Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Megane 2

12 Oct 2011, 14:28

Merg schimbate si fara sa dai roata jos insa dupa ce capeti putina experienta..asa la a 2-a sau la a 3-a schimbare de bec, pt ca trebuie sa stii foarte bine cum sunt pozitionate toate pe acolo si sa le faci mai mult pe orbeste pt ca de vazut mare lucru nu prea poti sa vezi daca nu dai roata jos. Eu le schimb acum fara sa mai scot nici o roata si am totusi niste maini ca niste lopeti :D . Simplu nu e...cam contorsionez mana pe acolo dar asta e... Oricum, chestia asta e posibila doar pt. faptul ca becurile la Megane nu sunt asigurate in spate cu sarma de-aia arcuita..pt ca daca ar avea asa ceva..la revedere..nu se mai puteau schimba cu una cu doua. La Megane are un sistem ca un fel de click cu un fel de bile (pur si simplu tragi de bec fara sa aiba vreo siguranta de-aia arcuita), si apoi cand il pui la loc il impingi pana trece el de bilele alea.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Leon vs Megane 2

12 Oct 2011, 14:42

Distractiv este sa schimbi becurile cand ploua, eventual pe marginea drumului noaptea.
:yh :yh :yh :yh :yh
Cred ca si acum se bucura ala de a proiectat sitemul inteligent de la megane, la cat i-am urat. Cred ca de la branza mucegaita i se trage sclipirea...
:yh :yh
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Megane 2

12 Oct 2011, 14:49

Culmea e ca individul (sau indivizii) insista sa fie la fel de stupid si la noile modele. La Megane 3 si Fluence ca sa schmibi becul trebuie sa scoti farul direct! :yh Ce-i drept au pus oamenii o cheita speciala de demontat suruburile de la far, dispusa undeva intr-o scobitura in spatele farului. Vorba reclamei lor.."drive the change" ..
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon vs Megane 2

12 Oct 2011, 19:38

Si la octavia 2 si la touareg tot sistemul asta este.
Pot sa spun ca se scoate super lejer,in 3minute nu ai ce face.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Megane 2

12 Oct 2011, 20:26

La Octavia 2 am schimbat de curand un bec si nu a fost nevoie sa scot farul...De fapt schimbarea a decurs destul de usor, clasic prin spatele farului. La Touareg nu stiu cum este.
Oricum mi se pare aiurea chestia asta cu scosul farului pt o schimbare de bec. Daca pierzi cheita aia si nu ai cu ce sa desfaci farul la nevoie..e cam nasol :lol:
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator