familie cel putin, desi a vazut drumuri de tara destule, s-au si carat cu ea diverse chestii, a avut un singur greieras in 30 si ceva de mii de km. Leonul meu care mai mult a stat, cu 9000 si ceva la bord in 14 luni, si numai drumuri europene, mai mereu doar eu in masina, are vreo 4 greierasi. Deci conteaza nu numai calitatea materialelor, ci si asamblarea. Problema la focus 2 a fost gama slaba de motorizari (3-4 motoare pe benzina aspirate si 3 diesel-uri de provenienta PSA + 1.8 tdci lor, la care vor renunta f probabil pt ca cred ca il pot aduce la standard Euro 5), dar si plasticele slabe calitativ + design-ul "love it or hate it" al hatchback-ului.

@ Vlad: e normal ca focus sa fie mai bine asamblat si sa aiba materiale mai bune (asa pare din poze), e o evolutie fata de vechiul model, si e o noua generatie (leon 1p e din aceeasi generatie cu focus 2). Cat despre design exterior, cei de la Ford nu au luat in calcul Leon-ul cu siguranta ca si rival pt Focus. Asta pt ca Leon nu e model de masa (ceea ce nu il face comun, un lucru bun in opinia mea). Fata de Golf 6, noul focus sta mai bine la design (parerea mea), insa fata de Astra J (celalalt rival de masa) nu cred. Oricum observ ca noul trend si in cls compacta este ca exteriorul sa aiba liniile cat mai fluide (exceptie face totusi chiar leon-ul cu facelift), fara multe muchii drepte (aici cred ca leon a jucat un rol important), iar interiorul sa fie cat mai futurist.

Eu astept noul Leon si sper intr-un design interior cat mai placut, mult imbunatatit (sa nu mai dea impresia de ieftin, sa nu fie un "love it or hate it", consola sa nu fie disproportionata fata de numarul si dimensiunea butoanelor, cum e la actualul model) dar inca ergonomic: ceva in genul consolei de la G6.
Black Leon benzinar
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

13 Ian 2010, 11:28

leonul facelift nu da impresia de ieftin.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Leon vs Focus 3

14 Ian 2010, 00:47

Daca se fac motoarele la Craiova e clar :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
@Sylver :uita-te te rog daca ai ulei in intercooler si spune-mi si mie :) (la Ford)
Sa nu uitam ce minuni ale tehnicii au mai produs romanii :lol: :lol:
- Citroen oltenesc :bom:
- Renault 12-pana in zilele noastre :shock: (dupa ce ca il faceau de 765239236581651932846 de ani,il faceau tot mai prost)
- DCI-ul care pica inainte de 100k km ,trebuie facuta pompa si injectoarele :lol: :lol: :lol: :lol:
- ARO :alien:
-Daewoo :bom:
- ROCAR
-ROMAN
-UTB-ul
Nu ca suntem prosti dar de ce sa facem si noi ceva bun :?:
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

14 Ian 2010, 18:52

Stai linistit ca nu are nici o problema fordul. Fiecare masina poate avea unele probleme specifice, cu toate astea eu nu am enumerat aici nimic legat de fiabilitate, pt ca pur si simplu depinde de prea multi factori.

Nu l-am ridicat in slavi, am spus obiectiv ca Focus este dpdv tehnic peste leon (si este asamblat mai bine). Numai un indoctrinat nu ar observa asta, diferentele fiind notabile cand masina e impinsa la limita pe viraje, asa cum se spune in majoritatea comparativelor. Dar Focus are unele chestii cu care eu unul nu ma impac, de asta am ales leon. Si daca ar fi sa mai aleg o data, din nou nu as alege fordul. A nu se intelege totusi din posturile mele ca leonul e o masina proasta...ci doar ca e sub focus la dinamica. Diferentele sunt insa notabile doar cand masina e impinsa la limita, asa cum am spus, altfel la mers linistit diferentele se vad usor la cutie, dar mai important doar la confort (leon are unele din cele mai rigide suspensii din cls compacta) . Si cred ca stiu ce vorbesc, am colaborat cu reviste auto, stiu cum sa fac un drive-test daca e nevoie. Conteaza insa in ce masina te simti mai bine si care ti se potriveste mai mult, astfel incat diferentele mici intre modele la un mers normal, linistit, devin insignifiante.

Romanii stiu sa faca si lucruri bune, cat timp primesc indicatiile necesare. Atata de hulitul Logan e in topul fiabilitatii in Vest. Nu vad relevanta la istoria privind constructia masinilor. Plus ca Oltcit-ul de pilda era la vremea lui peste multe din masinile cu 'nume' din clasa mica.

Dar sa nu intram aici in polemica privind istoria automobilistica, e un versus in care putem vorbi mai mult de focus, leon-ul il stim.
Black Leon benzinar
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Leon vs Focus 3

15 Ian 2010, 00:05

Sa nu ma intelegi gresit.Eu nu ma cert cu nimeni.
Nu stiu ce ai citit tu prin reviste sau ce ai condus dar eu repar masini si le cunosc pe toate foarte bine :lol:
Ford-ul e o masina proasta iar Loganu' nu stiu cat e de fiabil dar din cate am reparat eu au fost toate niste :bom:
Iar de LIMITA :lol: ... nu stiu eu cat ai dus tu masinile la limita dar pot sa ghicesc
A mai fost unu pe aici care lauda Reno-ul :drunken:
SPER SA NU TE SUPERI PE MINE
Pe mine nu ma intereseaza cate butoane are sau cum arata (femeile isi aleg masinile asa)
Stiu doar care sunt masinile care rezista la chinuiala .
Daca vrei pot iti fac o lista
Opel,Fiat,Chevrolet,Franceze,Nissan,Dacia,Ford,Alfa nu o sa imi cumpar cat eu traiesc
Sa nu uit :lol: :lol: ,
la orice masina care se respecta ,pana si la ARO,pompa de ambreiaj e pe cutie dar la Ford e in cutie.
Problema e ca trebuie sa dai cutia jos sa schimbi o piesa care se defecteaza destul de des :alien:
Exemple mai am,totul e sa ma intrebi :)
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

15 Ian 2010, 12:25

Cred ca stiu mai bine ca tine ce pot eu sa fac si ce nu (apropo de dus masina la limita). Nu ne certam corect, dar din modul tau de postare iei in batjocura ce am postat eu. Ceea ce mi se pare ciudat, dar in fine.
Sa ne intelegem: tu vorbesti de fiabilitate (referitor la focus 2, nu exista nici macar o plangere pe un forum auto privind ambreiajul; intr-adevar la focus 1 sau la fusion sunt), eu vorbesc de dinamica. Nu exclud varianta ca amandoi sa avem dreptate. Eu fiabilitatea o consider relativa pt romania, la drumurile pe care le avem, la carburant, la multi alti parametri. Si oricum, numarul de masini de intra in service depinde si de numarul total de masini in tara respectiva (masinile de volum e normal sa aiba un numar mai mare de modele intrate in service). Si mai este si un alt aspect: ford, opel sau vw sunt masini in general preferate la multe din multinationale: intr-un fel mergi cu masina ta, in alt fel cu masina de firma. Unde mai pui ca exista si un numar foarte mare de masini achizitionate SH (Germania, Franta), iar multe sunt rupte in doua (ex elocvent": majoritatea opelurilor astra break aduse din afara, masini de firma de care s-a tras la greu). Stiu si cazuri cand masini SH nu au absolut nici o problema, dar si cazuri cand intr-o masina SH din 2005, de 8000 euro, s-au mai bagat inca 3500 in piese. Asta e off-topic. Din lista ta de masini pe care nu le-ai luat, nu sunt de acord cu Ford si Opel, in rest sustin afirmatia. (de nissan nu stiu prea multe, nu m-au interesat masinile lor non-suv).
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
badganaflee
V.I.P.
Mesaje: 3417
Membru din: 19 Oct 2008, 16:54
Localitate: TM
Contact:

Re: Leon vs Focus 3

15 Ian 2010, 13:36

Am citit si eu cu mare atentie posturile tale, in concluzie : eu unul, neamul meu, vecinii mei, cainii and co, nu ne vom achizitiona EVER 1 FORD, da poate POATE un Ford Fosus RS modelul nou POATE, nu Leon-ul este cel mai bun, dar cu FORDUL te rog . . . Matusa mea are un Ford Focus, cumparat NOU, ei bine e copt dupa doar un an jumate, unchiul meu, mare fan FORD, si-a achizitionat un Ford Mondeo WOW, modelul nou, anul trecut, are greierasi peste tot, milioane de butoane ( stai putin , eu imi cumpar masina, nu nava spatiala, cu o mega consola, care atunci cand doresc sa schimb melodia tre sa fac un combo de 3 butoane simultan+ poate 7 pedale apasate ), nah sorry dar asta este parerea mea, stii care e prostia matusii mele : este deja la al 2-lea Ford Focus si tot nu s-a invatat minte :lol: :lol: :lol: , asta e sunt banii lor. Te rog sa nu te superi pe mine, dar asta este parerea mea.
Fiabilitate nope .
FR

 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon vs Focus 3

15 Ian 2010, 14:37

sandman scrie:
leonul facelift nu da impresia de ieftin.

nici cel anterior nu da impresia aia :wink:

cat despre focus3... imi place botul mult,spatele nu ,bordul prea incarcat de butoane ca si la astra.
e un progres fata de vechiul model clar.
moarele par puternice dupa ce valori au
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Leon vs Focus 3

16 Ian 2010, 09:22

@ Sylver,
Ce intelegi tu prin dinamica?
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Avatar utilizator
iulian_ab4
Mesaje: 61
Membru din: 29 Dec 2009, 13:16
Localitate: Torino (IT), Tulcea (RO)

Re: Leon vs Focus 3

16 Ian 2010, 13:00

...tatal meu are focus 2 sw, cu juma de an mai batrana decat leonul meu, vreau sa spun ca am fugarit-o destul incat sa nu vreau ford in viata, mi se pare un alt fel de logan, scartie din toate incheieturile, si nu vad dc ar fi 3-ul mai bun....doar ca arata bine in poze. leonul e mai fotogenic oricum:) iar daca ar fi sa schimb marca as incerca honda.
Leon2005 1.9 TDI Stylance 105 CP
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

16 Ian 2010, 20:43

@badganaflee: nu am de ce sa ma supar stai linistit. Ideea privind fiabilitatea este ca fiecare vorbeste din proprie experienta mai ales (a lui, a vecinilor etc). De pilda la tine cazul este exact invers decat la mine. Adica, focus-ul din familie se prezinta excelent dupa 2 ani, iar leon-ul meu, care sincer, a fost de departe masina cea mai putin utilizata (asta ca de pilda nu mai sunt nevoit sa merg cu masina la serviciu), este deja la a 4-a problema intr-un an si un pic (de data asta nu mai merge inchiderea centralizata si nu e din baterie). Si cu toate ca 80% din kilometri sunt facuti pe drumuri europene, am avut vreo 5 greierasi (3 activi, 2 au disparut). Cu toate astea, observ ca in majoritate, posesorii sunt multumiti, deci consider ca am avut eu ghinion la masina asta si incerc sa remediez cum pot. Pt ca in fond si masina noua e o loterie.

Asa e si la focus, exista masini cu probleme, dar posesorii sunt in mare majoritate multumiti. Daca ar fi sa ne luam dupa statistici (irelevante in opinia mea), cea mai fiabila masina ar fi mazda 3, cu un procent de 8% din posesori intrand in service pe perioada garantiei pt remedieri. Oricand poti face din acel mic procent, deci prin urmare ai spune ca masina nu e fiabila. Pt mine fiabilitatea unei masini se traduce in procentul de posesori care si-ar mai cumpara inca o data aceeasi masina (gradul de satisfactie). Unde atat Ford dar si Seat stau bine (in clasa compacta; pt ca per total Ford are modele nereusite). Daca va uitati atent pe alte forumuri, gen pe cele frantuzesti, veti vedea ca acolo de pilda procentul celor ce si-ar mai lua aceeasi masina inca o data este semnificativ mai redus decat in cazul masinilor germane de pilda. Mie asta imi spune destule.

@cristi: tinuta de drum, directie, confort, raspuns la manevre. Daca esti curios fa un test. Ce am zis a fost obiectiv (am mentionat ca pt mine focus are unele lipsuri si nu mi-as lua masina) si e impartasit de mai toate publicatiile auto non-promo. Cu toate astea, la un drum linistit diferentele sunt mici.
Black Leon benzinar
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Leon vs Focus 3

16 Ian 2010, 23:42

Toata ziua conduc si repar tot felul de masini (cam spre limita :lol: )
Eu m-am implicat in discutie pt ca stiu ce fel de :bom: este un Ford si nu intelegeam cum de cineva poate sa il laude :shock:
Cine ma cunoaste stie cum conduc .
Ford-ul are foarte multe probleme.
Tinuta de drum ZERO
Motoarele sunt MOARTE
Te rog sa nu compari directia de la Seat cu tentativa de servo de la Ford :evil:
Sper sa nu te superi dar eu cunosc masinile dincolo de ambalaj
PAREREA MEA
Mai bine vorbim despre altceva la o :occasion5:
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Avatar utilizator
liviutzu
Mesaje: 211
Membru din: 03 Mai 2009, 09:46
Localitate: Bacau

Re: Leon vs Focus 3

17 Ian 2010, 00:45

Leonu nu da si nici nu o sa dea vreodata semne ca este o masina ieftina,fordul da
La interior a copiat tot ce se poate :
-bordul (ceasurile) : lexux,culoarea cifrele si a liniei,cele 2 ceasuri(temperatura,carburant) copiate de la Honda(modele mai vechi)
-curile de aerisire : honda
Maneta schimbatorului mult prea mare pentru o astfel de masina,prost puse butoanele pentru radio/cd,prost puse semnalizatorul si maneta stergator parbriz
La exterior arata bine nu am ce reprosa ....
Sa vedem calitatea materialelor si o lista de preturi
Ps : NU AS DA LEONUL PENTRU UN FORD FOCUS
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Focus 3

17 Ian 2010, 11:45

@liviutzu: honda si lexus nici nu faceau masini cand Ford folosea gurile alea de aerisire pe masinile lor. Cauta modelele vechi de la ford sa vezi. Daca vorbim de copiat, am putea spune si ca ceasurile de bord si luminarea lor sunt un G6 wannabe pe noul leon. Dar vezi tu, e vorba de globalizare, chiar si a modelelor. Ca sa fii original trebuie sa ii pui lumini roz si ceasuri violet poate, pt ca toate celelalte culori au fost deja folosite iar 'fontul' e si el utilizat macar de o alta marca. Dar fiecare are propria perceptie, tie de pilda ti-a placut designul exterior la noul focus, mie unul spatele mi se pare cel putin nereusit.

@cristi: nu e nici o problema, e parerea ta, eu am alta. E evident ca nu vom cadea de acord. Sunt de acord cu tine la motoare, dar tinuta de drum, daca vorbim de focus, sa afirmi ca e zero la ceea ce pana si oficialii VW au recunoscut ca e apropiata de a golfului, dar totusi cea mai buna din clasa, e dupa parerea mea indoctrinare. Daca ceea ce e unanim acceptat in cls compacta si anume ca focus-ul are cea mai buna tinuta de drum, ceea e e vizibil la un drive-test, aici inseamna zero, atunci nu are sens sa ne mai continuam discutia pentru ca nu ajungem nicaieri.

Sa lasam aici topicul, e ultimul versus pe care il mai deschid pe forumul asta. E evident ca o comparatie obiectiva nu poate exista pe un club monomarca. Am crezut ca in afara de SP, e poate locul unde putem avea o discutie coerenta despre plusurile si minusurile oricarui model, dar e evident ca aici Seat e in mare masura perfect, iar Ford, Opel, Mazda etc sunt praf. Cum am zis, cand mai vorbiti de fiabilitate, ganditi-va si la volumul modelului respectiv pe piata auto, dar si la volumul de SH-uri rupte in doua intrare in tara pe diverse filiere.

Bafta si multi km inainte si fara probleme tuturor. Topicul poate fi inchis.
Black Leon benzinar
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Leon vs Focus 3

17 Ian 2010, 12:13

Nu trebuie sa te superi ca nu suntem copii.
Eu RUP masini toata ziua si stiu care cum merg,ce pot si cat REZISTA.
Nu am Leon,am o Ibiza,un Passat si o Cordoba.
Pot sa iti zic ca un S8 cu motor 4.2 merge in treapta a 3-a aproape 190 km/h sau un Porsche 911 in treapta a 4-a 270 km/h ...
Eu stiu ce vorbesc ,nu ce citesc prin reviste sau vad la televizor.
Presa isi bate joc de inteligenta noastra.
Stirile trebuie prezentate nu comentate.
De ex : in USA nu e criza cum se zice la tv.Ei au creat criza ca sa imprumutam noi,lumea a-7a, bani de la FMI (USA)
Toate tarile care au imprumutat bani de la FMI sunt in FALIMENT.
Nu mai poti sa zici ca nu vrei militari americani pe teritoriul tau cand esti dator vandut.
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori