Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: LEON CUPRA vs AUDI S3

18 Noi 2008, 20:12

60 70 ,a facut Rabanne pe masina lui Alecsm dar , 140 nu imi vine sa cred ca s-a putut .........fara alte componente schimbate in motor, crede cineva ca un ambreiaj stock rezista ? Sincer da-mi voie sa ma indoiesc , un pic
 
B71FPP
Mesaje: 10
Membru din: 18 Noi 2008, 11:48

Re: LEON CUPRA vs AUDI S3

19 Noi 2008, 13:59

sa ma bag si eu un pic in ciorba
cip tunning si atat = presiune marita in turbina si ceva mai multa benzina. ai putea crede ca nu exista limite dar exista gramezi, turbina stock are o limita, injectoarele stock la fel. Nu caii iti distrg ambreiajul, cuplul in schimb... sarind peste ambreiaj, mariri exagerate de putere fara modificari majore prin motor duc rapid la turbine prajite, pistoane topite samd Singurele motoare de care am auzit ca ar tine mult pe internele stock ar fi japonezele, europenii nu prea au obiceiul sa faca asa ceva.
O evacuare calumea nu inseamna doar tips si tobe, si fara min 1000Eur nu te apropii de ea, se cam sare peste pragul de "rezonabil" la pret. daca mai pui si admisia... cu tot cu intercooler...

legat de s3 vs cupra, pariez pe s3 oricand, raport cai/greutate apropiat e cam irelevant, quatro e quatro
 
Avatar utilizator
nadir@superchips
Mesaje: 51
Membru din: 19 Noi 2008, 14:54
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: LEON CUPRA vs AUDI S3

19 Noi 2008, 14:57

.
Audi S3 2.0 TFSI - Milltek TBE - Evoms CAI - Sachs Performance Clutch - Forge Twincooler - APR HPFP - NKG Iridium Spark Plugs - Motul Fluids - Ferodo DS2500 Brake Pads - Bilstein B8 Shock Absorbers - H&R Springs - Superchips Stage 2+ 12.276 @ Kiskunlachaza 2009
TUNING CLUB s.r.l. - Superchips & REVO Dealer
www.superchips.ro - www.revotechnik.ro
 
Avatar utilizator
nadir@superchips
Mesaje: 51
Membru din: 19 Noi 2008, 14:54
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: LEON CUPRA vs AUDI S3

19 Noi 2008, 15:12

Salutare baieti,

inca un forum unde se vorbeste despre masina mea.
dupa cum se vede in semnatura am pe masina cateva dintre cele mai bune modificari pe care le poti face unei astfel de masini si aici ma refer la admisie EVOMS best of pt 20tfsi, Evacuare Milltek la fel mi se pare cea mai buna pentru ce am eu. si binenteles softul SUPERCHIPS

tin sa precizez ca masina mea nu are 400 hp chiar daca "bate" masini de 400
chiar daca s3`ul este mai greu, decat cupra, al meu avand 1530 kg (cantarit cu rezervoru aproape de rosu si fara alte chestii in masina). am avantajul LA PLECARE al tractiunii 4x4 dar pe urma nu doar greutate ci si pierderile in transmisie isi spun cuvantul. asta o spun ca am incercat ce am eu pe o masina cu tractiune fata si am incarcat-o sa fie la fel de grea si ne-am dat din mers ..... zboara.
Audi S3 2.0 TFSI - Milltek TBE - Evoms CAI - Sachs Performance Clutch - Forge Twincooler - APR HPFP - NKG Iridium Spark Plugs - Motul Fluids - Ferodo DS2500 Brake Pads - Bilstein B8 Shock Absorbers - H&R Springs - Superchips Stage 2+ 12.276 @ Kiskunlachaza 2009
TUNING CLUB s.r.l. - Superchips & REVO Dealer
www.superchips.ro - www.revotechnik.ro
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: LEON CUPRA vs AUDI S3

19 Noi 2008, 15:15

Bine ai venit Nadir!
Bafta la modificari! :wink:
Bine ca s-a lamurit problema cu caii...Apropo, cati ai sub capota?Cuplu?
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
nadir@superchips
Mesaje: 51
Membru din: 19 Noi 2008, 14:54
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: LEON CUPRA vs AUDI S3

19 Noi 2008, 15:35

nu am masurat masina inca dar merg curand in ungaria si daca tot ajung acolo o sa o pun pe un dyno
eu sper la un 350+ cai 450 cuplu

apropo masina mea tocmai a trecut de testele de la rar :D cu asa putere totul este in parametrii si masina merge de minune ;)
Audi S3 2.0 TFSI - Milltek TBE - Evoms CAI - Sachs Performance Clutch - Forge Twincooler - APR HPFP - NKG Iridium Spark Plugs - Motul Fluids - Ferodo DS2500 Brake Pads - Bilstein B8 Shock Absorbers - H&R Springs - Superchips Stage 2+ 12.276 @ Kiskunlachaza 2009
TUNING CLUB s.r.l. - Superchips & REVO Dealer
www.superchips.ro - www.revotechnik.ro
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LEON CUPRA vs AUDI S3

19 Noi 2008, 15:41

Nadir, deci sa inteleg ca la plecare, ok pleci primul datorita lui Quattro, dar dupa, in mers ce se intimpla cand te dai linga o Cupra? Poate te-ai dat inainte sa o faci avion si iti mai aduci aminte.

 
Avatar utilizator
nadir@superchips
Mesaje: 51
Membru din: 19 Noi 2008, 14:54
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: LEON CUPRA vs AUDI S3

19 Noi 2008, 15:49

pana acum nu m-a batut nici o cupra nici cand eram stock nici cand aveam soft skn nici acum cand am soft superchips

depinde ce configuratie are acea cupra. cred ca sunstei realisti incat ca intelegeti ca conteaza fff mult raportul cal/kg si conteaza sii pierderile de transmisie ... de pe loc bat fff multe masini de pe loc ma tine transmisia si chiar cu o masina de 420 hp cum e RS4 din mers stau pana la 200 in fata la 220 suntem egali si la 240 are el ff putin in fata eu inca sunt in dreptul lui dar el putin in fata ....


oricum eu personal sunt ff multumit de masina mea mai ales ca este o masina pe care o folosesc zi de zi
Audi S3 2.0 TFSI - Milltek TBE - Evoms CAI - Sachs Performance Clutch - Forge Twincooler - APR HPFP - NKG Iridium Spark Plugs - Motul Fluids - Ferodo DS2500 Brake Pads - Bilstein B8 Shock Absorbers - H&R Springs - Superchips Stage 2+ 12.276 @ Kiskunlachaza 2009
TUNING CLUB s.r.l. - Superchips & REVO Dealer
www.superchips.ro - www.revotechnik.ro
 
Avatar utilizator
b_13_wrc
Mesaje: 362
Membru din: 03 Dec 2007, 18:39

Re: LEON CUPRA vs AUDI S3

10 Dec 2008, 18:49

Din cunostintele mele motorul de s3 nu este identic cu cel de cupra.....mai tunabil cel de s3...!!! Dar ca si performantze st destul de arpopiate tomcmai din cauza greutatzii , transmisie, etc....Dupa loc avantaj 4x4 si dak stam sa ne gandim cursele se fac dupa loc :) asa ca dezavantaj cupra....dar din mers este discutabil dak masinile au aceleasi modificari. Oricum masina lui Nadir merge f bine. Eu m-am dat cu un S3 stok si eu tot stok..si am fost perfect egali. Dupa modificari nu mai este asa de relevant ca dupa ce mi-am facut soft am batut un alt s3 cu mult mai multe modificari decat mine si nu cred ca era normal....Apropo cupra are 1450kg pe talon!
SEAT LEON CUPRA 2.0 TFSI
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: LEON CUPRA vs AUDI S3

10 Dec 2008, 21:02

Daca ai soft Rabanne mi se pare normal! :wink: :D
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator