Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
sony
Mesaje: 352
Membru din: 04 Mai 2009, 22:24
Localitate: brasov
Contact:

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

20 Dec 2009, 13:13

am avut placerea sa conduc 2 astra noi,unul 1.6 benzina turbo care chiar mi-a placut cum se comporta si 1.7 diesel...slabut.mie personal imi place cum arata,este peste modelul vechi,si mult sub corsa opc. :roll:
leon 1m 1.9tdi fr limited ed monza

nu fura de la mine guvernul uraste competitia


Imagine
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

20 Dec 2009, 15:22

Ieri am studiat si eu un exemplar.
Pt un opel pot spune ca e reusit
Am vazut in lista cu motoare 2 propulsoare turbo de capacitati mici 1.4 cu 140cp si 1.6 cu 160cp,deci in momentul de fata pot concura cu VAGul
Cum nu am putut sa intru in interior,l-am admirat prin geam si pot spune ca e ok,dar parca prea multe butoane
nu mi-a placut:
-pt ca din profil aduce cu mazda 3(model anterior)
-manerul haionului,parca e proceed
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
HoodinY
Mesaje: 207
Membru din: 11 Mai 2009, 17:00
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

21 Dec 2009, 09:20

Daca din poze nu m-a impresionat aceasta masina, in realitate mi s-a parut si mai banala. Exteriorul nu a venit cu nimic impresionant. Interiorul este ok, mi-a placut atat cel de la modelul precedent cat si acesta. Nu am apucat sa fac un test drive, dar eram curios daca vitezele intra la fel de greu ca la modelul precedent.
Parerea mea este ca aceasta masina va atrage strict iubitorii de Opel.
Seat Leon 1.6 102 CP
B-62-ZZI
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

21 Dec 2009, 16:05

in mod sigur ii va atrage,mai ales datorita formelor si liniilor mai fluide...e ceva neobisnuit pt opel (care pana acum era cam colturos).eu sunt curios sa vad versiunea in 3usi
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

11 Ian 2010, 15:10

calitativ este peste leon la toate capitolele. Parerea mea personala si obiectiva. Dar totusi sunt din generatii diferite, ceea ce e oarecum normal. Mie mi-a placut masina, as alege-o inaintea unui Golf (rivalul direct), bazandu-ma pe calitatea materialelor, look, pozitie la volan. Ramane de vazut cum e comportamentul dinamic, masina neavand suspensii independente.
Black Leon benzinar
 
sandman
Mesaje: 1330
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

12 Ian 2010, 09:41

nu imi place in primul rand ca e opel. am avut, si avem din pacate, in familie o vectra si numai probleme am avut cu ea. numai cumparam opel niciodata. poate sa arate ea cat de bine o vrea
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

17 Ian 2010, 22:53

Eu am avut doua Opel si nu as putea spune ceva rau de ele. Prima, produsa in 1993, este in sufletul meu si acum, a avut probleme de varsta specifice Opel (vezi ruginirea aripilor), a doua am dat-o pentru ca vroiam o masina noua si mai puternica. Comparativ cu Leonul erau rigide pe denivelari/gropi dar erau instabile in viraje. Probleme nu am avut decat cu prima, la care mi-a murit senzorul din delcou, avea 10 ani :D.

In schimb ce pot spune de primul Opel, Produs in 1993, achizitionat in 2002 la 85k km, cu anvelopele deformate de la stat, in 2004 cand l-am dat nu avea greierasi :( , e drept ca nici nu avea rigiditatea FR-ului, dar tind sa cred ca atunci cand faci o masina sport/rigida incerci sa cresti si gradul de "inchegare" a componentelor.

 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

06 Feb 2010, 12:42

Ieri eram prin Craiova cu niste treburi, asa ca am profitat de moment pt a merge la service la Seat sa vad ce are inchiderea centralizata la masina. S-a dovedit doar condens la portbagaj, rezolvat rapid si profesionist (sper, asa a parut la prima vedere) asa ca am profitat de moment pt a da o tura pe la Opel si mai apoi VW. Cum Astra il mai vazusem de vreo 2 ori si ma urcasem in el, dar fara a zabovi prea mult timp, am incercat sa fiu acum atent si am zabovit vreo 30 min pe la masina plus un drive-test f scurt (vreo 3 km) cu o masina care am inteles totusi ca era adusa de la Bucuresti.

Drive-test de 3 km a scurt intr-adevar dar destul cat sa imi fac o opinie. Masina era un 1.6 115 cai, se misca mai bine decat 1.6 de pe leon, dar ramane tot un motor aspirat. Nu vorbesc de motor, ca aici as putea fi subiectiv si in fond depinde de fiecare ce buget are. Astra era intr-o echipare Cosmo: m-a surprins sistemul audio (cred ca avea ceva sistem optional adaugat aici). Masina e confortabila, absoarbe mai bine gropile decat leon-ul, dar asta pt ca leonul are suspensiile mai rigide din fabrica. Nu am putut testa stabilitatea din pacate, dar am o suspiciune ca la capitolul asta leon-ul sta mai bine. Scaunele bine profilate, volanul foarte placut si o directie precisa. Consola desi cu multe butoane, este ergonomica si materialul folosit este unul placut (doar la consola, restul bordului mai putin). Ce nu mi-a placut: ambreiajul prinde sus si e foarte tare pt gusturile mele, parca ar fi pt o masina de la scoala de soferi. Cursa schimbatorului este lunga si cutia are un anumit lag. Poate unii considera ca voi exagera, dar mie unul mi s-a parut o cutie execrabila, chiar si sub cea de la H. Agata in absolut toate treptele si trebuia impins cu mai multa forta (dar nu in modul placut de la BMW, ci brutal). Schimbatorul se misca greu pt preferintele mele, iar in oras as considera asta un mare neajuns. Materialele interioare, la o analiza foarte atenta, am ajuns la concluzia ca sunt cam pe leon, chiar sub in zona imediata de deasupra consolei.

Am trecut si pe la VW, la Golf 6...alta calitate in interior privind materialele. Sincer primul nivel de echipare de la G6 (trendline), exceptand scaunele, mi se pare peste niv 3 de echipare de la Astra (cosmo), nivel ce e undeva cam pe la acelasi capitol cu Reference-ul de pe leon. Nu mai vorbesc de faptul ca dupa cei 3 km facuti cu Astra, cutia de pe leon mi s-a parut foarte relaxanta (la fel este si pe golf).

In concluzie, la o prima vedere si un prim drive test scurt cu Astra:

- design exterior placut
- design interior placut
- materiale interioare clar sub G6 (lider al clasei la capitolul asta), dar si sub leon. Cand am batut in plasticele tari de pe bord, deja aveau un mic joc, deci nu mi s-au parut nici macar asamblate la nivelul Leon & Golf 6.
- confort bun, masina absoarbe bine gropile;
- ambreiaj prea tare pt gusturile mele si prinde prea sus.
- cursa prea lunga a schimbatorului;
- cutia imprecisa, o problema intalnita si la Astra H. Cel care a mai fost cu mine vine de pe un alt Opel si lui i s-a parut ok, dar mie cutia mi se pare mult sub nivelul celei de pe golf si leon.

Acum preturi:

Astra 1.6 115 cai Cosmo plus cateva optionale...pret de lista 19800 euro, redus pana la 18200 euro cu vopsea metalizata. MULT! (Opel are insa ceva reduceri pt anumite categorii de salariati astfel incat pretul devine mai mic)
Golf 6 1.2 tsi 105 cai echipare Trendline plus ceva optionale - 15800 euro fara vopsea metalizata. MULT!
Leon 1.4 tsi 125 cai echipare Activ Style (dotari cu mult peste Golf si putin sub Astra) ~14500 euro fara vopsea metalizata.

Clasamentul meu, prin ceea ce caut la o masina, ar fi asa: 1. Golf 6; 2. Leon; 3. Astra J (de mentionat ca leon-ul este dintr-o generatie precedenta fata de celelalte doua).
Clasamentul meu, incluzand si raportul calitate/pret: 1. Leon; 2. Golf 6; 3. Astra J. (desi inca nu am inteles de ce leon activ style este mai ieftin ca leon reference, desi are mai multe dotari).

Cand voi avea timp, voi mai incerca un drive-test adevarat cu Astra J, poate imi mai schimb opinia. Dar pt preferintele mele, transmisia de la Astra lasa de dorit. Poate o fi altceva la diesel.
Black Leon benzinar
 
georgex2
Mesaje: 17
Membru din: 27 Aug 2009, 09:40

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

06 Mar 2010, 17:39

deja cand zici opel zici masina nemteasca , iar clasamentul tau e cam ireal, si u esti cam subiectiv ca majoritatea d pe acest forum,deja tre sa iti explic ca seatu e o copie mai ieftina dupa ww golf ,cu tot ceea ce are pe ea mai slab calitativ, si deja am zis totul, pe cand astra are destule tehnologii , materiale mai bune si se bate cu golful si focusul.leonul e pus ca umplutura de fiecare data.chiar daca am un seat ibiza imi e cam rusine cum analizati topicurile.seatu raport pret/calitate performanta e ok, dar departe de concurenta, e precum comparatia aia kia vs seat
 
georgex2
Mesaje: 17
Membru din: 27 Aug 2009, 09:40

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

06 Mar 2010, 17:53

hoodiny ai sarit bmw:) si da opelul e bun pt romani europa d est, iar seatu tau doar al tau e bun prin kongo
http://www.totalauto.ro/2008/05/22/top- ... luni-2008/
chiar daca sunt putin offtopic asta e clasamentul vanzarilor de masini
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

06 Mar 2010, 18:14

georgex2 scrie:
si u esti cam subiectiv ca majoritatea d pe acest forum,deja tre sa iti explic ca seatu e o copie mai ieftina dupa ww golf ,cu tot ceea ce are pe ea mai slab calitativ, si deja am zis totul, pe cand astra are destule tehnologii , materiale mai bune si se bate cu golful si focusul.leonul e pus ca umplutura de fiecare data.


daca tot spui ca suntem plin de subiectivism ,de ce te mai obosesti sa scrii/citesti pe acest forum?
din toate postarile tale dai dovada ca ai o minte de copil/de gradinitza,o gandire infantila...tu le stii pe toate in materie de motoare/dotari/performante/tu ai cel mai bun lucru...ho frate,nu e niciun concurs.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
georgex2
Mesaje: 17
Membru din: 27 Aug 2009, 09:40

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

06 Mar 2010, 18:25

pai eu sunt singuru dar voi sunteti mai multi!
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

06 Mar 2010, 18:30

pana acum n-ai venit cu niciun argument concret in niciun topic in care ai postat,ci doar parerile tale,cum vezi tu o anumita marca.
nu asta e ideea de test comparativ,adica versus.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

06 Mar 2010, 20:01

georgex2 scrie:
hoodiny ai sarit bmw:) si da opelul e bun pt romani europa d est, iar seatu tau doar al tau e bun prin kongo
http://www.totalauto.ro/2008/05/22/top- ... luni-2008/
chiar daca sunt putin offtopic asta e clasamentul vanzarilor de masini

suntem in 2010...clasamentul este de acum 2 ani :wink:. crezi ca reflecta si realitatea actuala?
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
Bogdan90
Bogdanelu'
Mesaje: 940
Membru din: 04 Oct 2009, 10:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon vs Noul Opel Astra (Astra I)

06 Mar 2010, 20:47

georgex2 scrie:
pe cand astra are destule tehnologii , materiale mai bune si se bate cu golful si focusul


Noi vorbim despre aceeasi masina? Nu am nimic cu Opel Astra, e o masina foarte ok, ba chiar inainte sa imi iau Leon-ul eram foarte aproape de a achizitiona o Astra GTC, care nu stiu unde ai vazut tu materialele mai bune si tehnologiile ca plasticele din ea si bordul erau absolut hidoase ca sa nu zic mai mult. (Astra H pentru ca e singura pe care poti compara cu Leon-ul actual, pentru ca sunt colege de generatie... Actualul model de Leon este 2005, nu poti compara Astra I care a aparut anul trecut)

In legatura cu Leon-ul fiind copie ieftina dupa Golf, nu este adevarat. Sunt 2 masini total diferite, una inclinata mai multe spre sportivitate si una spre confort.

Si nu te supara, Astra in bataia cu Golf-ul mi se pare o aberatie. Nu va ajunge niciodata Astra sa se bate cu Golf-ul la nici un capitol. Singurul motiv pentru care Astra se vinde bine este pentru ca este foarte ieftina si relativ fiabila (mai ales modele vechi G), acesta fiind singurul motiv pentru care le vezi la fiecare coltz de strada. Pe cand Golf-ul se vinde datorita calitatii, fiabilitatii desi pretul este destul de piperat in special in cazul variantelor mai bine echipate.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator