Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
 
Avatar utilizator
Razvan_G
Subiect Autor
Mesaje: 23
Membru din: 21 Noi 2008, 13:08
Localitate: Oradea
Contact:

Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

21 Noi 2008, 13:21

Lasand brand-ul la o parte, masinile fac parte din aceeasi clasa compacta. Totusi, privind cartea tehnica Ceed-ul este peste Leon la dotari de serie. Care sunt punctele tari ale Leon-ului fata de Kia Ceed? Eu unul mi-am comandat un Ceed City 1.4 GSL (13.700 euro cu ESP, Climatronic, jenti, CB, geamuri fumurii etc.), si tind sa imi pare rau ca nu m-am dus pe Leon 1.6 din oferta, chiar "chel". M-am lasat "mintit" de garantie si m-am lovit de o retea incompetenta de dealeri si service. Vreau sa stiu daca le-a comparat cineva mai atent aceste doua masini. Strict legat de design e clar, Leon castiga fara drept de apel pentru Kia.
Kia Cee'd City 1.4 GSL (109 cai)
-= Poze Kia Cee'd City =-
Imagine
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

21 Noi 2008, 13:38

KIA este coreana - SEAT este oarecum nemteasca

pe cuvantul meu ... mai mult nu stiu ce sa-ti spun!
m-am plimbat si cu una, si cu alta ....
si sincer ... cand vad sau simt o masina mai tare ca leonul ... o spun! Dar ceed-ul nu este peste!
Nu stiu cum sa ma exprim ... dar parca este alta senzatie in scaunul ala, la volan ... poate sunt doar paranoic!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

21 Noi 2008, 18:04

il cam sustin in totalitate pe marian.....daca te incalzeste, nu cred ca esti singutrul care a fost pacalit de "garantia" aia de 7 ani...cu limita de km bineinteles....
oricum acuma sa nu fii suparat ca ai ales kia....pe ea ai ales-o...acum nu ai ce sa faci, dcat ca dupa un an sa o schimbi sa iti iei un leon, barem si SH.

sincer acuma, am auzit numai lucruri bune de kia cee'd

bafta.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

21 Noi 2008, 18:28

Pot sa -ti spun atat : am facut anul trecut prin Mai un drive test cu C'eed , si mi-a placut , este o masina destul de buna , se misca bine si sta bine pe sosea, dar nu cred ca 1,4 la 109 cp, este real nu stiu ce ma face sa cred ca nu prea este reala cifra , asta e parerea mea si nutrebuie sa o luti de buna , adica Kia , sa bata Leonul de 1,6 ................?In rest iti doresc numai bine ,si sa te bucuri de masina
 
Avatar utilizator
Razvan_G
Subiect Autor
Mesaje: 23
Membru din: 21 Noi 2008, 13:08
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

21 Noi 2008, 20:42

Cu siguranta ma voi bucura de masina. Poate cu un mic efort financiar ma numaram printre voi. Ideea ii ca nu vreau sa fac liniute si mi-am dorit masina noua.
Am facut test drive cu Leon-ul, si mi-a placut, singura chestie "deranjanta" era gemuletul micut lateral parbrizului. In rest, luminile de bord albe arata excelent, turometrul pe centru, iar consola de bord minimalista. Nu sunt adeptul unui bord in care apesi un buton care sa aprinda alte doua. :) Scaunele ce sa mai zic, eu credeam ca sunt cele sport cand de fapt erau de serie. Stabilitate foarte buna. Si pretul era tentant: 14507 euro. Dispuneam de maxim 14.000. Dar a castigat Kia datorita dotarilor in plus de siguranta si confort, si intr-un final a raportului calitate/pret. Si review-urilor foarte bune. Si garantia asta inselatoare. :roll:
Insa paradoxal e ca atunci cand ies afara, nu remarc nicio Kia pe sosea, dar un Leon imi sare mereu in ochi. Cred ca mi-am luat "nevasta" gresita. ;)
Kia Cee'd City 1.4 GSL (109 cai)
-= Poze Kia Cee'd City =-
Imagine
 
Avatar utilizator
deep
Mesaje: 1354
Membru din: 22 Aug 2008, 11:22
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

21 Noi 2008, 21:43

Am constatat ca atunci cand conduci o masina marca X, le observi pe majoritatea din jurul tau. Mi s-a intamplat cu toate cele 3 masini care le-am avut/am.

Alegerea care ai facut-o .. e un pic ciudata. Ai spus ca dispuneai de 14000 de euro iar Leonul era 145xx. Sincer .. strangeai un pic cureaua si mai gaseai sigur "marunteii" lipsa.
In ceea ce priveste dotarile, la dotarile de serie Leonul se claseaza mult peste alte masini din clasa lui, iar garantia, momentan este oferta de 5 ani garantie (evident cu limita de km) .. si tot suna mai bine. Nu trebuie sa fi dezamagit pentru alegere, o sa ti se intample sa te trezesti la volan tot timpul gandindu-te cum ar fi fost in masina X sau Y.

S-o stapanesti sanatos, conduci cu placere si fara evenimente.
Ai o sectiune pe forum dedicata altor marci auto, esti binevenit sa ne-o prezinti si noua acolo, de asemenea, esti binevenit pe forum.

Enjoy :)
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy
 
a_ionut
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

23 Noi 2008, 08:49

Anul trecut am fost si eu in situatia ta.Aveam de ales intre focus,bravo,octi tour,golf,leon,ceed
Am ales leonul de 85cp varianta reference fara optionale.
Ca pret a fost peste ceed dar nu imi pare rau.
Oricum este o masina buna si sper sa te bucuri de ea.
Cum am eliminat celelalte si am ramas la leon:
focus-scaune comparabile cu taburetul de bucatarie,tamburi pe spate preturi de service mari si varianta hatch trebuia comandata si dura 2 luni
bravo-f inghesuit la interior si gandul ca e italiana si au probleme. S-a dovedit(vezi forumul dedicat bravo) au o gramada de probleme
octi-imi placea, pret mai mic dar dura la comanda
golf-la aceleasi dotari golful era cam cu 1000E mai scump si nici la aspect exterior nu se compara
ceed-am aflat ca garantia e un mare bulshit iar maniera in care mi-a fost prezentata masina de test drive a fost jenanta.
Era folosita de unul din agenti si deja avea tapiteria jegoasa,arsa cu tigarea, mucuri de tigara peste tot....
Sunt si eu fumator dar asa ceva nu se regaseste la mine in masina.
Oricum din cate am vazut ceed-ul nu e o masina cu probleme. Cel putin pana acum.
Pacat ca reteaua de dealeri si serviceuri e de toata jena.
Am auzit de a diverse persoane ca le-a fost refuzata schimbarea anumitor piese pe garantie din motive cat se poate de tampite.
Oricum faza cu garantia ma cam lasa rece. Leonul il am de 1 an si 1 luna si ~60.000 km. Nu am fost nevoit sa apelez decat la casco. Mai am 1 an de garantie. Sper sa nu fie cazul.
O alta chestie ar fi motorul de 109 Cp. Care nu cred ca e peste cel de 1.6 102 cp de pe leon. Ba chiar cred ca e comparabil cu cel de 85 cp.
1.4 109cp cuplu 137NM la 5000rpm si puterea maxima la 6000rpm ceed
1.4 85cp cuplu 132NM la 36000rpm si puterea maxima la 5000rpm leon
1.6 102cp cuplu 148NM la 3800rpm si puterea maxima la 5600rpm leon
Deci cu toate ca are 109?! cp are cuplu comparabil cu leonul de 1.4 dar obtinut la o turatie mult mai mare.
Seat Leon 1p

 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

23 Noi 2008, 13:42

evident ca 1.4 de 109 e o chestie pur de marketing. Si toyota practica asta la un mom dat. motorasul o avea 109 cai, dar la volanta, iar cuplul maxim e la 5000 rpm, adica aproximativ imposibil de atins in 90-95% din drumuri, iar puterea la roata e de doar 83 cai. In timp ce leon-ul de 1.4 si 85 cai are o putere doar usor mai mica la roata decat cei 85 cai din dotare. Grupul hyundai-kia a facut asta ca sa ia ochii oamenilor cu 109 cai, multi aud cifra si gata, insa nu se uita si la tabele tehnice.

Acum ce sa iti zic, cred ca ai facut o alegere ok si sper sa te bucuri de ea. Leon-ul are o pozitie net superioara la volan, o cutie de viteze mai scurta si mai precisa si suspensii care nu fac zgomote. Nu stiu, leon-ul are o singura problema specifica: si anume Mp3-ul care e o chinezarie de 2 lei. Ceed are destul de multe probleme comune, e de ajuns sa vizitezi clubul. Eu iti doresc sa nu ai nici o problema totusi.

Daca te uiti pe review-uri straine, gen verdictoncars, unul din cele mai obiective, vei vedea totusi ca desi cele 2 masini sunt din clasa compacta, nu sunt considerate masini rivale. Ceed face parte din segmentul low-cost al clasei compacte, cu rivali ca i30, lacetti, megane. In timp ce leon e in categoria de mijloc a clasei compacte, premium-ul fiiind reprezentat de A3, serie 1, alfa 147.
Black Leon benzinar
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

23 Noi 2008, 13:57

Nu am putut sa mai editez postul precedent asa ca pun altul.

Probleme specifice si comune la ceed: luminile care se sting in mers dintr-odata, suspensia spate care troncane, directia cu probleme specifice de pe hyundai accent la trecerea peste denivelari (destui au si schimbat-o deja), multi au probleme cu casetofonul, probleme grave de pe 1.6 diesel (cred ca au fost rezolvate), probleme cu USB-ul care arde stickere, ambreiaj care scartaie, cutia cu probleme in treapta 1 si marsarier. Astea sunt doar comune, daca intri pe club constati ca nici cei de la Fiat nu au atatea, in curand sectiunea de probleme o sa rivalizeze cu DEX-ul. Eu iti doresc sa nu ai nici o problema si masina sa mearga ok, sunt si destui care au fost norocosi. Evident ca nu am inclus aici si greierasii, pt ca si leon-ul are si in general cam orice masina in Romania, indiferent cat costa; greierasii sunt cam "by default", conteaza doar cand apar. Insa daca ai probleme cu ea, macar ai garantie si cativa ani o sa o repari gratis (evident, probabil dupa ce te vei tigani cu cei din service, lucru aplicabil cam peste tot prin Romania pe la marcile auto).
Black Leon benzinar
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

24 Noi 2008, 12:05

Apropo, am citit discutiile tale de pe clubul kia in topicul despre promotii. Nu pot sa spun decat ca m-am amuzat enorm. Acelasi fanatism incredibil al unora. Totusi acum se limiteaza la a spune ca interiorul de ceed e de clasa premium, ca masina e comparabila cu A3, si ca e in fata leon-ului la calitate (yeah right! scuze, dar nu e si sunt obiectiv), sau ca astra e la ani lumina dupa (eronat din nou). Ce ai spus tu acolo pe topic este corect si adevarat, insa intelege ca pe un alt forum, foarte mare, auto, posesorii de ceed au ajuns sa fie numiti ceedomani sau ceedomaniaci. Din cauza unora care sunt orbiti si cred ca la 11800 euro si-au luat avion. Tu poate esti mai nou pe clubul kia, insa eu am fost intre primii inscrisi si imi aduc bine aminte ca se radea pe SP despre faptul ca la vremea aceea pe acest forum kia se faceau comparatii intre Ceed si Serie 3 sau mai grav, chiar Audi A6.

Tu pari o persoana cu capul pe umeri, stii ce ti-ai cumparat. Insa uite, eu iti dau un sfat: daca inca nu ti-a venit masina, renunta la ea, pentru ca trebuie sa fi fericit cu alegerea facuta, sa te urci cu placere in masina. Eu cred ca tu nu prea vei simti placerea asta si e pacat sa dai atatia bani. Mai bine te orientezi spre un leon 1.6 reference + pachetul cruise (200 euro, pilot automat+comp de bord) sau un focus trend cu optionale. Am vazut ca astea erau masinile cel mai des mentionate de tine. Iti spun ca nu degeaba e diferenta de pret intre kia si seat si ford. Eu pe langa leon mai am si un ford focus din 2007, daca e sa fac o comparatie, cred ca la ceed doar unele materiale din interior sunt mai bune si scaunele. In rest, nu e comparatie. La leon nu am ce sa spun, daca iti place gri-ul consolei, e ok, in rest masina desi la prima vedere pare sa aiba plastice f proaste calitativ, nu e asa. Insa consola mare si butoanele distantate dau o ergonomie aparte dar si neplacuta pentru multi. E in ton cu aspectul sportiv, dar nu are brizz brituri: clima e automata, temp e gradata deasupra butonului, insa nu e climatronic, ca nu are display. Asta pt cine conteaza, pt mine unul nu. De asta zic, la leon nu apesi un buton si se mai aprind inca doua. Un lucru care nu e pe placul multora. Leon-ul pare chelinsa are multe dotari pasive de siguranta, are destule gadget-uri care nu le intalnesti pe ceed: inchiderea dublu centralizata, sistemul de inchidere automata la usi care parca la ceed nu e, scaune mult mai bine profilate, TCS, cauciucuri de 205, proiectoare si cam atat imi vine in minte. Numeroase sisteme de prindere pot predispune la greierasi dar astia apar la orice masina. Am vazut un A4 luat cu 42 mii de euro nou, dupa 800 km avea deja doi.
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
Razvan_G
Subiect Autor
Mesaje: 23
Membru din: 21 Noi 2008, 13:08
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

24 Noi 2008, 13:28

Salut! Cei de pe clubkia in mare parte sunt indoctrinati cu Ceed-ul. Nu prea ai cu cine sa vorbesti acolo, incerci sa fii obiectiv, dar lumea se simte jignita ca vezi Doamne cum imi permit sa “declasez” Ceed-ul. :salute: Sau cum sa fie Ceed-ul mai bun ca Leon-ul? Sau ca Golf-ul? Ca doar brand-ul ii desparte in opinia lor. In fine, pentru mine e un progres de la Logan (1.6 MPi) la Cee’d. Nimeni nu contesta. Si, daca te mai uiti atent in mare parte lumea de acolo vine de pe Dacii (de cele mai multe ori 1310). Explicandu-se oarecum fanatismul dus la extrem in unele cazuri :bounce:
Cat despre renuntarea la masina, sa stii ca ma tenteaza intr-un fel, dar am si retineri cu proceduri, pierderi. Am achitat-o integral in urma cu 2 luni si in mod normal trebuie sa-mi ajunga in urmatoarele 2 saptamani. Eram foarte orientat spre Leon 1.6 Reference din oferta, ba chiar il configurasem decent si ajungeam la 16.000 mii (cu ESP). Duminica seara am zis ok, mai strangem cumva cureaua si a doua zi facem comanda. Dar, stii cum ii, am mai avut o “sedinta” de familie si uhm, era prea mult totusi pentru “plapuma” mea. Si atunci am ramas pe maxim 14.000 mii :shock: si a intervenit Ceed-ul asta City (13.570 euro) care are o gramada de optiuni (ESP, jenti, vine cu cauciucuri de 205, are si inchiderea automata, climatronic, “garantia” etc.) si am judecat ca nu merita (inca) sa-mi blochez mai multi bani intr-o masina. Din pacate am unele frustrari acum, dar probabil o data cu aparitia masinii o sa-mi mai treaca din “durere”, desi vorbeam cu un prieten si imi spunea si el, omule o sa te bucuri, dar cand o sa fii in Kia si iti trece un Leon o sa ai anumite remuscari. Se poate sa fie asa, fiindca de la inceput Leon-ul a fost pe gustul meu.
In fine, poate peste 4 ani o sa fiu printre voi cu un the NEW Leon 2012 :mrgreen:. Promit sa-mi prezint obiectiv masina la sectiune alte auto de pe acest forum. Si oarecum am s-o compar cu Logan-ul (1.6 MPi) si un VW Polo (diesel) din 2007 de 75 cai pe care il mai conduc ocazional. Si m-as bucura sa intalnesc un Leut din Oradea sa-l punem pe langa Ceed. Promit sa nu plang. Ha Ha Ha
Kia Cee'd City 1.4 GSL (109 cai)
-= Poze Kia Cee'd City =-
Imagine
 
Avatar utilizator
badganaflee
V.I.P.
Mesaje: 3417
Membru din: 19 Oct 2008, 16:54
Localitate: TM
Contact:

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

24 Noi 2008, 13:43

felicitari pt. masinuta, s-o conduci cu grija, dar fara suparare Leonul este peste Ceed,
FR
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

24 Noi 2008, 14:36

Lasati omul in pace, sa se bucure de masina lui! :)
Nu mai puneti sare pe rana, stie si el ce a pierdut.
Insa alegerea este facuta si i-ti urez sa regreti cat mai putin alegerea facuta! :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

24 Noi 2008, 15:48

Razvan, s-o stapanesti sanatos. E o masina buna, o sa vezi ca in timp o sa te atasezi de ea. Este o trecere importanta de la Logan, asta e clar. Si asteptam sa iti prezinti masinuta cand vine:) Ce culoare e? Sper ca nu e neagra. Asta iti spune un posesor de masina neagra, desi hmm, arata bine si murdara. Eventual sa vii si pe la intalniri, daca esti dintr-unul din orasele in care se organizeaza in fiecare saptamana. Si nici o problema, te asteptam in 2012 cu new leon:) In primavara apare si un facelift:)

Chiar ca am o curiozitate, tocmai ma intreba cineva azi la serviciu: ceed city are consola vopsita in argintiu ca la niv de echipare 2 si 3? Sau e ca la base? Cred ca e argintie, nu? Ca ai climatronic, deci un display in plus.

edit: acum am vazut ca esti din Oradea. Hmm nu sunt multi posesori de aici pe forum.
Black Leon benzinar
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

24 Noi 2008, 18:46

Conteaza mult si cum , o vei conduce , cum o inveti asa o ai , zice o vb . din batrani , si fii optimist poate a ta nu o sa-ti creeze probleme :wink:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori