Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

15 Dec 2008, 09:52

Si in speranta ca acest Off Topic se incheie aici, propun sa ne aducem cu totii aminte despre subiectul de baza al acestui topic si sa ne mai gandim la versusuri cu alte hot hatch-uri.
Hai sa va provoc eu: ce ziceti de noul Scirocco?
Si in acelasi timp haideti sa mai detaliem putin versusul dintre cupra si Mazda 3 MPS....sunt multe idei contradictorii....putem sa incercam sa aducem argumente, cum ar fi date tehnice, linkuri cu filmulete ni care sunt comparate cele doua modele, etc.
 
Avatar utilizator
free2ride/Bratko
Mesaje: 49
Membru din: 03 Dec 2008, 22:03

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

15 Dec 2008, 14:14

marian_iam scrie:
titlul este Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri.
si nu cred ca nici una din cele 2 masini nu se incadreaza in clasa asta!

si a 2 a problema: noi nu incurajam intrecerile sau liniutele sau orice alta forma de "cursa" decat in cadru organizat (adica curse legale)! si incercam sa marginalizam chestia asta!


Sunt de acord cu ce spui marian.Nu sint adeptul liniutei sau orice alte curse de genu'.
Era doar o intimplare pe care cred ca am povestit-o unde nu trebuie.
Fiat Stilo 1.6 16V '02...teapan!
Centura de siguranta este ca o fata atragatoare.Imbratiseaz-o... cu dragoste.
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

15 Dec 2008, 14:15

hai sa terminam cu offtopicul!
gata!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
tazzq
Mesaje: 44
Membru din: 28 Mar 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

15 Mai 2009, 09:06

Vreau sa va zic ca sunt placut surprins de masina mea, ieri am facut niste ture vs un Type - R rezultatu sta asa:
1.de pe loc am incercat de 4x din care 3 din incercari am fost inainte cu juma de masina si o incercare egali
2.din mers (a 2)am incercat de 3x din care toate au iesit castigatoare minim cu 1 masina juma :P
ps:ma recupereaza cand sunt in a 4 la 170 si se duce.....
toate testele au fost facute in germania pe autoband !:d
SEAT LEON FR TDI "PORTOCALA MECANICA"
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Subiect Autor
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

15 Mai 2009, 13:04

Suna frumos! :D
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
tazzq
Mesaje: 44
Membru din: 28 Mar 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

17 Mai 2009, 14:49

Mda.. ce sa zic vreau chip.... am facut niste teste cu:
Leon 2.0 tfsi +(admisie,chip,evacuare completa,arcuri,2 pers in masina)[250 zice propietaru] a1 egal a2 cu un bot in fata a3 a zburat :P am facut de 3 ori testu
Golf GTI Edition 30 DSG stock[230hp] a1 egal a2egal a3 decoleaza
SEAT LEON FR TDI "PORTOCALA MECANICA"
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

17 Mai 2009, 14:56

Baga, baga, da' nu face multa publicitate daca ii bagi, sa nu se informeze si cei de la Garantii :D
Te tii de giumbuslucuri! Sa se invarta roata! Oricum stai bine si asa cum esti acum :) Keep up the good work! :bounce:

 
Avatar utilizator
badganaflee
V.I.P.
Mesaje: 3417
Membru din: 19 Oct 2008, 16:54
Localitate: TM
Contact:

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

17 Mai 2009, 17:09

Eu cand am vrut sa-mi pun chip, din start mi-au spus cei de la Seat ca-mi pierd garantia, acum in sept. ies din garantie si poate ma bag si eu la 200 cp
FR
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Subiect Autor
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

17 Mai 2009, 20:11

tazzq scrie:
Mda.. ce sa zic vreau chip.... am facut niste teste cu:
Leon 2.0 tfsi +(admisie,chip,evacuare completa,arcuri,2 pers in masina)[250 zice propietaru] a1 egal a2 cu un bot in fata a3 a zburat :P am facut de 3 ori testu
Golf GTI Edition 30 DSG stock[230hp] a1 egal a2egal a3 decoleaza


Da, pleci din cuplu. insa benzinarul recupereaza pe turatii.
Am "patit" la fel cu un M3 CSI (E39) de 340 cai parca...Pana a 2-a nu m-a prins, insa dupa aceea a decolat din fatza mea. :) Aveam primul soft de la RBN, insa nu prindeam nici cu acest upgrade pe care-l am acum. M3 e M3...
Sa vad cum se va comporta cu turbo-back, fara DPF, adica stage 2! :wink:
Teoretic va ajunge undeva la 250 cai si 490-495 Nm cuplu.
Incerc cand ajung iarasi pe Autobahn in Deutschland! :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
tazzq
Mesaje: 44
Membru din: 28 Mar 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

18 Mai 2009, 01:51

ce sa zic.... eu sunt fan Disel, daca dupa modificarile care mai vreau sa le fac (chip,arcuri sport,scot dpf-u si schimb tot traseu de toba) si ma recupereaza in a4 masini gen R32,Cupra,mazda mps declar ca nu mai vreau nimic de la aceasta masina
SEAT LEON FR TDI "PORTOCALA MECANICA"
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

30 Mai 2009, 08:24

inainte sa-mi iau cupra am fost mai pe la toti dealerii. croiam o masina pe benzina cu motor de 2litri si minim 200cp.

1.am fost la renault in constanta. aveau expus afara un megan galben f1 team, 230cp, masina ca performanta este super, cred ca este deasupra cuprei mai ales ca meganul are si diferential ceea ce inclina total balanta in favoarea meganului, putine masini sport au diferential, nu mai vorbin de sti sau evo.
insa meganul avea cateva minusuri grave: doua usi de acces, scaune infime in spate si o forma a caroseriei total nereusita.
precizez ca mie nu-mi plac masinile in doua locuri(porsche, honda s2000) sau masinile in doua usi(type r, megan rs etc), am familie si de cele mai multe ori nu sunt singur in masina iar cu copilul e circ daca ai masina cu doua usi, asa ca masina cu doua usi nu ma coafeaza.

2. am fost la honda. am depus dosarul pt un type r, a fost aprobat, o convinsesem si pe sotie si cand m-au sunat sa vin sa semnez, dupa inca o discutie acasa, am zis pas pt aceeasi problema cu spatiul interior.

3. am fost la subaru si mitsubishi, eheeeee, as fi vrut un evo X sau un sti si din punctul meu de vedere mi-as fi luat un sti(cu toate ca evo X il bate) pt k noul model este hatchback si arata super insa tocmai atunci a aparut oferta cu dobanda zero la seat si in plus noi mai avem un leon din 2006 si deja dealerul seat ma stie mai ceva ca pe un cal breaz si pana la urma si la insistentele neveste-mi mi-am luat o cupra de care sunt super multumit.

4. am fost la ford si am testat st-ul. mi-a placut la nebunie dar are motorul de 2,5 litri si un consum mult mai mare decat cupra. trage mai bine pt k are cilindreee mai mare si e mai bine legat insa cupra arata bestial.

5. am fost la mazda dar proasta de acolo nu auzise de "mps" si mi-a aratat o rx8. motor de 2,6litri, 230cp si 8ooorpm zona rosie dar prea scumpa ceea m-ar face sa aleg sti-ul in locul ei.

6. am fost la fiat pt un 500 abarth, motor 1,4litri, 135cp sau pt punto abarth 1,4litri si 155cp dar mi-au zis sec ca pt piata din romania nu se comercializeaza. le-am spus ca voi pierdeti ca eu oricum o sa-mi iau masina. si cu toate ca modelele abarth sunt in doua usi , daca aveau nici nu as mai fi stat pe ganduri, imi place la nebunie 500 abarth. o buburuza gen matiz cu motor turbo de 135cp.
poate mi-o voi lua direct din italia la anul la second hand.

7. la opel nu am fost, nici la vw, nici la skoda caci rs-ul de la skoda foloseste aceleasi motoare ca gama leon fr.
8. audi si bmw nu-mi plac ca au toti meltenii. toata lumea vrea audi si bmw si vw.unde ma uit in stanga si in dreapta nu mai pot de audi si bmw si vw.

cam asta este aventura mea. cupra are cel mai bun raport pret/performanta/calitate/practicabilitate si in plus cupra arata bestial ceea ce nu pot spune despre concurentele ei.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Subiect Autor
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

02 Iun 2009, 17:15

Si ce ziceti de Scirocco R?
2.0 TFSI:265 CP si 350 Nm, suta la 6.5 secunde.
E cam tare si in plus arata rau, nu ca noua Cupra!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Un soft si sare de 300 caluti! Suspensii are... :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

02 Iun 2009, 17:38

"cata" janta are :lol: e misto masina...dar cat costa?
 
gica
Mesaje: 108
Membru din: 10 Feb 2009, 14:07
Localitate: Bucuresti

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

02 Iun 2009, 20:41

frumos...
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon Cupra/FR vs alte hothatch-uri

02 Iun 2009, 20:55

Frumoasa masina dar se stie sigur cand va aparea?...ceva informatii oficiale avem?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori