Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
 
Avatar utilizator
FiReBuRn
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2007, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

04 Dec 2007, 14:07

Golf VI ..s-a lucrat mult la el ..si o sa fie peste asteptarile multora
Cat despre Leon ..e ok , sport ,confotabil , un look deosebit ..dar am mers de curand cu un Golf V GTI Edition 30 ..si am aceeasi parere.. am multi prieteni cu Golf V si toti sunt incantati..si nu au avut probleme cu ele .. Dar dintre cele 2 as alege Leon`ul .. oricum ambele fac parte din gama VAG !
Seat Arosa , 1.7 SDI , 60 CP
Imagine
 
Avatar utilizator
Ticalos
Mesaje: 66
Membru din: 29 Noi 2007, 14:54
Localitate: Iasi
Contact:

04 Dec 2007, 14:10

Seat Leon - un golf cu un aspect Latin :lol:
Leon 1.6 16v 105CP 2004 - IS 86 NSS -
Un vechi proverb german spune “Arată-mi-l pe cel care se mulţumeşte cu locul doi şi eu ţi-l voi arăta pe cel care pierde întotdeauna”.
 
Avatar utilizator
danieltanase79
Bestia Nerra
Mesaje: 336
Membru din: 03 Dec 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti/Buzau

04 Dec 2007, 19:49

Leon fara indoiala din toate punctele de vedere.
Si ce masina...si ce sofer...
C U P R A
 
Avatar utilizator
Ciclistu
Rares
Mesaje: 675
Membru din: 28 Noi 2007, 18:17
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

04 Dec 2007, 23:27

Leon...dara nici un dubiu...mai sportiv decat un Golf....doar suntem tineri, nu ne trebuie "masina de familie"...pentru unii...
VW Bora 1.9 TDI 131 CP
 
Cris_B
Mesaje: 13
Membru din: 30 Noi 2007, 08:42
Localitate: Pitesti

07 Dec 2007, 11:24

Ciclistu scrie:
Leon...dara nici un dubiu...mai sportiv decat un Golf....doar suntem tineri, nu ne trebuie "masina de familie"...pentru unii...


De acord total cu Leon. E mult peste Golf V tin toate punctele de vedere. Astept ca noile motorizari sa fie unele Audi nu VW dar aici sincer sun visator. Platforma este de AUDI A3 deci, doar motorul si cutia Golf rest AUDI cu design latin.
Seat Leon
1.4L 16V 75CP
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

20 Dec 2007, 12:42

Parerea mea, daca-mi este permisa, Leonul este peste Golf pentru simplul fapt ca Golful este deja ceva clasic, este pe toate strazile, pe cand Leonul este o aparitie dinamica, care te face inca sa intorci capul dupa el pe strada.
 
Avatar utilizator
Ciclistu
Rares
Mesaje: 675
Membru din: 28 Noi 2007, 18:17
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

20 Dec 2007, 16:05

Da, asa e cum spune Testosul, sunt "pline" strazile nu Golf IV...
VW Bora 1.9 TDI 131 CP

 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

20 Dec 2007, 16:13

Si din aceasta cauza (ca sa nu fie influentati la vanzari) designerii vor prefera mai departe sloganul "evolutie in loc de revolutie" si Golful va ramane acel banal compact care nu iese cu nimic in evidenta dpvd al designului.
Astept insa noul Scirocco! :D
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Gabyucl
zuly
Mesaje: 443
Membru din: 03 Dec 2007, 17:53
Localitate: Bucuresti

20 Dec 2007, 16:30

Scirocco o sa rupa piata zic eu.... :D
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

12 Feb 2008, 09:49

Sunt chiar curios referitor la ce valva o sa faca Scirocco, ca asa se zicea si despre Eos, ca o sa rupa piata CC-urilor si din pacate nu prea a facut-o.
Bineinteles, la Scirocco va depinde foarte mult de cat de apropiat va fi de prototipul deja prezentat.
 
shpeedy
Mesaje: 29
Membru din: 04 Apr 2008, 11:39
Localitate: Bucharest

11 Apr 2008, 19:22

Pentru cei care au scris inaintea mea, poate ca ar fi bine de facut o mica clarificare:

Seat Leon = VW Golf = Audi A3 = Skoda Octavia, in sensul ca impart o platforma comuna (valabil si pentru generatia actuala, cat si pentru cea trecuta). Asta ce inseamna ? Inseamna ca cele patru modele impart foarte multe componente incepind cu motoare, cutii de viteza si terminand cu switch de selectare a luminilor. De ce fac asta ? Pentru reducerea costurilor, bineinteles (mai multe produse=>costuri de productie mai mici per produs). Pentru mai multe detalii: http://en.wikipedia.org/wiki/Seat_leon

Prin prisma marcilor, Audi este pozitionat ca brand premium, VW ca brand mediu, iar Seat si Skoda ca marci de buget. Dupa cum ati vazut si in ofertele lor, Audi si VW au cele mai multe optiuni disponibile (inclusiv motoare), numarul acestora scazand semnificativ in cazul Seat si Skoda. Dintre cele doua marci de buget, concernul VAG a decis ca Seat sa fie marca mai sportiva, de unde si formele mai indraznete pe care le afiseaza modelele acestei marci, pe cand Skoda se pastreaza ca marca "populara".

Cat despre versus-ul cu Golf, as zice ca tine mai mult de preferintele (buzunarul) fiecaruia. Tot ca o parere personala, Leon as zice ca are pretul de partea lui.
VAG Fan
-------------------------------------------------------------------------
Current: 2006 Skoda Fabia 1.2HTP/55cp/M5 Avantaj - Red
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

11 Apr 2008, 21:15

shpeedy scrie:
Pentru cei care au scris inaintea mea, poate ca ar fi bine de facut o mica clarificare:

Seat Leon = VW Golf = Audi A3 = Skoda Octavia, in sensul ca impart o platforma comuna (valabil si pentru generatia actuala, cat si pentru cea trecuta). Asta ce inseamna ? Inseamna ca cele patru modele impart foarte multe componente incepind cu motoare, cutii de viteza si terminand cu switch de selectare a luminilor. De ce fac asta ? Pentru reducerea costurilor, bineinteles (mai multe produse=>costuri de productie mai mici per produs). Pentru mai multe detalii: http://en.wikipedia.org/wiki/Seat_leon

Prin prisma marcilor, Audi este pozitionat ca brand premium, VW ca brand mediu, iar Seat si Skoda ca marci de buget. Dupa cum ati vazut si in ofertele lor, Audi si VW au cele mai multe optiuni disponibile (inclusiv motoare), numarul acestora scazand semnificativ in cazul Seat si Skoda. Dintre cele doua marci de buget, concernul VAG a decis ca Seat sa fie marca mai sportiva, de unde si formele mai indraznete pe care le afiseaza modelele acestei marci, pe cand Skoda se pastreaza ca marca "populara".

Cat despre versus-ul cu Golf, as zice ca tine mai mult de preferintele (buzunarul) fiecaruia. Tot ca o parere personala, Leon as zice ca are pretul de partea lui.

Un comentariu foarte pertinent , la obiect, care spune totul despre acest versus , intre masinile facand parte din acelasi concern. Iti doresc succes in viitoarea ta optiune a mrcii pe care o vei conduce
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

13 Apr 2008, 09:23

shpeedy scrie:
Pentru cei care au scris inaintea mea, poate ca ar fi bine de facut o mica clarificare:

Seat Leon = VW Golf = Audi A3 = Skoda Octavia, in sensul ca impart o platforma comuna (valabil si pentru generatia actuala, cat si pentru cea trecuta). Asta ce inseamna ? Inseamna ca cele patru modele impart foarte multe componente incepind cu motoare, cutii de viteza si terminand cu switch de selectare a luminilor. De ce fac asta ? Pentru reducerea costurilor, bineinteles (mai multe produse=>costuri de productie mai mici per produs). Pentru mai multe detalii: http://en.wikipedia.org/wiki/Seat_leon

Prin prisma marcilor, Audi este pozitionat ca brand premium, VW ca brand mediu, iar Seat si Skoda ca marci de buget. Dupa cum ati vazut si in ofertele lor, Audi si VW au cele mai multe optiuni disponibile (inclusiv motoare), numarul acestora scazand semnificativ in cazul Seat si Skoda. Dintre cele doua marci de buget, concernul VAG a decis ca Seat sa fie marca mai sportiva, de unde si formele mai indraznete pe care le afiseaza modelele acestei marci, pe cand Skoda se pastreaza ca marca "populara".

Cat despre versus-ul cu Golf, as zice ca tine mai mult de preferintele (buzunarul) fiecaruia. Tot ca o parere personala, Leon as zice ca are pretul de partea lui.


Crede-ne ca stiam ce platforme si ce piese impart masinile din concernul VAG. Nu ne spui nimic nou. Este vorba de un versus subiectiv, asa daca este sa fim obiectivi, toate masinile au ceva tehnic de la alte masini, samd, ele acum se diferentiaza doar datorita subiectivitatii clientilor.
 
shpeedy
Mesaje: 29
Membru din: 04 Apr 2008, 11:39
Localitate: Bucharest

14 Apr 2008, 08:02

Imi pare rau daca s-a suparat cineva in urma postului meu. Ceea ce am scris acolo este rezultatul citirii intregului topic, cand am observat ca exista o anumita "neclaritate" cu privire la platforma tehnica a Seat-ului Leon.

Pe de alta parte, din cate stiam eu, rostul unui forum este impartasirea de impresii/cunostinte/informatii in folosul comun al tuturor cititorilor. Sau poate ma insel eu...
VAG Fan
-------------------------------------------------------------------------
Current: 2006 Skoda Fabia 1.2HTP/55cp/M5 Avantaj - Red
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

14 Apr 2008, 17:51

E ciudat daca Seat e marca de buget. Pentru ca preturile lor sunt chiar peste concurenta, in cazul Ibizei si al Leonului, iar asta la dotari relativ similare. In cazul asta ar trebui sa fie ceva mai ieftine.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori