Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
SpDlicious
DIV
Mesaje: 382
Membru din: 03 Mar 2008, 12:41
Localitate: Bucuresti

14 Oct 2008, 21:48

da deci nu e batut in cuie gti sau fr sau cupra ma multumesc si cu 20 tdi 140 de cai pt k am fost in drive test cu una si m-a impresionat foarte mult motorizarea si cutia cu 6 viteze si mai ales ce bine tragea aoleu Very Happy Very Happy nu stiu ce va fi dar tot pe gama wag ma duc oricum eu sper la un leon Wink



pai daca pui problema asa.. gti, fr, cupra...parerea mea, sa dai la o parte FR-ul si sa te gandesti spre GTI sau CUPRA, cu toate ca interiorul de la GTI ar fi un pic mai frumos ca la cupra, crede-ma ca(virgula) CUPRA e cam cu 2 clase peste GTI, si la aspect si la ce vrei tu :) pacat ca n-ai fost sambata la ilioara, sunt convins ca daca-i vedeai CUPRA lu' niki in actiune, nici nu te mai gande-ai la FR sau GTI... parerea mea :wink:
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

14 Oct 2008, 21:53

Da , ce are Fr -ul de 200 de cai, scame in supape , rupi asfaltul si cu Cupra si cu Fr , si daca e poti sa duci Fr -ul sigur in 230, in safe mode , daca vb prostii , Rabanne poate sa va lumineze
 
Avatar utilizator
SpDlicious
DIV
Mesaje: 382
Membru din: 03 Mar 2008, 12:41
Localitate: Bucuresti

14 Oct 2008, 21:57

da, dar el pune aici 3 masini diferite, fr cu gti si cupra..deci eu i-am spus parerea mea. CUPRA clar....fara rbn fara nimic, 240 de cai, ce vrei mai mult? asa de la aia 240 de cai poti sa duci cu rbn la 280 de cai, nu? asta parerea mea personala, bineinteles ca acum depinde si de bugetul tau.
 
ibiza_boy87
Subiect Autor
Mesaje: 338
Membru din: 11 Feb 2008, 23:42
Localitate: oradea

14 Oct 2008, 22:18

fratilor stati asea k ma gandesc si la consumul fiecarui motor deci m-am cam razgandit as vrea un diesel daca s-ar putea ...pt k circul zilnic cu masina si in oras cel mai mult voi vorbiti deja de 200 de cai +eu stiu k gti sau cupra merg super ambele dar dupa cum vi am zis sunt obisnuit cu consum mic nu m-ar deranja sa am un consum de 10 in oras insa ce depaseste 10 e mult pt mine ,vorba aia circul numai duminica cu ea atunci??deci mai ramane de vazut ce va fi prima data trebuie sa ma ,,scap,, de ibiza si apoi o sa ma orientez mai bine.oricum va multumesc pt parerile voastre baieti .
 
Avatar utilizator
SpDlicious
DIV
Mesaje: 382
Membru din: 03 Mar 2008, 12:41
Localitate: Bucuresti

14 Oct 2008, 22:24

lol, pai 10 am eu la a mea, si e din 2004, si e 1.6 si ....bla bla. Parerea mea, ia-ti gandu' de la gti, cupra, fr..chesti nebuneli. Vrei sport, ai consum pe masura, daca te gandesti la cosum, baga ochiu la un 1.6, 1.4 ceva de genul...si pe urma ii tragi un kit, si gata, ai un 1.6 cu kit de ce vrei tu, cupra fr bla bla..:) nu trebuie sa te iei dupa' ce zic eu. eu imi spun doar parerea...daca vrei consum..si gandesti ca ce e peste 10 e mult...NO WAY cupra, fr, gti. parerea mea :!: :wink:
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

14 Oct 2008, 22:31

ibiza_boy87 scrie:
fratilor stati asea k ma gandesc si la consumul fiecarui motor deci m-am cam razgandit as vrea un diesel daca s-ar putea ...pt k circul zilnic cu masina si in oras cel mai mult voi vorbiti deja de 200 de cai +eu stiu k gti sau cupra merg super ambele dar dupa cum vi am zis sunt obisnuit cu consum mic nu m-ar deranja sa am un consum de 10 in oras insa ce depaseste 10 e mult pt mine ,vorba aia circul numai duminica cu ea atunci??deci mai ramane de vazut ce va fi prima data trebuie sa ma ,,scap,, de ibiza si apoi o sa ma orientez mai bine.oricum va multumesc pt parerile voastre baieti .


Ar trebui sa te gandesti la consum de 14 pt un 2.0 TFSI! :)
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

15 Oct 2008, 06:05

da?
intrebati-l pe catalin si vedeti ce va spune ...
ca sub 20 nu o scoate ... dar na .... este cupra!

acuma... cine nu ar vrea o masina puternica cu un consum redus???
din pacate, puterii, ii platesti tributul ... consumul! Aceeasi discutie am avut cu un amic ... pe care il faceam sa inteleaga de ce consuma masinile puternice atat de mult. (stia, dar zicea ca si-ar lua cupra sau fr pe benz ... dar daca nu ar consuma atata!)
Pana si cel pe motorina consuma mai mult de 10.
Daca vrei o masina care sa consume pana in 10, inseamna sa-ti iei in cel mai bun caz un 1.4 TFSI. ca-i golf, leon, etc.
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

15 Oct 2008, 09:08

marian_iam scrie:
da?
intrebati-l pe catalin si vedeti ce va spune ...
ca sub 20 nu o scoate ... dar na .... este cupra!

acuma... cine nu ar vrea o masina puternica cu un consum redus???
din pacate, puterii, ii platesti tributul ... consumul! Aceeasi discutie am avut cu un amic ... pe care il faceam sa inteleaga de ce consuma masinile puternice atat de mult. (stia, dar zicea ca si-ar lua cupra sau fr pe benz ... dar daca nu ar consuma atata!)
Pana si cel pe motorina consuma mai mult de 10.
Daca vrei o masina care sa consume pana in 10, inseamna sa-ti iei in cel mai bun caz un 1.4 TFSI. ca-i golf, leon, etc.


Si chiar un motor de 1.4TSI, daca este calcat pe masura, s-ar putea sa surprinda neplacut la consum.
 
a_ionut
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

15 Oct 2008, 09:39

Avand in vedere intorsatura discutiei recomand si eu 1.4 tsi sau fr tdi.
Seat Leon 1p
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

15 Oct 2008, 10:14

Sub 10 in oras cu FR TDI nu vezi decat seara cand e liber. Nu in oras vezi diferenta la diesel ci afara, ma refer aici la motoarele maricele 1.9 - 2.0.
 
a_ionut
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

15 Oct 2008, 10:53

Pai 10-11 cred ca i-ar fi deajuns pentru compromisul calutilor :D
Seat Leon 1p
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

15 Oct 2008, 11:55

Sa revenim deci On Topic...
 
ibiza_boy87
Subiect Autor
Mesaje: 338
Membru din: 11 Feb 2008, 23:42
Localitate: oradea

15 Oct 2008, 15:35

da asa e multi cai rezulta consum mare din pacate ,cred k cel mai ok ar fi pt mine 2.000 tdi 140 de cai .va multumesc pt sfaturi. :wink:

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator