Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
AlexSKT
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 21 Iul 2014, 15:19
Localitate: Valenii de Munte - Ploiești

Seat Leon vs. BMW seria 1

30 Mai 2016, 18:10

Salut...stiu ca este un forum dedicat Seat şi sunt posesor de Ibiza dar vreau să trec la altceva şi sunt în dubiu....
Prima dată am căutat seria 1, 2.0 diesel (144 sau 163 cp), model după '05-'06 in limita a 5 500 - 6 000€ şi am găsit câteva maşinuțe bune (raportat la an/km/dotări)...după aceea am zis stai asa că mai am o alternativă...Seat Leon, 2.0 TDI, FR sau nu, același an şi să mă incadrez in aceeași sumă...
Ideea e că nu pot sa ma hotărăsc pe care sa ma axez, pentru că Leon'ul îmi place enorm pe design exterior dar interiorul mi se pare cam urâțel (plansa de bord mai exact), iar la seria 1 in afara de tractiunea spate care e mai "dubioasa" iarna, nu prea am ce sa ii reproșez....
Voi ce spuneți? Ma ajutati sa scap de aceasta dilemă?
VĂ MULȚUMESC! :-)
I :like: girls but I <3 cars!!!
GoHardOrGoHome
RacingFactory
Seat Ibiza 1.4 16v
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon vs. BMW seria 1

30 Mai 2016, 18:30

bine, si la bmw seria 1 designul (mai ales botul) este aratat cu degetul de multa lume. cred ca doar cu un kit M mai poti salva ceva, altfel e urat rau de tot (parere subiectiva dar impartasita de multi, cum am zis).
cat despre interioare, interiorul de 1P e intr-adevar love it or hate it, multi spun ca e urat. aici parerile sunt impartite, eu ca fost posesor de 1P nu am fost niciodata deranjat de forma, ba chiar mi-au placut in mod special ceasurile, pozitia la volan si scaunele (mai ales daca vorbim de cele de FR / SportUp). despre calitate materiale, da, plasticul e ieftinache si lista de ce poti pune pe SEAT e clar inferioare a ce poti pune pe BMW. ATENTIE insa, ce POTI pune! pe tine te intereseaza ce gasesti pe masina, nu ce optiuni avea producatorul cand s-a facut masina... adica nu poti spune din start ca SEATul e inferior BMWului pana nu vezi exact despre ce e vorba. daca nu esti setat pe un brand anume si vrei sa faci o comparatie corecta trebuie sa nu pui fata in fata mere cu pere. am mai avut cazuri de bmw chel-line cu cel mai mic motor prezentate pe aici ca fiind "altceva" (imi pare rau baieti daca se simte cineva lezat, dar e chiar funny)...
 
Avatar utilizator
AlexSKT
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 21 Iul 2014, 15:19
Localitate: Valenii de Munte - Ploiești

Re: Seat Leon vs. BMW seria 1

30 Mai 2016, 19:13

o sa raman pe Leon...(tocmai din acelasi motiv pt care am luat Ibiza si nu Golf 4)...
ca motorizare, 2.0 tdi(140hp) cum e? DSG sau manual? ca fiabilitate ma refer...
I :like: girls but I <3 cars!!!
GoHardOrGoHome
RacingFactory
Seat Ibiza 1.4 16v
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: Seat Leon vs. BMW seria 1

31 Mai 2016, 07:12

singurul lucru bun fata de alte 2.0 tdi din gama vag este ca are injectoare bosch (BKD) si fata de cele siemens nu prea pica, in rest din cate stiu aceleasi probleme cu chiulasa care crapa. dar poate a fost deja schimbata.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon vs. BMW seria 1

31 Mai 2016, 10:46

incearca sa gasesti ceva cu an cat mai recent si istoric verificabil, daca e posibil. vezi ca masinile aduse din olanda/belgia au multi km facuti si dati inapoi la un numar rotund de 179 mii sa zicem... daca gasesti common rail in banii astia e super. mai bine sa gasesti ceva mai in mintile ei decat sa fortezi un FR mai vechi care poate ascunde bube, etc
 
Avatar utilizator
AlexSKT
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 21 Iul 2014, 15:19
Localitate: Valenii de Munte - Ploiești

Re: Seat Leon vs. BMW seria 1

31 Mai 2016, 13:47

multumesc de sfaturi băieți :cheers ...sper să găsesc un Leon ok :drive
I :like: girls but I <3 cars!!!
GoHardOrGoHome
RacingFactory
Seat Ibiza 1.4 16v

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori