Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

20 Mai 2009, 15:38

am si eu o intrebare. de ce iti trebuie motor mai mare de 2000 cc?
in afara consumului care este enorm si prima data cand am fost cu masina la bucuresti m-am socat cand imi scria pe bord 16 la suta cea ce eu aici la timisoara mai mult de 12 nu imi arata.
la st imi place botul foarte mult dar spatele cu acele stopuri lungi lasa de dorit zici ca ar fi o dubita.
cum a zis si nicky astea sunt doar parerile noastre si alegerea oricum e a ta. poate pana la urma te vei hotara la un s2000 care are 240 de cai din fabrica aspirat 2 usi doar 2 persoane hai 3 care aia din spate trebuie sa stea inghesuita.
eu inainte sa imi iau masina am mers la vreo 3 4 dealeri si mi-am configurat masinile dupa bunul plac si cel mai ieftin mi-a iesit la seat. si tot eram nehotarat cum ziceam intre 3 masini.
s2000 cupra si honda civic type r. si dupa care am zis ca asta e si m-am dus si mi-am ales cupra fara sa mai stau pe ganduri ca asa nu imi luam nici o masina.
si vreau sa zic ca pe zi ce trece imi place din ce in ce mai mult masina.
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

20 Mai 2009, 15:41

Eu nu cred filmuletul ala. :D Ceva e gresit rau cu Focus-ul ala. Asa pleaca o Cupra de langa un diesel ca al meu, in nici un caz de langa o masina cu 200+ cai. Poate doar cu ceva modificari serioase...
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

20 Mai 2009, 16:03

Guys, grow up, youtube nu spune nimic, dar spun producatorii si tre' sa ii credem.

0-100km/k Ford Focus ST 6.8 secunde vs. 6.4 secunde Seat Leon Cupra
Vmax Focus ST 241 km/h vs. 247 km/h Leon Cupra

Pe youtube ne uitam de fun, nu tre' sa credem tot ce e pe acolo. Poate sa fie Logan - Testarosa versusul, ca nu tine numai de masina :lol:
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

20 Mai 2009, 16:29

Da, intr-adevar YOUTUBE e asa, de fun, dar sa fim seriosi: 6.8 secunde fata de 6.4 nu mi se pare un argument zdrobitor in luarea unei decizii (nu cred ca omul isi ia masina doar sa se apuce de Cu*sE sau lini*te); la fel si in cazul vitezei maxime: 6 km/h diferenta nu e ceva sa ma dea pe spate (gandeste-te in primul rand unde in Romania poti sa-i dai atat???), si nu in ultimul rand mi-am adus aminte de ceva ce a zis Zoli (ACE117) pe un topic - ceva de genul ca e mai important cum sta in curbe, cum ia virajele decat viteza maxima in linie dreapta.....

Oricum, astea-s doar parerile noastre de posesori de CUPRA - decizia e a celui care a initiat acest topic !!!
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
Avatar utilizator
b_13_wrc
Mesaje: 362
Membru din: 03 Dec 2007, 18:39

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

20 Mai 2009, 18:11

Am avut ocazia sa ma dau cu mai multe ST-uri mai mult sau mai putzin modificate si comfirm ceea ce este pe youtube.....St-u este o masina f frumoasa se aude extraordinar de bine dar cand vine vb de performantza VS cupra apare o mica "problema".
SEAT LEON CUPRA 2.0 TFSI
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

22 Mai 2009, 16:50

Dap, azi am testat din curiozitate un Focus ST de la un show-room.
Ce za zic? Clar, si Stealth Knight-ul meu de 220 CP este mai violent (datorita cuplului).
Pleaca mai greu de jos, recupereaza pe parcurs in ture, unde se aude chiar frumos motorul.
Insa per total nu m-a dat deloc pe spate...ar fi o provocare un head-to-head pt un FR TDI RBN stage one, insa nu si pt CUPRA RBN a lui Catalin, care poate sa dea de pamant ST din orice pozitie.
Cu RS insa se poate schimba situatia. :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
b_13_wrc
Mesaje: 362
Membru din: 03 Dec 2007, 18:39

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

26 Mai 2009, 12:35

Aseara am avut placerea sa mai fac o victima (ST) :) de data asta conduceam cupra lui Alecsm.....inca un . pt cupra :D
SEAT LEON CUPRA 2.0 TFSI

 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

26 Mai 2009, 12:41

Doamne, ca nu va mai potoliti :lol: :lol: :lol: Super tare! :bounce: La si mai mare! :bounce:
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

26 Mai 2009, 12:57

b_13_wrc scrie:
Aseara am avut placerea sa mai fac o victima (ST) :) de data asta conduceam cupra lui Alecsm.....inca un . pt cupra :D


Bravo Catalin. Ce modificari avea ST-ul?...banuiesc ca nu era stock, caci in acest caz nici nu mai avea sens sa faceti versus, mai ales cu Seatul lui Alex.
 
Avatar utilizator
b_13_wrc
Mesaje: 362
Membru din: 03 Dec 2007, 18:39

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

27 Mai 2009, 17:30

Testosul scrie:
b_13_wrc scrie:
Aseara am avut placerea sa mai fac o victima (ST) :) de data asta conduceam cupra lui Alecsm.....inca un . pt cupra :D


Bravo Catalin. Ce modificari avea ST-ul?...banuiesc ca nu era stock, caci in acest caz nici nu mai avea sens sa faceti versus, mai ales cu Seatul lui Alex.


El a zis ca are soft la SKN acum nu pot decat sa-l cred pe cuvant.....
SEAT LEON CUPRA 2.0 TFSI
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

30 Mai 2009, 06:35

am mers cu st-ul. cilindreea mai mare face ca, cuplul sa fie mai mare si sa se simta mai violent, masina ca si cupra de altfel trage bine de tot in toate treptele de viteza de ai impresia ca va accelera la nesfarsit.

am ales cupra pt ca design-ul este mai smecher. cu toate ca leon si gama fr/cupra au ceva ani buni pe piata, linia lor ramane inca "tanara' si la zi cu noile tendinte ale designului.

parca linia st-ului nu mai e asa de actuala.

am ales cupra ca arata mai bine, ca are un motor ceva mai mic, ca e mai spartana, ca consuma ceva ceva mai putin, am citit mai inainte ca cineva a scris ca nu se compara finisajele din ST cu cele din cupra, la capitolul asta ST-ul castiga detasat.

cu toate ca st-ul vine cu ceva cp mai putin, cilindreea mai mare se simte, trage mai bine iar zgomotul infundat de impuscatura al esapamentului, la fel ca la raliuri, are un efect naucitor pt cei aflati pe trotuar.

am ales cupra pt ca pur si simplu imi place mai mult designul, cu toate ca st-ul o cam bate la aproape toate capitolele.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
Vlad_TNS
Mesaje: 1229
Membru din: 22 Noi 2008, 21:38
Localitate: Bucuresti

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

21 Iun 2009, 00:26

Parerea mea e ca Focus ST trebuia comparat cu Leon FR, iar Leon Cupra cu Focus RS
Ex: 2008 Seat Ibiza 6L Glow Orange
2001 Honda Civic Type-R EP3 Nighthawk Black
2002 VW Lupo 3L Silver
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

21 Iun 2009, 09:01

Ca si clase, da, ai dreptate Vlad, Cupra ar trebui mai degraba comparat cu RS-ul si ST-ul cu FR.
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

21 Iun 2009, 16:57

VLAD-TNS scrie:
Parerea mea e ca Focus ST trebuia comparat cu Leon FR, iar Leon Cupra cu Focus RS


Ok. ieri la intoarcere din Bucuresti a incercat un Focus ST sa se ia de mine.
La depasiri si linii drepte se tinea dupa Seat, nu putea sa se apropie dar era acolo.
Dupa care m-am saturat de aceasta "joaca", l-am pus la respect prin cateva viraje de viteza luate foarte tare (nu pot sa va zic viteza :wink: ), unde l-am lasat in urma. :twisted:
Pe urma am incetinit, semnalizat dreapta si l-am lasat generos sa se duca mai departe...eu nu ma grabeam... :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Vlad_TNS
Mesaje: 1229
Membru din: 22 Noi 2008, 21:38
Localitate: Bucuresti

Re: Leon CUPRA vs Focus ST

22 Iun 2009, 02:32

ace117 scrie:
VLAD-TNS scrie:
Parerea mea e ca Focus ST trebuia comparat cu Leon FR, iar Leon Cupra cu Focus RS


Ok. ieri la intoarcere din Bucuresti a incercat un Focus ST sa se ia de mine.
La depasiri si linii drepte se tinea dupa Seat, nu putea sa se apropie dar era acolo.
Dupa care m-am saturat de aceasta "joaca", l-am pus la respect prin cateva viraje de viteza luate foarte tare (nu pot sa va zic viteza :wink: ), unde l-am lasat in urma. :twisted:
Pe urma am incetinit, semnalizat dreapta si l-am lasat generos sa se duca mai departe...eu nu ma grabeam... :wink:


Pai exact.....dacaFR-ul ii da de furca ST-ului........va dati seama ce face Cupra din ST.
Ex: 2008 Seat Ibiza 6L Glow Orange
2001 Honda Civic Type-R EP3 Nighthawk Black
2002 VW Lupo 3L Silver

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori