Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

15 Oct 2008, 09:17

de la opel, din gama OPC, parca cel mai bine arata Corsa...insa nici astra nu`i de aruncat :D
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

15 Oct 2008, 09:19

Corsa OPC este un mic monstru pe 4 roti, de acord cu tine....si in el am petrecut ceva timp la Salonul de la Paris, caci de cand a aparut nu am apucat sa-l vad in interior live...are niste scaune minunate....pentru cei care tin cura de slabire sunt de-a dreptul factori de motivare. :wink:
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Subiect Autor
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

15 Oct 2008, 13:51

Referitor la Astra OPC am un singur sfat: n-o cumparati!
Era si in calculele mele, inainte de FR, insa au o MARE problema si anume sasiul.
Putere are, nu zic ca nu, insa nu te poti bucura de aceasta putere, este o masina foarte greu de controlat.Cand este subviratoriu, cand este supraviratoriu, te chinui cu ea.
La teste a fost batut cu usurinta de hot-hatchuri mai putzin puternice (TypeR, Clio RS sau Focus ST).
Cautati pe 5th Gear sau Top Gear! :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

16 Oct 2008, 09:16

Ah, ca mi-am adus aminte.
Va propun un versus foarte interesant si care cred ca o sa fie destul de strins....Leon Cupra vs Audi S3 Sportback....da, acest nou model tocmai a aparut, l-am vazut live la Salonul Auto de la Paris....foarte interesanta miscare a celor de la Audi.
Acum comparam mere cu mere....pina acum Cupra cu S3 nu puteam sa le comparam de la acelasi nivel, deoarece in primul rand S3 era doar in versiunea cu 3 usi....ia sa vedem... :wink:
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

16 Oct 2008, 10:31

Testosul scrie:
Ah, ca mi-am adus aminte.
Va propun un versus foarte interesant si care cred ca o sa fie destul de strins....Leon Cupra vs Audi S3 Sportback....da, acest nou model tocmai a aparut, l-am vazut live la Salonul Auto de la Paris....foarte interesanta miscare a celor de la Audi.
Acum comparam mere cu mere....pina acum Cupra cu S3 nu puteam sa le comparam de la acelasi nivel, deoarece in primul rand S3 era doar in versiunea cu 3 usi....ia sa vedem... :wink:


Quattro vs. FWD :D !audi castiga la capitolul asta!la aspect nu prea!prefer coupe-ul...
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

16 Oct 2008, 13:16

Ciosmi scrie:
Testosul scrie:
Ah, ca mi-am adus aminte.
Va propun un versus foarte interesant si care cred ca o sa fie destul de strins....Leon Cupra vs Audi S3 Sportback....da, acest nou model tocmai a aparut, l-am vazut live la Salonul Auto de la Paris....foarte interesanta miscare a celor de la Audi.
Acum comparam mere cu mere....pina acum Cupra cu S3 nu puteam sa le comparam de la acelasi nivel, deoarece in primul rand S3 era doar in versiunea cu 3 usi....ia sa vedem... :wink:


Quattro vs. FWD :D !audi castiga la capitolul asta!la aspect nu prea!prefer coupe-ul...


De acord cu tine, pina acum insa nu prea le puteam compara, Audi fiind in 3 usi, acum chiar se poate.
 
Avatar utilizator
badganaflee
V.I.P.
Mesaje: 3417
Membru din: 19 Oct 2008, 16:54
Localitate: TM
Contact:

27 Oct 2008, 20:48

Din cate stiu Mazda 3 MPS e liderul hatch -urilor, dar c'mon e urata . :o
In schimb ceva japanika furiosa e clar Type -r - ul, m-am dat cu nebunii din tm , cu unu care are mod. nou si cu unul cu mob. vechi, normal m-au facut, dar sincer eu ma dau f.mult de fun, ala cu mod. nou eram in curu' lui , aaa... si dupa final de de cox i-am bagat blitz -uri sa opreasca sa vb, NIMIC tira mai departe, pe cand tipul cu type - r -ul mob vechi, bai a plecat k din TuN, deci racheta si cu asta am vb, de treaba, avea motorul umflat de dadea pe-afara, oricum ce sound ...pffff , ah si spunea ca tipul ala cu type -r mob.nou nu se da pe limita ca tre' sa ii se lase motorul. Scuze dar asa duma n-am auzit ever, voi ce parere aveti :?: Ink ceva masina aia cik avea undeva la vreo 7000 de km, deci rodaj expirat de mult.
Nu-mi plac fazele astea te dai cu unu, nu conteaza te face sau il faci , la final stai sa vb, asa fac cel putin eu. 8) NORMAL EXCEPTIE FAC BAIETII GEN : BOSS & CO. :lol:
FR

 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

27 Oct 2008, 20:51

La ce sa fie Mazda 3 MPS lider? Din cate stiu eu nu sta linga Cupra de nici un fel....altceva ce sa mai spune....a, ca nici macar nu arata bine, asta e clar.
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

27 Oct 2008, 23:29

stii bine testosule, mps-ul in realitate nu sta langa o cupra. Si da, mai e si urata.
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

28 Oct 2008, 12:09

deci test facut de top gear mis epare, si cupra leon a fost peste type -r si mps.....deci enigma rezolvata.....depinde mult si de soferi.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
badganaflee
V.I.P.
Mesaje: 3417
Membru din: 19 Oct 2008, 16:54
Localitate: TM
Contact:

28 Oct 2008, 19:13

c'mon m8's NU sunt pt. mps, dar 0 - 100 face in 6.1 s,
iar cupra 0 - 100 in 6.4 s, test facut clar la Top Gear MARTIE 2007, nr. 21
FR
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

28 Oct 2008, 23:17

Niciodata ceea ce e sxris in cartea tehnica nu o sa gasesti pe strada...cu alte cuvinte cum s-a scris si mai sus, conteaza mult s conducatorul.

Te rog pe viitor sa nu mai folosesti prescurtari de Messenger, este lume care poate nu cunoaste acest limbaj iar noi ne dorim ca toata lumea sa inteleaga ceea ce scriem. Multumesc
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

29 Oct 2008, 08:56

bogdane, simti acea diferenta de 0.3 secunde?
nu cred sigur ca nu o simti, dar per total mps a iesit sub cupra, ti-am zis, si mps are in plus vreo 20 de cai din cate stiu eu nu, daca ar fi fost intr-adevar masina smechera, cei 20 de cai s-ar fi simtit in mai mult de 0.3 s la 0-100 km/h nu?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Subiect Autor
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

29 Oct 2008, 15:51

Clar CTR2 (Type-R vechi) este peste CTR3 din cauza greutatii mai mici fatza de modelul nou, la aceeasi motorizare.
Daca se baga Rabanne la FR TDI, esti pe ei, la 220 cai ai acceleratia la 100 sub 7 secunde, cel putin la mine asa e. (Am incercat o masuratoare. :wink: )
Insa nu totul se rezuma la acceleratie...La testele facuta de revistele mai sus amintite se ia in considerare si turul de circuit.Si degeaba ai motorul tare cand cai sunt salbatici si nu le poti struni.Conteaza suspensia, rigiditatea caroseriei, coef. de aerodinamicitate, franele, cauciucuri etc.
Si cel mai tare hot-hatch este acela care a gasit cel mai bun compromis intre acestea! :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

29 Oct 2008, 18:58

ace117 scrie:
(Am incercat o masuratoare. :wink: )
:wink:


Cu ce ai masurat?
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori