Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
julia_crista
Mesaje: 711
Membru din: 04 Dec 2007, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

08 Feb 2008, 11:21

Ciclistu scrie:
Nu intru prea mult in detalii deoarece nu are rost, dar va pot spune atat...sa faca nemtii masini, iar francezii sa faca in continuare parfuri...o parere strict personala.



CORECT
If you ever dream of beating me, you'd better wake up and apologise.
Nu lucrez in weekend si in zilele care se termina cu "i"
 
Avatar utilizator
danieltanase79
Bestia Nerra
Mesaje: 336
Membru din: 03 Dec 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti/Buzau

11 Feb 2008, 19:07

Eu nu am sa aduc argumente in favoarea lui Leon, ci o sa spun doar ca nu are rost comparatia pentru ca Renault nu face masini. Punct.
Si ce masina...si ce sofer...
C U P R A
 
Puffy

11 Feb 2008, 21:00

Renault cam face senzatie in Formula 1, alaturi de Ferarri,BMW,Mercedes... deci eu zic ca se descurca si cu masinile...cat de cat :lol:
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

11 Feb 2008, 21:23

Puffy are dreptate, Renault chiar face masini si are traditie in competitiile auto. Sa nu uitam de Alpine, R5 sau Clio RS. Leon este mai tare ca Megane, asta este evident, insa de aici pana acolo sa spunem ca nu face masini este o cale lunga si dam dovada de un subiectivism exagerat.
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
danieltanase79
Bestia Nerra
Mesaje: 336
Membru din: 03 Dec 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti/Buzau

12 Feb 2008, 09:26

Nu mi-o luati in nume de rau. Este parerea mea personala si atat.
Si ce masina...si ce sofer...

C U P R A
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

12 Feb 2008, 09:47

Nu cred ca are vreun rost sa comparam ce fac echipele de ingineri pentru Formula 1 sau pentru alte concursuri cu masinile normale de strada.
A, daca comparam Megane RS cu Leon Cupra, sau Clio RS cu Ibiza Cupra, chiar aveam ce sa polemizam....de exemplu unii critici de specialitate spun apropos de Megane RS vs Cupra, ca Megane RS este mult, mult superior, desi eu personal nu o sa cred asta niciodata.
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

12 Feb 2008, 13:14

Da, am auzit si eu ca Megane RS este foarte tare.In testele pe care le-am vazut batea lejer GTI la mai multe capitole. Insa pana la Cupra mai este putin, asa zic si eu :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

12 Feb 2008, 13:17

danieltanase79 scrie:
Nu mi-o luati in nume de rau. Este parerea mea personala si atat.


Stai linistit danieltanase79, nu te cearta nimeni, suntem aici ca sa ne exprimam liber parerile noastre, si ar fi chiar anormal sa fim de acord cu totii si intotdeauna :wink:
Respect parerea ta, chiar daca nu am fost in totalitate de acord!
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
danieltanase79
Bestia Nerra
Mesaje: 336
Membru din: 03 Dec 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti/Buzau

12 Feb 2008, 16:20

Sunt linistit. Stiam eu ca gasesc oameni de inteles pe-aici si cu care pot comunica liber fara sa ne certam din motive stupide :lol: . Multumesc si eu pentru intelegere.
Si ce masina...si ce sofer...

C U P R A
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

28 Mai 2008, 09:42

)
danieltanase79 scrie:
Eu nu am sa aduc argumente in favoarea lui Leon, ci o sa spun doar ca nu are rost comparatia pentru ca Renault nu face masini. Punct.


Permiteti-mi si mie sa ma bag in discutie...nu o sa fiu atat de dur precum daniel, insa parerea mea este ca pe lumea asta exista masinile nemtesti si japoneze pe de o parte si toate celelalte pe de alta parte.
Strict referitor la Renault, categoric ei au facut masini foarte bune de-a lungul timpului, insa nu cred ca se ridica la nivelul celor nemtesti/japoneze. Am avut ocazia sa merg cu mai multe marci la viata mea si cel mai mult mi-au placut Leonul (EVIDENT!!!! :lol: :lol: :lol: ), Ibiza, Audi A4, Toyota, Skoda Octavia. Prima masina a mea a fost aproximativ Renault (Logan in speta... :D), de care am fost foarte incantat si atasat pentru ca a fost prima, insa nu mi-as mai lua asa ceva in viitor, pentru ca acum pot face o oarecare comparatie.
:cheers:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
black_shadow
Mesaje: 40
Membru din: 10 Mar 2008, 00:07

28 Mai 2008, 20:02

Puffy scrie:
Renault cam face senzatie in Formula 1, alaturi de Ferarri,BMW,Mercedes... deci eu zic ca se descurca si cu masinile...cat de cat :lol:


Ia pune mana de cauta WTCC :D . Vezi cine bate la fund BMW, Chevy... Cred ca raspunsull corect va fi Seat Leon TDI, apoi Leon benzina.
Pana acum nu a pus si nu va pune renault motoare de F1 pe masini de serie... :wink: deci sa nu exageram si sa ne limitam la tehnologii pamantene.
New Seat Leon MY'07/black magic/1.6/102hp
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

28 Mai 2008, 21:38

Materialele folosite sunt de o calitatea superioara pe renault fata de seat. Si ma refer aici la textura plasticului, la tapiserie si alte lucruri ce tin de materiale in interior. In opinia mea doar designul e o problema la Renault. Au incercat si incerca in continuare prea tare zic eu sa iasa in evidenta. Uitati-va la noua laguna - cum arata prototipul si cum arata in varianta de serie - e urata ca si design exterior. Dar asta poate fi si un atu. Sunt diferite de rest si unora le place.
Comparand performantele, lucrurile sunt extrem de subiective iar cifrele mie nu-mi zic nimic. Personal mi-am ales masinile DOAR in functie de design si de feelingul pe care il transmit.
Da, Renault au cateva motoare bune. Da, sunt in F1, iar seat nu. Poate ca motorizarile sunt mai bune, mai fiabile, mai performante pe Renault. Materialele interioare sunt de o calitate superioara fata de Seat. Plus o valoare de revanzare ridicata. Avantaj Renault...
Dar chiar vrei sa te afisezi cu femeia urata, dar buna la suflet, intelegatoare care iti pune trei sandwich-uri dimineata la servici, se imbraca in haine de firma si stie pe de rost Enciclopedia Britannica sau vrei sa te plimbi cu o pustoaica care arata traznet, dar e mai bitchy si necioplita...
Eu as alege fara sa ma gandesc un Leon 1.4 de 85 de cai, fara nimic pe el in comparatie cu orice Renault. Prefer frumusetea....Intodeauna..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

29 Mai 2008, 07:56

ghita_celofan scrie:
Materialele folosite sunt de o calitatea superioara pe renault fata de seat. Si ma refer aici la textura plasticului, la tapiserie si alte lucruri ce tin de materiale in interior. In opinia mea doar designul e o problema la Renault. Au incercat si incerca in continuare prea tare zic eu sa iasa in evidenta. Uitati-va la noua laguna - cum arata prototipul si cum arata in varianta de serie - e urata ca si design exterior. Dar asta poate fi si un atu. Sunt diferite de rest si unora le place.
Comparand performantele, lucrurile sunt extrem de subiective iar cifrele mie nu-mi zic nimic. Personal mi-am ales masinile DOAR in functie de design si de feelingul pe care il transmit.
Da, Renault au cateva motoare bune. Da, sunt in F1, iar seat nu. Poate ca motorizarile sunt mai bune, mai fiabile, mai performante pe Renault. Materialele interioare sunt de o calitate superioara fata de Seat. Plus o valoare de revanzare ridicata. Avantaj Renault...
Dar chiar vrei sa te afisezi cu femeia urata, dar buna la suflet, intelegatoare care iti pune trei sandwich-uri dimineata la servici, se imbraca in haine de firma si stie pe de rost Enciclopedia Britannica sau vrei sa te plimbi cu o pustoaica care arata traznet, dar e mai bitchy si necioplita...
Eu as alege fara sa ma gandesc un Leon 1.4 de 85 de cai, fara nimic pe el in comparatie cu orice Renault. Prefer frumusetea....Intodeauna..


Complet de acord, mai ales cu ultimul paragraf...nu stiu daca am mai povestit, eu eram hotarat sa iau Ibiza, aranjasem deja cu dealerul insa atunci cand am vazut in showroom Leonul am decis impreuna cu sotia sa il luam, am ramas mut cand am vazut ce frumos poate sa fie. Nu am niciun regret si daca ar fi sa se repete momentul tot Leon as alege! :love7:
Cu bine. :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
atoma
Mesaje: 38
Membru din: 13 Apr 2008, 16:56
Localitate: Constanta
Contact:

:D ma bag si eu .. putin...avizat :)

30 Mai 2008, 13:11

am avut megane 2 cumparat nou in 2005 nu am rezistat mai mult de 1 an si 30000km cu el. o pocnitoare de masina ... motorul de 1,6 16v vvt - are un pret de intretinere extrem de mare si nejustificat.(din cauza problemelor pe care le are). Probleme cu flansele pe fata(are rulmentii cu camasi din plastic la 2 gropi trebuie sa-i schimbi) jantele sunt facute din metal moale. Orice problema pe care o ai la ea trebuie sa fi pregatit sa scoti bani din buzunar. intre bord si geam este un buret unde daca bagi mana iti intra pana la cot. o masina facuta numai si numai pentru vanzare. pozitie proasta la condus, servodirectie electrica...cand o conduci parca te joci la volan electronic...cand iei o groapa sau mergi cu viteza simti toata soseaua in volanul din plastic tare . daca luam numai preturile de revizie..in afara de revizia de 60000km restul sunt ok...daca punem si problemele care apar la masina...probabil in veci nimeni nu si-ar mai lua masina renault.

citeam in acest topic de un renault scenic diesel care este imobilizat...nu esti un caz izolat ;) cunosc pe cineva cu aceleasi probleme. dupa ce o faci poti sa o dai ... problemele se vor repeta sau se vor extinde la injectoare... banuiesc ca reparatia la masina ta este undeva la 150 milioane.(pompa si 4 injectoare) - hmda... renault.

am vandut megane-ul mi-am luat ibiza(2bucati acum 20000km si 45000km) si toyota corrola 2007. Masina preferata a familiei, manevrabilitate costuri de intretinere este ibiza. (toyota, putin mai buna decat megane-ul, are doar 20000km...probleme cu galeata dar....inca merge)
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: :D ma bag si eu .. putin...avizat :)

30 Mai 2008, 13:24

atoma scrie:
am avut megane 2 cumparat nou in 2005 nu am rezistat mai mult de 1 an si 30000km cu el. o pocnitoare de masina ... motorul de 1,6 16v vvt - are un pret de intretinere extrem de mare si nejustificat.(din cauza problemelor pe care le are). Probleme cu flansele pe fata(are rulmentii cu camasi din plastic la 2 gropi trebuie sa-i schimbi) jantele sunt facute din metal moale. Orice problema pe care o ai la ea trebuie sa fi pregatit sa scoti bani din buzunar. intre bord si geam este un buret unde daca bagi mana iti intra pana la cot. o masina facuta numai si numai pentru vanzare. pozitie proasta la condus, servodirectie electrica...cand o conduci parca te joci la volan electronic...cand iei o groapa sau mergi cu viteza simti toata soseaua in volanul din plastic tare . daca luam numai preturile de revizie..in afara de revizia de 60000km restul sunt ok...daca punem si problemele care apar la masina...probabil in veci nimeni nu si-ar mai lua masina renault.


citeam in acest topic de un renault scenic diesel care este imobilizat...nu esti un caz izolat ;) cunosc pe cineva cu aceleasi probleme. dupa ce o faci poti sa o dai ... problemele se vor repeta sau se vor extinde la injectoare... banuiesc ca reparatia la masina ta este undeva la 150 milioane.(pompa si 4 injectoare) - hmda... renault.

am vandut megane-ul mi-am luat ibiza(2bucati acum 20000km si 45000km) si toyota corrola 2007. Masina preferata a familiei, manevrabilitate costuri de intretinere este ibiza. (toyota, putin mai buna decat megane-ul, are doar 20000km...probleme cu galeata dar....inca merge)


Salut,

Probleme cu galeata la Toyota? Asta chiar nu imi inchipuiam...de ce intreb...eu am avut vara trecuta o Corolla pentru 6 luni...ce-i drept nu aici in tara, ci in state unde eram detasat cu munca. De atunci am ramas inamorat pe viata de Toyote, asa ca m-a surprins ce zici tu. Mai ales ca la noi sunt foarte scumpe daca nu ma insel. Nasol...
In orice caz, felicitari pentru achizitia celor doua Ibize, ma bucur nespus sa vad ca lumea isi cumpara din ce in ce mai mult Seat...
Bafta! :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori