Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
TIBI
Subiect Autor
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: leon vs megane3

28 Apr 2009, 17:26

azi am dat si eu o fuga la dealer
in coupe nu m-am urcat pt ca se vanduse deja :shock:
am urcat in cel cu 5usi.e destul de mare in interior,dar cu toate astea scaunele sunt chiar mici(marian se pare ca nu ai fabulat :lol: ) pielea de pe volan/schimbator parea ciudata...avea un aspect de spuma...ciudata textura parea ceva ieftin.
schimbatorul era greoi,depuneai ceva efort pana intra in viteze ,lucru care nu se poate compara cu un seat care are o cutie precisa si e o placere sa schimbi.
avea intrare usb cat si jack,bordul parea cam sobru.au scapat de vechiul HU care-l vedeam si pe solenta.
portierele se inchideau frumos,aici e peste leon.

concluzie: feeling-ul de la volan nu se compara cu cel de la leon...de condus nu l-am condus(nu am voie :roll: ) dar tind sa cred ca nu se putea compara nici aici cu leonul.
meganul e frumusel(cam ca orice frantuzoaica) si atat.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Silviu
Mesaje: 254
Membru din: 12 Iul 2009, 17:03
Localitate: BRASOV

Re: Leon vs Megane3

15 Iul 2009, 16:05

eu am avut un megane 2 si am vrut sa il dau la reprezentanta pentru un megane 3.Am facut testdrive cu 1.6 16V 110 Cai(cred) si nu am fost incantat deloc.Il bateam cu motoru meu de pe megane II (1.4 16 v 100cp).Demerajul slab , la design sta mai bine.
In concluzie nu mi-a palcut.
Seat Leon Facelift 1.4 TSI black
 
Avatar utilizator
HoodinY
Mesaje: 207
Membru din: 11 Mai 2009, 17:00
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Megane3

12 Aug 2009, 16:29

Mi se pare frumusel. Cred ca este prima masina de la Renault care imi place. Are un aer mult mai sportiv decat majoritatea masinilor din aceasta gama. Si as putea spune ca au nimerit-o si cu Laguna Coupe, dar acolo este alta mancare de peste.
Seat Leon 1.6 102 CP
B-62-ZZI
 
Avatar utilizator
TIBI
Subiect Autor
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon vs Megane3

19 Aug 2009, 07:09

frumusel si ATAT.unde am fost cazat la mare ,era parcat un megane coupe pe care l-am tot studiat indelung.
ca si aspect imi place ca e in 3usi(coupeul este moartea mea :D ),dar la capitolul linii fluide nu sta atat de bine precum leonul.
practic,din orice parte as privi leonul e placut,armonios...vezi o inceputul unei linii si poti sa anticipezi cum se termina.
este agresiv si temperat in aceasi masura,depinde doar cum il privesti.
posteriorul iarasi e interesnt...parca ar fi o brazilianca voluptoasa de la carnaval

nu cred ca mai este vreun hatchback atat de placut privirii
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Megane3

16 Sep 2010, 22:55

Cand mi-am cumparat Leonul, am avut de ales intre el, Renault Megane 3 si Renault Fluence.
Timp de 2 weekend-uri am studiat Renault-urile si nu eram deloc convins. Apoi am fost la un dealer Seat si m-am urcat in Leon. M-am indragostit instataneu, fara sa apuc sa o conduc macar! Leonul are o personalitate greu de combatut!
Ce nu mi-a placut la Renault: in primul rand interiorul: mi s-au parut materiale de calitate mai slaba decat la Megane 2, interior lipsit de personalitate..au vrut sa faca ceva simplu, in stil nemtesc dar a iesit ceva simplu frantuzesc..anost; pozitia de condus oribila! Sezutul scaunelor fata lipsite de ergonomia celor de la Seat; ai toate sansele ca la drum lung sa amortesti cu piciorul pe acceleratie. Mai departe, design-ul exterior: desi vorbim de un model mai nou decat Leon, Megane 3 este un model de care lumea deja a inceput sa se plictiseasca; in nici un caz nu atrage privirile pe strada precum un Leon. Aaa, poate doar varianta de Megane Coupe..aia e mai deosebita intr-adevar. Cat despre Fluence..are un design exterior de zici ca e un varan! Un coleg de serviciu si-a achizitionat acest Fluence si de 1 luna se cearta cu service-ul pt ca ii zbarnaie la relanty foarte nasol (carcasa filtrului de aer intra in rezonanta cu caroseria si nu reusesc s-a stabilizeze). Singurele plusuri pt Renault raman consumul mic si silentiozitatea motoarelor.Ca posesor si de Megane 2 va spun ca sunt complet dezamagit de aceasta noua generatie de Megane / Fluence...o consider un downgrade fata de versiunea anterioara care era mult mai bine inchegata..
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
TIBI
Subiect Autor
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon vs Megane3

20 Sep 2010, 17:48

O avea un motoras mai economic decat leonul,insa nu la fel de fiabil si nervos.
Legat de renault fluence ,pot sa spun ca pare enorma din exterior insa in habitaclu nu e asa mult spatiu.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Megane3

20 Sep 2010, 20:10

Clar, la capitolul agresivitate motorul nu se comporta la fel cu cel de pe Leon, insa..e ceva mai liniar :). Ca fiabilitate..ramane de vazut; si eu sunt curios . Deocamdata are 47.000 km si pana acum absolut nici o problema
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

 
Avatar utilizator
TIBI
Subiect Autor
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon vs Megane3

20 Sep 2010, 20:37

La capitolul diesel 1.9 l ,nemtii sunt tatici

Apropo 1.5dci nu are 100cp?eu asa stiam ,nu 105
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Megane3

20 Sep 2010, 20:56

1.5dci are 85cp si 105cp
iar la 1.9 diesel intr-adevar nemtii sunt taticii lor si mamicile lor! :yah
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Megane3

12 Oct 2011, 14:43

Ovi_King scrie:
iar la 1.9 diesel intr-adevar nemtii sunt taticii lor si mamicile lor! :yah

Mai nou la 1.6 si 2.0 :D ca 1.9 si-a mancat malaiul.
Nu stiu ce sa zic..in situatia actuala au concurenta serioasa nemtii pe diesel-uri...cel putin motoarele diesel de la Honda sau Boxer Diesel de la Subaru sunt fooarte interesante :)
Revenind la Megane 3...si el ca si predecesorul sau are vechea lor problema cu trepidatiile ciudate care apar la relanty in habitaclu dupa un anumit nr. de km. O fi el un motor silentios si confortabil la drum lung dar are si niste bug-uri care efectiv te scot din sarite.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
AlexR
Mesaje: 69
Membru din: 09 Oct 2011, 14:02
Localitate: Bucuresti

Re: Leon vs Megane3

16 Oct 2011, 23:09

Eu am mers cu megan in 3 usi,si nu m-a impresionat cu nimic,pe langa faptul ca avea ''boala'' oricarei masni frantuzesti dupa ce ruleaza 10000 de km se aude motorul ca la acele tractoare "universal",evident ma refer la motoarele diesel,mie unul m-i se pare ca spatiu de la interior nu este folosint pentru eficienta,iar materialele sunt de mai proasca calitate decat cele ale concurentilor,intradevar cu banii de pe un seat dotat cu cateva extraoptiuni,poti lua un megane 3 full option,dar e vorba de perspectiva,e unul fac parte din acea categorie de persoane care crede in renumele unui brend si care prefera sa nu aibe piele si xenon si multe altele pentru o masina care este si iti demonstreaza in fiecare zi ca totul este acolo unde trebuie,cum trebuie si face ceea ce trebuie.
Seat Leon ECOMOTIVE 1.6 TDI CR 105CP-----BZ 91 RAD
 
naenero
Mesaje: 80
Membru din: 22 Aug 2013, 17:10
Localitate: brasov
Contact:

Re: leon vs megane3

31 Aug 2013, 23:15

Gabyucl scrie:
in afara de RS,care este alta mancare de peste...un renault va ramane intotdeauna un renault...masini extrem de proaste....nu recomand!!!!!!.... :D :D :D

scuza ma ca te ''trag de urechi'' da' de unde stii tu asa de bine ca renou' e o masina proasta???

vrei sa ti fac cateva liste cu probleme VAG versus Group Renault pe acelasi segment de gama ???
o sa ramai blocat....ce porcarii fac si cei din VAG...
seat leon alias blonda cracanata
land rover discovery = toroapa
ex bmw 320 rechin 2 buc
ex dacia solenza 1.4mpi
ex renault scenic rx 4 privilege 1.9 dci 4x4
ex kawasaki zx 6r ninja 600 cmc 120+ hp
ex vw golf 3 cl 1.6
ex land rover discovery 2.5 tdi
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Leon vs Megane3

31 Aug 2013, 23:20

din 2011 cad a fost ultimul raspuns, sigur s-au mai remediat din bube.
:yah :yah :yh :yh :yh
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
naenero
Mesaje: 80
Membru din: 22 Aug 2013, 17:10
Localitate: brasov
Contact:

Re: leon vs megane3

31 Aug 2013, 23:30

naenero scrie:
Gabyucl scrie:
in afara de RS,care este alta mancare de peste...un renault va ramane intotdeauna un renault...masini extrem de proaste....nu recomand!!!!!!.... :D :D :D

scuza ma ca te ''trag de urechi'' da' de unde stii tu asa de bine ca renou' e o masina proasta???

vrei sa ti fac cateva liste cu probleme VAG versus Group Renault pe acelasi segment de gama ???
o sa ramai blocat....ce porcarii fac si cei din VAG...


asa ca o curiozitate mercedes echipeaza modelele de mic litraj cu motoare RENAULT si daca asta ti a stanit cumva curiozitatea cauta pe goalgle mercedes citan :glasses cu siguranta nu e caddy. :tongue banuiesc ca nenii aia pe care i pupa toti in ...nu sunt belemeci sa si strice singuri firma
seat leon alias blonda cracanata
land rover discovery = toroapa
ex bmw 320 rechin 2 buc
ex dacia solenza 1.4mpi
ex renault scenic rx 4 privilege 1.9 dci 4x4
ex kawasaki zx 6r ninja 600 cmc 120+ hp
ex vw golf 3 cl 1.6
ex land rover discovery 2.5 tdi
 
naenero
Mesaje: 80
Membru din: 22 Aug 2013, 17:10
Localitate: brasov
Contact:

Re: Leon vs Megane3

31 Aug 2013, 23:35

BALTAZAR2003 scrie:
din 2011 cad a fost ultimul raspuns, sigur s-au mai remediat din bube.
:yah :yah :yh :yh :yh



prin 2011 dacia facea de mult timp parte din grupul renault ca marca low cost si francezii deja atacasera segmentul mediu.....sincer si nu ma... pe mine dar i au batut la cur pe nemtii la capitolul pret calitate de vorbesc singuri .....
seat leon alias blonda cracanata
land rover discovery = toroapa
ex bmw 320 rechin 2 buc
ex dacia solenza 1.4mpi
ex renault scenic rx 4 privilege 1.9 dci 4x4
ex kawasaki zx 6r ninja 600 cmc 120+ hp
ex vw golf 3 cl 1.6
ex land rover discovery 2.5 tdi

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori